Čína

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8573
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 04 pro 2022, 12:58

USA formálně ukončily pochybný případ proti Meng Wan-čou, udělaly z Kanady hlupáka

Americký okresní soudce v Brooklynu v New Yorku v pátek zamítl obžalobu proti Meng Wan-čou, finanční ředitelce čínského telekomunikačního gigantu Huawei Technologies. Tento krok je čistě formalitou po odložené dohodě o trestním stíhání dosažené s americkými prokurátory v září 2021, která vydláždila cestu pro propuštění Mengové kanadskými úřady a její následný návrat do Číny.
0wang.jpeg
0wang.jpeg (91.88 KiB) Zobrazeno 10416 x
Přesto páteční propuštění amerického soudce znamená formální konec pochybného amerického případu proti Mengové, který se stal mezinárodním incidentem s hlubokými důsledky, který stáhl čínsko-americké vztahy, stejně jako čínsko-kanadské vztahy na historická minima. Americký soudce sice případ formálně ukončil, ale velká část škod, které případ napáchal na tolika frontách, včetně důvěryhodnosti americké soudní soustavy, globálního obrazu USA a vlastně vztahů mezi těmito třemi zeměmi, zůstává nenapravitelná.
Američtí představitelé rádi cestují po světě a poučují jiné země o jejich soudní nezávislosti. Jak ale ukázala sága obklopující případ Mengové, americký soudní systém je do značné míry součástí amerického vládního aparátu, který se zaměřuje na zahraniční konkurenty a zachovává si svou hegemonii. V případě proti Mengové bylo v Bílém domě učiněno politické rozhodnutí zaměřit se na Huawei a americký soudní systém udělal zbytek špinavé práce vlády, když prokurátoři dali dohromady pochybná obvinění z bankovních podvodů a soud vydal zatykač. Pak, zjevně s politickými rozhodnutími, američtí prokurátoři požádali amerického soudce, aby případ zamítl, a soudce to v pátek udělal.
Je to skutečně ten typ soudní nezávislosti, který američtí představitelé neustále propagují? Co to vypovídá o americkém soudním systému? Ano, být pokrytci, americkými úředníky, prokurátory a soudci způsobují, že celý proces vypadá jako skutečný se všemi pěnami, jako jsou podání, slyšení a rozhodnutí. Ale jak ukazuje konečný výsledek, všechno je to o geopolitice. A tento geopolitický trik pokračuje dodnes a v dohledné budoucnosti proti Huawei. Čínská firma není první, na kterou se USA zaměřily (francouzský průmyslový konglomerát Alstom a jeho výkonný ředitel Frederic Pierucci byli ve stejné pozici jen před několika lety) a nenechte se mýlit, nebude to poslední zahraniční společnost, která bude nespravedlivě zaměřena USA. Všichni globální lídři mimo USA by neměli brát toto riziko na lehkou váhu.
Jakkoliv zlomyslný může být, americký případ proti Mengové byl očividně dobře zorganizován s úzkou meziagenturní koordinací. To není případ Kanady. Kanadské úřady zatkly Mengovou na letišti ve Vancouveru na příkaz USA a téměř tři roky ji uvrhly do domácího vězení. Během posledních několika let kanadští představitelé neprojevili nic jiného než naprostou neschopnost při řešení důsledků tohoto kroku, kromě opakovaného poukazování na dohodu o vydávání s USA. Ve skutečnosti, i když USA případ oficiálně uzavřely, kanadští představitelé nebyli schopni také ukončit ságu a pracovat na nápravě masivních škod způsobených tomu, co jinak bylo přátelským a vzájemně prospěšným čínsko-kanadským vztahem. S propuštěním Mengové mnozí očekávali zlepšení vztahů mezi Čínou a Kanadou. Netřeba dodávat, že k tomu nedošlo.
Právě naopak, kanadští představitelé jen zdvojnásobili své nepřátelské kroky proti Číně, dokonce i tolika dalším západním zemím, jak se stávají rostoucími. Mají jasno v nebezpečnosti jednostranného, protekcionistického a konfrontačního přístupu USA a snaží se s Čínou udržovat konstruktivní a pragmatické vztahy. V případě Mengové udělaly USA z kanadské vlády hlupáka a Ottawa reaguje, že udělá vše pro to, aby následovala konfrontační přístup USA vůči Číně. To je skutečně politováníhodné. :wink:
Zrovna minulý týden kanadská vláda zveřejnila takzvanou indo-pacifickou strategii, v níž dala jasně najevo, že se tvrdohlavě vydá na konfrontační cestu. Od názvu až po obsah je kanadská strategie naprostým napodobením americké Indo-pacifické strategie, která je plná předsudků a nepřátelství vůči Číně. Mezitím někteří kanadští politici šíří tvrzení, že Čína "zasahuje" do kanadských voleb – což je také knockoff amerických tvrzení proti domnělým protivníkům. Kanadské úřady také nedávno zatkly pracovníka veřejných služeb v Hydro-Quebec s obviněním, že tento pracovník "špehuje pro Čínu". Kanadští představitelé také veřejně podpořili americký tlak na ekonomické oddělení od Číny, zatímco jiní američtí spojenci to odmítli.
Mnozí v Číně jsou zmateni kroky Kanady a litují, když vidí stále nepřátelštější slova a činy proti Číně přicházející z Ottawy. Pro mnoho Číňanů byla Kanada dlouho přátelskou zemí a existuje zde velký potenciál pro oboustranně výhodnou spolupráci mezi oběma zeměmi, i když existují rozdíly. Většina rozdílů v politickém systému a kultuře, které existují dnes, však existovala před desítkami let, kdy Kanada pod vedením bývalého legendárního premiéra Pierra-Elliotta Trudeaua navázala diplomatické vztahy s Čínou v roce 1970. Změnil se rychlý rozvoj Číny, který by měl být dobrou zprávou pro ekonomické partnery, jako je Kanada, a zoufalý pokus USA zakročit proti vzestupu Číny a udržet si její klouzavou globální nadvládu, která má zjevně obrovský vliv na kanadskou zahraniční politiku. Co je pro mnohé také skutečně politováníhodné, je ztráta nezávislé kanadské zahraniční politiky ve prospěch amerického vlivu.

https://www.globaltimes.cn/page/202212/1281029.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16211
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 05 pro 2022, 20:58

Epidemie covidu v Číně drtí Foxconn, vykázal nejhorší tržby za posledních dvanáct let
Tchajwanská společnost Foxconn, největší výrobní partner Applu, čelí potížím v Číně. Kvůli zpřísněným epidemickým opatřením v pekingské továrně na iPhony jí v listopadu klesly tržby oproti říjnu o 29 procent, meziročně o 11 procent. Foxconn minulý měsíc vykázal tržby 18 miliard dolarů, zhruba 416 miliard korun, uvedl server Financial Times.

Firma zaznamenala takový pokles poprvé po dvanácti letech, období, kdy se produkce obvykle zvyšovala kvůli blížícím se vánočním svátkům. Podle sdělení firmy se ale situace uklidňuje a kritickým měsícem zůstane pouze listopad.
https://www.e15.cz/zahranicni/epidemie- ... et-1395335
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47474
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 07 pro 2022, 18:28

https://www.pokec24.cz/politika/global- ... rozdrcena/
Global Times: Americká hegemonie musí být v příštím desetiletí rozdrcena
Takto reagoval Ústřední výbor Komunistické strany Číny na projev šéfa Pentagonu Lloyda Austina na Reagan National Defense Forum 3. prosince.

▪️Austin šestkrát zopakoval Bidenův termín „rozhodující desetiletí“ v kontextu čínsko-americké rivality. Jeho projev se mimochodem jmenoval „Rozhodující desetiletí“.

Americký ministr obrany řekl, že Spojené státy nedovolí Číně změnit „svůj region a mezinárodní řád“. Dodal, že příštích několik let „určí budoucnost bezpečnosti v Evropě “.

▪️Nicméně „propast v síle mezi Čínou a USA se zmenšuje,“ uvádí Global Times:

„Stále více zemí si nyní začíná uvědomovat, že takzvaný globální řád je produktem globální dominance USA za účelem ochrany zájmů samotných USA.“

Jako příklad GT uvádí ukrajinský konflikt, kde Washington „vyzývá Evropu, aby neustále potlačovala Rusko“ a zároveň „spouští krutou konkurenci, která udusí evropskou ekonomiku“.

„Skutečný mezinárodní řád musí být založen na Chartě OSN, nikoli na mezinárodním řádu založeném na pravidlech pod jurisdikcí dlouhé ruky Washingtonu,“ říká tiskový orgán Ústředního výboru ČKS.

A nadcházející desetiletí by mělo být rozhodující v rozdrcení hegemonie USA.

▪️Američtí představitelé často prohlašovali výroky ve smyslu „nenecháme Čínu dělat tohle, nedovolíme Číně tamto“.

Předseda Sboru náčelníků štábů USA Mark Milley nedávno prohlásil, že Amerika nedovolí, aby Čína byla „vojensky rovnocenná nebo nadřazená Spojeným státům“.

… Jak se však říká, pes štěká, ale karavana jede dál.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8573
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 09 pro 2022, 17:42

Hlavní projev Si Ťin-pchinga na zahajovacím ceremoniálu prvního summitu Číny a arabských států

Veďme dál ducha čínsko-arabského přátelství
Spojme ruce a vybudujme čínsko-arabskou komunitu se společnou budoucností pro novou éru


Hlavní projev na zahajovacím ceremoniálu
Na prvním summitu Čína-arabské státy
Rijád, 9. prosince 2022

Vážení kolegové,Přátelé,
Nazdar všichni !

Děkujeme za vřelé přijetí a promyšlené uspořádání. Je mi velkým potěšením setkat se s kolegy na svolání prvního summitu Čína-arabské státy. Tento summit je milníkem v historii čínsko-arabských vztahů a jistě povede čínsko-arabskou přátelskou spolupráci k lepší budoucnosti!
Čína a arabské země mají dlouhou historii přátelských výměn, znají se navzájem a protínají se ve starověké Hedvábné stezce, sdílejí těžkosti a těžkosti v boji za národní osvobození, oboustranně výhodnou spolupráci ve vlně ekonomické globalizace, lpí na morálce v měnící se mezinárodní situaci a kondenzují do čínsko-arabského přátelského ducha "sledování a vzájemné pomoci, rovnosti a vzájemného prospěchu, inkluzivity a vzájemného učení".
Vzájemná pomoc je charakteristickým rysem čínsko-arabského přátelství. Čína a Argentina si navzájem důvěřují a vytvářejí bratrství. Pevně se navzájem podporujeme v otázkách, které se týkají klíčových zájmů druhé strany. Ve věci uskutečnění snu o národním obrození pracujeme ruku v ruce v jednotě. V boji proti pandemii koronaviru jsme byli vždy na jedné lodi. Strategické partnerství komplexní spolupráce, společného rozvoje a orientace na budoucnost mezi Čínou a Argentinou je nerozbitné.
Rovnost a vzájemný prospěch jsou nevyčerpatelné motivy čínsko-arabského přátelství. Čína a arabské země dosáhly oboustranně výhodných a oboustranně výhodných výsledků, čímž se staly příkladem spolupráce mezi jižními zeměmi. Obě strany vytvořily 17 mechanismů spolupráce v rámci Fóra pro spolupráci mezi Čínou a arabskými státy. Za posledních 10 let se objem čínsko-arabského obchodu zvýšil o 100 miliard amerických dolarů, s celkovým počtem více než 300 miliard amerických dolarů; Přímé čínské investice v arabských zemích se zvýšily 2,6krát, dosáhly 23 miliard USD a bylo realizováno více než 200 projektů v rámci iniciativy Pásu a cesty, z nichž měly prospěch téměř 2 miliardy lidí na obou stranách.
Tolerance a vzájemné učení je hodnotovou orientací čínsko-arabského přátelství. Čínská a arabská civilizace se navzájem oceňují a píší historické příběhy o vzájemném učení a vzájemném učení. Čerpáme moudrost ze starověkých civilizací druhých a společně neseme pravý význam civilizace "respektování míru, udržování harmonie, zdůrazňování víry a hledání pravdy". Stojíme pevně v křiku o "střetu civilizací" a společně obhajujeme dialog mezi civilizacemi, stavíme se proti diskriminaci mezi civilizacemi a chráníme rozmanitost světových civilizací.
Vážení kolegové a přátelé!
V současné době svět vstoupil do nového období turbulencí a změn a oblast Blízkého východu prochází novými a hlubokými změnami. Aspirace arabských národů na mír a rozvoj se staly naléhavějšími a jejich volání po čestnosti a spravedlnosti zesílilo. Jako strategičtí partneři by Čína a Argentina měly zdědit a šířit ducha přátelství mezi Čínou a Argentinou, posilovat jednotu a spolupráci, budovat užší čínsko-arabské společenství se společnou budoucností, lépe přinášet prospěch lidem na obou stranách a podporovat věc lidského pokroku.
—— Musíme prosazovat nezávislost a chránit společné zájmy. Čína podporuje arabské země v nezávislém zkoumání rozvojových cest vhodných pro jejich národní podmínky a pevně držících jejich budoucnost a osud ve vlastních rukou. Jsme ochotni prohloubit vzájemnou strategickou důvěru s afghánskou stranou a pevně se podporovat při ochraně národní suverenity, územní celistvosti a národní důstojnosti. Obě strany by měly společně dodržovat zásadu nevměšování do vnitřních záležitostí, praktikovat skutečný multilateralismus a chránit legitimní práva a zájmy rozvojových zemí.
—— Měli bychom se zaměřit na hospodářský rozvoj a podporovat oboustranně výhodnou spolupráci. Je nutné posílit dokování rozvojových strategií a společně budovat "Pás a stezku" s vysokou kvalitou. Je nezbytné upevnit tradiční spolupráci v oblasti hospodářství a obchodu, energetiky a výstavby infrastruktury, posílit nové póly růstu, jako jsou zelené a nízkouhlíkové technologie, zdravotní péče, investice a finance, otevřít nové oblasti, jako je letectví a kosmonautika, digitální ekonomika a mírové využívání jaderné energie, a reagovat na hlavní výzvy, jako je zabezpečení potravin a energetická bezpečnost. Čína je ochotna spolupracovat s Afghánistánem na realizaci globálních rozvojových iniciativ a podporovat spolupráci jih-jih k dosažení udržitelného rozvoje.
-– Musíme zajistit mír v regionu a dosáhnout společné bezpečnosti. Čína podporuje arabskou stranu v používání arabské moudrosti k prosazování politického řešení problematických a obtížných otázek a budování společné, komplexní, kooperativní a udržitelné bezpečnostní architektury na Blízkém východě. Čína naléhavě vyzývá mezinárodní společenství, aby respektovalo vlastnický status lidí na Blízkém východě a dodalo pozitivní energii bezpečnosti a stabilitě na Blízkém východě. Čína vítá účast Afghánistánu v Globální bezpečnostní iniciativě a je ochotna i nadále přispívat svou moudrostí k prosazování míru a klidu na Blízkém východě.
Měli bychom posílit výměnu mezi civilizacemi a zvýšit porozumění a důvěru. Je nezbytné rozšířit personální výměny, prohloubit mezilidskou spolupráci a provádět výměny zkušeností s řízením země. Je nezbytné společně se postavit proti "islamofobii", spolupracovat na deradikalizaci a postavit se proti spojování terorismu s konkrétními etnickými skupinami a náboženstvími. Je nezbytné pokračovat ve společných hodnotách míru, rozvoje, čestnosti, spravedlnosti, demokracie a svobody pro celé lidstvo a dát příklad výměny a vzájemného učení mezi civilizacemi v nové éře.
Těší nás, že se summit rozhodl vynaložit veškeré úsilí na vybudování čínsko-arabského společenství se společnou budoucností zaměřenou na novou éru a formuloval nástin Komplexního plánu spolupráce mezi Čínou a Araby, aby společně vypracoval plán budoucího rozvoje čínsko-arabských vztahů. Jako první krok při budování čínsko-arabského společenství se společnou budoucností a provádění Osnovy čínsko-arabského komplexního plánu spolupráce je Čína ochotna spolupracovat s Afghánistánem na podpoře "osmi společných akcí" v příštích třech až pěti letech, které pokrývají osm oblastí, včetně podpory rozvoje, potravinové bezpečnosti, zdravotní péče, zelených inovací, energetické bezpečnosti, dialogu mezi civilizacemi, rozvoje mládeže, bezpečnosti a stability. Čína informovala Afghánistán o konkrétním obsahu "osmi společných akcí" a bude s Afghánistánem spolupracovat na jejich co nejrychlejším provedení a usilovat o brzkou sklizeň.
Vážení kolegové a přátelé!
Otázka Palestiny má vliv na mír a stabilitu na Blízkém východě. Historické nespravedlnosti, které palestinský lid utrpěl, nemohou pokračovat donekonečna, legitimní národní práva nelze obchodovat a požadavek nezávislé státnosti nelze vetovat. Mezinárodní společenství by mělo posílit svou víru v řešení založené na existenci dvou států, držet se zásady území za mír, rozhodně pracovat na přesvědčení míru a podporovat rozhovory, rozšířit humanitární a rozvojovou pomoc Palestině a prosazovat brzké a spravedlivé urovnání palestinské otázky. Čína vítá nedávný významný pokrok, kterého arabské státy dosáhly při prosazování vnitropalestinského usmíření. Rád bych zopakoval pevnou podporu Číny vytvoření nezávislého palestinského státu, který by se těšil plné svrchovanosti založené na hranicích z roku 1967, s východním Jeruzalémem jako hlavním městem, a Palestině, která by se stala plnoprávným členem Organizace spojených národů.
Vážení kolegové a přátelé!
Komunistická strana Číny nedávno úspěšně uspořádala svůj 20. národní kongres, který objasnil úkoly a cesty pro komplexní podporu velkého omlazení čínského národa modernizací v čínském stylu a načrtl velký plán budoucího rozvoje Číny. Čína bude podporovat světový mír, podporovat společný rozvoj a podporovat budování společenství se společnou budoucností pro lidstvo. Budeme pevně prosazovat nezávislou zahraniční politiku míru a prosazovat mezinárodní spravedlnost a spravedlnost. Měli bychom pokračovat v rozvoji přátelské spolupráce s ostatními zeměmi na základě pěti principů mírového soužití a prohlubovat a rozšiřovat globální partnerství. Budeme pevně prosazovat vzájemně prospěšnou a oboustranně výhodnou strategii otevírání se, podporovat otevírání se na vysoké úrovni, podporovat vysoce kvalitní rozvoj "Pásu a Stezky" a poskytovat nové příležitosti všem zemím, včetně arabských zemí, s novým rozvojem Číny.
Vážení kolegové a přátelé!
Velké věci začínají sny a stávají se tvrdou prací. Nesme vpřed ducha čínsko-arabského přátelství, pracujme společně na budování čínsko-arabské komunity se společnou budoucností pro novou éru a vytvořme brilantnější a brilantnější zítřek pro čínsko-arabské vztahy!

Děkuji vám!

https://www.guancha.cn/internation/2022 ... 0633.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47474
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 11 pro 2022, 23:40

https://echo24.cz/a/JjxHJ/zpravy-svet-m ... di-set-let
Soud v Hongkongu poslal magnáta Laie do vězení, má si odsedět skoro šest let
Soud v Hongkongu poslal do vězení na pět let a devět měsíců bývalého mediálního magnáta Jimmyho Laie, který patří k největším hongkongským kritikům Číny. Soud ho již dříve shledal vinným z podvodu. Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch se jedná o odplatu čínských úřadů za podporu prodemokratického hnutí v bývalé britské kolonii.

Soud Laie uznal vinného z podvodů, ve kterých figurovaly jeho společnosti, a to včetně vydavatelství známého liberálního deníku Apple Daily. Lai je ve vězení od konce roku 2020, protože byl odsouzen za nedovolené shromažďování.

Soudce, který vydal nový rozsudek, uvedl, že odsouzení bývalého magnáta není útokem na svobodu tisku. Jiného názoru jsou ale lidskoprávní organizace, podle kterých soud nedodržoval práva obžalovaného. "Kriminální případ vypracovaný Pekingem proti Jimmymu Laiovi je odplata proti vedoucímu stoupenci demokracie a svobody tisku v Hongkongu," uvedla Maya Wangová z organizace Human Rights Watch.

Znepokojení nad situací, ve které se Lai nachází, i nad zhoršujícím se stavem lidských práv v Hongkongu vyjádřily v minulosti i západní země.

Pro Laie se nejedná o poslední proces, kterému čelí ze strany čínských úřadů. V úterý by měl pokračovat soud, kde Lai figuruje jako obžalovaný z porušení kontroverzního zákona o národní bezpečnosti, jehož schvalování doprovázely v roce 2019 silné protesty.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47474
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 12 pro 2022, 20:55

https://roklen24.cz/?quick_news=huawei- ... ni-patentu
Huawei a Oppo podepsaly dohodu o vzájemném licencování patentů
Technologické společnosti Huawei a OPPO koncem minulého týdne oznámily podepsání globální dohody o křížovém licencování patentů, jež pokrývá základní patenty mobilního standardu, včetně 5G. Obdobná dohoda byla podepsána i se Samsung Electronics.

„Po více než 20 letech nepřetržitých inovací vyvinula společnost Huawei na globálním trhu několik vysoce hodnotných patentových portfolií v oblastech, jako jsou 5G, Wi-Fi a kodeky pro audio a video,“ prohlásil Alan Fan, vedoucí oddělení pro duševní práva ve společnosti Huawei. „Těší nás, že jsme dosáhli křížové licenční dohody se společností OPPO. Vzájemné uznávání hodnoty duševního vlastnictví mezi firmami je hlavním krokem k podpoře pozitivního cyklu svázaného s inovacemi a výzkumem standardů na vysoké úrovni – tedy cyklu investování, získávání výnosů z investic, a poté opětovného investování. To našemu odvětví umožní pokračovat v inovacích a poskytovat spotřebitelům konkurenceschopnější produkty a služby.“

„Jsme velmi potěšeni, že jsme uzavřeli dohodu o křížovém licencování patentů s Huawei. Jasně to ukazuje, že obě společnosti uznávají a vysoce respektují hodnotu svého duševního vlastnictví. Je to výhodná dohoda pro obě strany,“ uvedl Adler Feng, vedoucí oddělení pro duševní práva ve společnosti OPPO. „Budeme jako vždy zastáncem vytváření udržitelného a zdravého ekosystému duševního vlastnictví, v jehož rámci lze licence k duševnímu vlastnictví řešit přátelským jednáním a kde je patentová hodnota každé společnosti vysoce respektována.“

Huawei předpokládá, že v letošním roce bude uzavřeno nebo prodlouženo zhruba 20 licenčních smluv se společnostmi ze sektoru chytrých telefonů, inteligentních vozidel, bezdrátových sítí a IoT. Technologický gigant odhaduje, že v letošním roce se tyto patenty objevily ve 350 milionech prodaných 5G telefonech a více než 15 milionech chytrých vozidlech.
O společnosti Huawei

Huawei je vedoucím globálním výrobcem infrastruktury informačních a komunikačních technologií a chytrých zařízení. Nabízíme integrovaná řešení ve čtyřech klíčových oblastech, kterými jsou telekomunikační sítě, výpočetní technika, chytrá zařízení a cloudové služby. Naším závazkem je každému jednotlivci, domácnosti a organizaci přinášet digitální řešení pro plně propojený, inteligentní svět.

Ucelená nabídka produktů, řešení a služeb Huawei je současně konkurenceschopná a bezpečná. Pro naše zákazníky vytváříme trvalé hodnoty prostřednictvím otevřené spolupráce s partnery v rámci ekosystému. Pomáháme lidem k jejich růstu, pracujeme na větším komfortu občanů v domácnostech a inspirujeme organizace všech druhů a velikostí k inovativnějším přístupům.

V Huawei se inovace zaměřují na potřeby zákazníků. Silně investujeme do základního výzkumu, přičemž se soustředíme na technologicky přelomová řešení, která posouvají svět kupředu. Máme více než 194 tisíc zaměstnanců a působíme ve více než 170 zemích a regionech. Společnost Huawei byla založena v roce 1987 a funguje jako soukromá společnost plně vlastněná svými zaměstnanci.
Oppo Electronics Corporation, krátko Oppo, je čínsky výrobca konzumnej elektroniky založený v roku 2001 so sídlom v meste Dongguan. Oppo mal piaty najväčší podiel na svetovom trhu mobilných telefónov po výrobkoch Samsung, Apple, Huawei a Xiaomi v roku 2017.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47474
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 12 pro 2022, 21:01

https://casopisargument.cz/?p=47249
EU žádá panely WTO pro řešení obchodních sporů s Čínou
Evropská komise požádala o vytvoření poroty při Světové obchodní organizaci. Příčinou jsou dva obchodní spory s Čínou.

Spory, které byly na začátku roku předloženy WTO, se týkají údajných čínských omezení práv společností z EU využívat zahraniční soud k ochraně svých patentů v oblasti špičkových technologií a obchodu s Litvou, která je členem EU. „V obou případech tato opatření velmi poškozují evropské podniky,“ uvedla Evropská komise v prosincovém prohlášení a dodala, že opatření proti Litvě narušila obchodní a dodavatelské řetězce uvnitř EU. Komise, která dohlíží na obchodní politiku pro 27člennou Evropskou unii, formálně požádala o konzultace s Čínou ve WTO, což je první krok k výzvě WTO. Exekutiva EU pak uvedla, že na příštím zasedání orgánu pro řešení sporů WTO 20. prosince požádá o vytvoření panelu WTO s tím, že jednání panelu může trvat až jeden a půl roku.

Jaké spory jsou příčinou snah Evropské unie o řešení problému? První z nich se týká omezení diplomatických vztahů Číny s Litvou od prosince 2021 a tlaku na nadnárodní společnosti, aby přerušily vztahy s pobaltským národem s 2,8 miliony obyvatel poté, co Tchaj-wanu umožnil otevřít de facto ambasádu ve Vilniusu. Komise uvedla, že Čína rovněž zakázala dovoz alkoholu, hovězího masa, mléčných výrobků, polen a rašeliny zasílaných z Litvy na základě norem bezpečnosti rostlin a potravin, aniž by prokázala, že zákazy byly oprávněné. V druhém případě Komise uvedla, že čínské soudy od srpna 2020 vydaly „anti-suit injunctions“, které brání evropským společnostem domáhat se nápravy kvůli standardně nezbytným patentům u nečínských soudů, jako jsou soudy EU. Komise uvedla, že čínští výrobci využili soudní příkazy k nátlaku na držitele patentových práv, aby jim zajistili levnější přístup k evropské technologii.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8573
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 12 pro 2022, 22:47

Nová rekordní produkce obilí a rýže v Číně v roce 2022, která osm po sobě jdoucích let překročila hranici 650 miliard kg :nahoru:

Čínská produkce obilí a rýže v roce 2022 dosáhla nového rekordního maxima, uvedl v pondělí Národní statistický úřad (NBS), s mírným nárůstem + 0,5 procenta oproti údajům z roku 2021.
0rýže.jpeg
Kombinovaná produkce letního obilí, rýže v rané sezóně a podzimního obilí v 31 lokalitách v čínské pevninské Číně dosáhla v roce 2022 téměř 1,3731 bilionu jinů, nebo 686,53 miliardy kilogramů (kg), což je o 7,4 miliardy jin více než v loňském roce.
Byl zaznamenán mírný meziroční nárůst o 0,5 procenta, čímž se číslo v roce 2022 dostalo na nové rekordní maximum a také to bylo osmý rok po sobě, kdy celková produkce obilí v zemi překročila 650 miliard kg.
Z celkové produkce dosáhla produkce obilí bez brambor a fazolí 1,2665 bilionu jinů, což představuje nárůst o jednu miliardu jin oproti roku 2021.
Rozloha obdělávané zemědělské půdy činila 1,775 miliardy mr. (118,33 milionu hektarů), což je o 0,6 procenta více než loni. Jednotková produkce obilí dosáhla 387 kg na mu, uvedla NBS.
Nárazová sklizeň přichází navzdory extrémním regionálním povětrnostním podmínkám, včetně vzácných podzimních záplav v severní části země a prodlouženého sucha a vysokých teplot na jihu, kromě narušení vyvolaných covidem, řekl Wang Guirong, úředník NBS.
Sklizeň položila pevný základ pro Čínu, aby se vyrovnala se složitým a nestabilním mezinárodním prostředím, překonala rizika a výzvy, stabilizovala hospodářský růst a zajistila, že ekonomika bude expandovat v rozumném rozsahu, dodal Wang.
Sklizeň také pozitivně přispěla ke stabilizaci globálního trhu s obilím a zajištění potravinové bezpečnosti, poznamenal Wang.

https://www.globaltimes.cn/page/202212/1281648.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16211
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 13 pro 2022, 06:49

Místopředseda Ústřední vojenské rady ČKS Zhang Yuxia (https://t.me/china3army/16024) pronesl důležité prohlášení během semináře pro vysoké vojenské představitele, na kterém se studovaly hlavní zásady 20. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny.

Zdůraznil, že je třeba posílit připravenost na válku v nové éře, zlepšit bojový výcvik, pokročit v plánování a řešení problémů, prohloubit reformy a inovace a posílit právní řízení při plnění úkolů ozbrojených sil.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/china3army/17412
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8573
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 23 pro 2022, 21:19

Wang I telefonicky hovořil s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem na jeho žádost ...

Podle internetových stránek ministerstva zahraničních věcí měl 23. prosince Wang I, člen politbyra ÚV KS Číny, státní rada a ministr zahraničí, na jeho žádost telefonický rozhovor s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem.
0blinkwang.jpg
0blinkwang.jpg (17.8 KiB) Zobrazeno 8128 x
Wang Yi uvedl, že minulý měsíc se prezident Xi Jinping a prezident Biden úspěšně setkali na Bali, což vyslalo pozitivní signál vnějšímu světu pro strategické vedení na podporu vztahů mezi oběma zeměmi z vážné obtížné situace a návrat na cestu zdraví a stability. Týmy obou stran uskutečnily řadu kontaktů v souladu s konsensem obou hlav států, které byly obecně užitečné. Je však třeba zdůraznit, že americká strana se nemůže zapojit do zadržování a zároveň usilovat o dialog; Když už mluvíte o spolupráci, bodáte zároveň. To není rozumná konkurence, ale nepřiměřené potlačování; Nejde o zvládání rozdílů, ale o prohlubování rozporů, ve skutečnosti je to stále stará rutina jednostranné šikany. To v Číně v minulosti nefungovalo a nebude to fungovat ještě více v budoucnosti. Čína bude i nadále rozhodně hájit svou suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy. Spojené státy musí věnovat pozornost legitimním obavám Číny, přestat omezovat a potlačovat rozvoj Číny a zejména nemuset neustále zpochybňovat červenou čáru Číny "krájením klobás".
Wang Yi zdůraznil, že obě strany by se měly zaměřit na převedení Balijského konsensu obou hlav států do praktických politik a konkrétních opatření. Setkání mezi příslušnými představiteli obou stran v Langfangu bylo důkladné a konstruktivní a je nezbytné zintenzivnit konzultace o hlavních zásadách čínsko-amerických vztahů, podporovat dialog na všech úrovních a v různých oblastech řádným způsobem a řešit konkrétní otázky mezi oběma zeměmi prostřednictvím společných pracovních skupin.
Wang Yi řekl, že nový rok by měl mít novou atmosféru, lidé obou zemí a světa obecně doufají, že čínsko-americké vztahy přestanou klesat a zvednou se, a myšlení s nulovým součtem povede pouze k tomu, že se dvě hlavní země navzájem pohltí a čelně se srazí. Je jasné, co je správné a co je špatné. Kam jít, je uměle vytvořené. Obě strany by měly následovat směr naznačený oběma hlavami států, prozkoumat správnou cestu, jak spolu Čína a Spojené státy vycházet, a vyvinout náležité úsilí pro blaho obou národů a světový mír a stabilitu.
Blinken uvedl, že americká strana je ochotna diskutovat s Čínou o hlavních principech bilaterálních vztahů, zodpovědně řídit americko-čínské vztahy a spolupracovat v oblastech, které slouží společným zájmům obou stran. Americká strana pokračuje v politice jedné Číny a nepodporuje "nezávislost" Tchaj-wanu.
Blinken uvedl, že Spojené státy oceňují vedoucí postavení Číny a její roli jako předsedy 15. zasedání konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti na podporu dosažení ambiciózního "rámce" pro zachování biologické rozmanitosti a těší se na spolupráci Spojených států a Číny na podporu provádění. Wang Yi řekl, že Čína bude i nadále následovat Si Ťin-pchingovy myšlenky o ekologické civilizaci, usilovat o vybudování společenství lidského a přírodního života a je ochotna spolupracovat se všemi stranami na ochraně jediné planety, na které žijeme.
Obě strany si rovněž vyměnily názory na ukrajinskou otázku. Wang I zdůraznil, že Čína vždy stála na straně míru, účelu Charty OSN, a mezinárodní společenství na straně podpory míru a rozhovorů. Bude i nadále hrát konstruktivní úlohu při zmírňování krize svým vlastním způsobem.

https://www.guancha.cn/internation/2022 ... ml?s=zwytt

Ten Čínan ale umí diplomaticky "popichovat" Amíky....
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16211
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 30 pro 2022, 13:43

Novým ministrem zahraničí Číny byl jmenován 56letý bývalý velvyslanec ve Washingtonu Čchin Gang Čchin Kang ("Qin Gang")

https://t.me/china3army/17783
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16211
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 30 pro 2022, 21:47

Další infografika aktivit AUG námořnictva PLA (https://t.me/china3army/17730?single) v rámci cvičení v západním Pacifiku (17.-27. prosince tohoto roku).
▪️ Schéma ukazuje bojové schopnosti AUG.
▪️ 23. prosince se čínské uskupení lodí nacházelo poblíž ostrova Guam, kde je umístěna americká letecká základna Andersen.
▪️ Americké zařízení bylo na dostřel čínských zbraní, konkrétně:
➖ protilodní střely Yingji-83 (YJ-83);
➖ střely s plochou dráhou letu Yinji-18 (YJ-18);
➖ pozemní řízené střely Changjian-10 (CJ-10);
➖ balistické střely Yingji-21 (YJ-21).

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/china3army/17789
photo_2022-12-30_21-47-16.jpg
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16211
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 09 led 2023, 21:44

Záběry z čínského vojenského cvičení poblíž Tchajwanského průlivu.
https://t.me/parstodayrussian/120064
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16211
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 11 led 2023, 12:01

Tchajwanské ministerstvo obrany oznámilo nákup amerických zbraní za 1,48 miliardy dolarů.
Do roku 2030 se plánuje nákup:
- 100 raket AIM-9X Sidewinder;
- 60 protilodních střel AGM-84L;
- 4 cvičné střely;
- Přesně naváděné zbraně dlouhého dosahu pro stíhačky F-16V. Konkrétní názvy nejsou uvedeny. Předpokládá se však, že by se mohlo jednat o protiradarové střely AGM-88, letecké pumy AGM-154, rakety dlouhého doletu AGM-84H/K pro útoky na pozemní cíle.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/china3army/18016
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47474
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 14 led 2023, 12:18

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ste-726016
Nepřátelský akt vůči USA? Čína chce mít námořní základnu na velmi citlivém místě
Ti, kdo jsou zdatní v zeměpisu a vědí, kde se nachází město Ushuaia, jistě potvrdí, že se jedná jednak o město v nádherné krajině ostrova Ohňová země, ale také o nejjižněji položené město na světě. Právě to mu dává velký strategický význam, který by do budoucna ráda využila Čína k ovládnutí přístupu do Antarktidy. To by ale bylo v rozporu s tzv. Monroeovou doktrínou, podle které by bylo možno považovat vstup Číny na toto území za nepřátelský akt vůči USA.

Monroeova doktrína byla v minulém století strategickým dokumentem zahraniční politiky Spojených států, která se stavěla proti evropskému vlivu na západní polokouli. Obsahuje teze, že jakýkoli zásah cizích mocností do politických záležitostí Ameriky by byl považován za potenciálně nepřátelský čin namířený proti Spojeným státům.

Navzdory tomu píše jihoamerický zpravodajský server Dialogo-americas.com o tom, že Čína opět tlačí na Argentinu, aby vybudovala námořní základnu v Ushuaia, což by Pekingu otevřelo dveře do Antarktidy.

Vojenská základna by Číně navíc umožnila kontrolovat průchod mezi Atlantským a Tichým oceánem a monitorovat komunikaci na celé západní polokouli.

Zároveň by to Číně umožnilo výstavbu zařízení a také přítomnost námořní jednotky a vojenského kontingentu na tomto území. Kromě toho by Čína mohla zachytit všechny druhy místní ekonomické a strategické komunikace a sledovat místní námořní dopravu.

Podle informací z místa záměrům Číny nahrává i fakt, že Shuiping Tu, představitel Čínské komunistické strany (ČKS) se sídlem v Argentině údajně přesvědčil guvernéra Ohňové země Gustava Melellu, aby změnil svůj postoj k čínským investicím v provincii.
V geopolitickém kontextu by přítomnost čínské základny v Jižní Americe mohla být interpretována jako důležitý strategický krok Pekingu. „Projekt Belt and Road [BRI] oznámený Čínou v roce 2013 se snaží mít jasnou projekci směrem k této oblasti kontinentu,“ řekl Rojas. „A pokud se tato základna v Ushuaia zhmotní, mohla by se stát první z mnoha dalších, jak na pobřeží Atlantiku, Pacifiku nebo v andské oblasti.“

V běhu je totiž od roku 2013 projekt Belt and Road (BRI), který má umožnit zapojení Číny do financování a výstavby infrastruktury s cílem vybudovat širokou komunitu sdílených zájmů v Asii, Africe a Latinské Americe.

Ve skutečnosti však usiluje o zvýšení čínské dominance a kontroly nad rozvojovými zeměmi, jsou přesvědčeni odpůrci tohoto projektu.

Studie, která se BRI zabývala, zjistila, že od spuštění BRI bylo pozastaveno nebo zrušeno velké množství projektů podporovaných Čínou, kvůli nebezpečí korupce a porušování pracovních a lidských práv, či znečištění životního prostředí.

Čína má v současnosti v zámoří tři operační enklávy, z nichž nejznámější je Džibutsko ve východní Africe, které vzniklo ve snaze omezit útoky somálských pirátů na nákladní lodě plující Adenským zálivem. To dává Číně strategickou a trvalou přítomnost na trase spojující Rudé moře s Indickým oceánem.

Další základny má Čína v Kambodži, kde již dokonce vybudovala svůj vlastní přístav, a v Tadžikistánu, kterou Čína posiluje svoji vojenskou přítomnost v oblasti Střední Asie.

K nim se přidala vesmírná stanice, kterou má Čína v Neuquénu v Argentině.

Otázkou zůstává, co má Čína za lubem, a pokud její zařízení provozuje stát a Lidová osvobozenecká armáda, k čemu mají skutečně sloužit? Píše server Dialogo-americas.com na závěr článku. 
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47474
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 14 led 2023, 19:50

https://svobodny-svet.cz/cinska-perspektiva/
Čínská perspektiva
Koncem listopadu vypukly v čínských městech demonstrace proti omezujícím opatření proti covidu, bylo slyšet hlasy volající po odstranění prezidenta Xi Jinpinga, západní mainstream v tom viděl začátek osvobozující revoluce, která z Číny udělá povolný americký satelit, něco ve smyslu České republiky. Nestalo se, demonstrace utichly, čínský režim má pevnější stabilitu než mnohé západní, nicméně demonstrace krátce po sjezdu komunistické strany překvapily. Na sjezdu komunistické strany v klíčovém projevu prezident Xi neskrýval rizika, šance a výzvy, kterým Čína čelí. Prezident rád používá staré čínské metafory, hovořil o možných černých labutích na obzoru. Několik let se v Číně vůbec nedemonstrovalo a velké vlny protestů čínské vedení překvapily. Západní mainstream, který ve vlastních zemích opěvuje nejstupidnější typy lockdownů, čínská a ruská opatření vydává apriori za špatné. Tvrdá protivirová opatření v 2020-22 snížily počet obětí na minimum, na pár tisícovek. Pokud by mocenské centrum na demonstrace reagovalo rychlým ústupem od omezujících opatření, vyvolalo by to u obyvatelstva dojem, že strana nemá otěže moci v rukách a ztratila by image. V příštích měsících mocenské centrum vyladí cestu ústupu od nulové tolerance covidu. Ve francouzském Le Figaro na Západě žijící čínský disident z roku 1989 Wuer Kaixi připomněl slova Teng Xiaopinga, „200 mrtvých vykoupí 20 let stability“, disident uznal, že se slova potvrdila. Komunistická strana nabídla lidu handl: politickou spolupráci oproti ekonomické svobodě, podle disidenta tento handl akceptoval i Západ a otevřel se čínské ekonomice. „Jak něco takového mohl Západ připustit, vrátilo se mu to jako bumerang. Jaká iluze, že Čína se stane kapitalistickou, že se zrodí občanská společnost a nakonec i demokracie? Domnívat se, že strana je slabá, je jednoduše stupidní iluze.“ Dobrou disidentovu analýzu nakonec zbortí málo přesvědčivý závěr, domnívá se, že komunistické straně odzvonilo, masy mladých chtějí svobodný internet a posílat své selfii celému světu, je to velmi individualistická generace a ta otřese mocí komunistické strany. Předně unifikovaná masa mladých, která leží na internetu a posílá selfii už nemůže být méně individualistickou a větším stádem, doba se vyznačuje právě tím, že ji chybí individuality, které by otevřely jiné reálné perspektivy. Spíš se zdá, že čínská cesta je ve světovém vývoji něčím objektivním.

Generální tajemník a prezident Xi Jingping přesvědčil stranickou elitu, aby mu prodloužila běžný mandát na další období, tj. dalších 10 let, svědčí pro to fakt, že sjezd nejmenoval prezidentova nástupce, jak bylo vždy v minulosti zvykem. Xi vytěsnil z nejužšího mocenského centra soupeřící frakce, politické schema se změnilo, poprvé od osmdesátých let nebude čínského lídra nikdo omezovat. Západní specialisté na Čínu často spekulují, kdy se už konečně Čína osvobodí, což v jejich pojetí znamená téměř výhradně paralelu k ruskému osvobození Jelcinovy doby. USA vnesou do země demokracii a svobodu a naordinují ekonomické a politické reformy, přesně řečeno Čínu bezohledně rozsápou, jak dělaly celé devatenácté a polovinu dvacátého století. Např. v knize R. Garside „Velký skok ke svobodě“ je popsán scénář politického převratu ke svobodě, čínský Gorbačov se spojí s americkým prezidentem a s jeho pomocí začne realizovat reformy. Tento typ veselé politologie praktikují na amerických univerzitách, první zemí na světě, která urgentně potřebuje ekonomické a politické reformy jsou právě USA. USA, pokud budou mít dost síly a příležitostí, okamžitě zablokují čínskou ekonomiku. Prezident Xi deset let konsolidoval moc a vytěsňoval liberalizující perspektivy, jednotné vedení kolem lídra není v nejistých časech, které se rýsují, špatnou volbou, vedení je schopné rychle a efektivně reagovat na výzvy doby.

Demokratické perspektivy Číny vzrušují západní komentátory a znalce, neexistuje na světě země, které by demokratizace neprospěla, ovšem není to právě ten typ demokracie, který se praktikuje na Západě, ten dospěl do slepé uličky a zvrátil se ve svůj opak. Demokratická Čína v popisech amerických universitánů je poslušným spojencem a vazalem USA. Něco takového by na dvě stě let umrtvilo světovou evoluci. Nemůže být řeči o tom, že čínská elita připraví zemi podobný scénář, tj. demontáž vlastního politického systému, který se v ekonomické oblasti ukazuje být nejlepším na světě. Západ není schopen rozpoznat objektivní polohu komunistické strany v čínské společnosti, pokud se Čína začne demokratizovat, pak pouze v případě, že se vyčerpají možnosti ekonomického růstu, což je málo pravděpodobné, pokud k tomu dojde, bude to čínský typ demokracie, vzdálený západním představám. Čínské vedení se poučilo na ruském případě, že ústup od starých institucí a struktur není dobrý, ale velmi nebezpečný. Komunistická strana uplatňuje na ekonomiku jistý vliv, ale v objektivních a ekonomice prospěšných kolejích, např. Xi omezil vliv internetovských gigantů, ale ne ve jménu znárodnění, ale kvůli vylepšení podnikatelské atmosféry pro malý a střední byznys. Nejpravděpodobnějším vývojovým scénářem je posilování vlivu komunistické strany v modelu soukromé a státní ekonomiky a udržování vývojové stability. Čínská elita stále hledá způsob, jak vyhladit sociální stratifikaci, aniž by se poškodil soukromý sektor. Čínská politika nechápe společenskou prosperitu jako pasívní systém rozdělování státních prostředků a sociálních dávek, jak se praktikuje na Západě, ale bází sociálního systému jsou pracovní příležitosti, které zajistí člověku sociální standard a lidskou důstojnost.

Prezident Xi navrhl Obamovi schema čínsko-amerických vztahů založené na vzájemné úctě v politice a výhodách v ekonomice, americká strana návrh nepřijala. V období Trumpova vládnutí nabraly čínsko-americké vztahy v ekonomice silně konfrontační charakter a za Bidena se tato konfrontace přenesla do politiky a ideologie. Konfrontace mezi odcházejícím hegemonem a nastupujícím má objektivní charakter. V západních komentářích se kalkuluje s tím, že nějaké jiné křídlo ve vedení komunistické strany by stát demokratizovalo a přiblížilo Západu, ovšem vývojový směr čínského giganta objektivně nemůže být založen na rychlých spekulacích západních komentátorů, nakonec by to vedlo k větší katastrofě než dohlédnou. Světová perspektiva, to dnes neznamená Západ, planetární perspektiva je čínská a nalomit tuto perspektivu by mělo tragické následky pro celou planetu. Obroda nepřijde za Západu do Číny, ale má opačný směr. Konkrétní personální obsazení čínského vedení je důsledek okolností, ale směr čínské politiky má objektivní charakter.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 16211
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Čína

Příspěvek od martanus » 17 led 2023, 18:04

Tchajwanský politik Tsai Zhengyuan přiznal, že čínská stíhačka Jian-20 přeletěla nad Tchaj-wanem a že ji nedetekovali/mezjistili.
https://t.me/china3army/18138
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47474
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 17 led 2023, 23:04

https://pravyprostor.net/?p=154960
Čína provozuje po celém světě ilegální policejní stanice
Podle nedávné zprávy nevládní organizace Safeguard Defenders, která se zabývá ochranou lidských práv, zřídila Čína ve 30 státech nejméně 54 policejních stanic – zřídila je mimo jiné ve Spojených státech (New York), Kanadě, Španělsku, Itálii, Francii, Nizozemsku, Velké Británii, Maďarsku, Portugalsku, České republice, Brazílii, Argentině a Nigérii. Většina těchto policejních stanic se nachází v Evropě, mimo jiné devět takových stanic je ve velkých španělských městech, čtyři v Itálii a tři v Paříži.

Podle Petera Dahlina, ředitele organizace Safeguard Defenders, jsou však tyto policejní stanice jen špičkou ledovce:

„Jsme přesvědčeni, že jich je mnohem více, protože tyto patří pouze do dvou jurisdikcí – Fu-čou a Čching-tchien, odkud pochází většina Číňanů ve Španělsku – a Čína sama přiznává, že zahájila tento projekt v deseti jurisdikcích. Takže jich může být až pětkrát více.“

Policejní stanice jsou součástí čínské kampaně, jejímž cílem je „přesvědčit“ čínské občany podezřelé z trestných činů – zejména telekomunikačních podvodů, ale také politických „zločinů“, jako je politický disent – aby se vrátili do Číny a čelili trestnímu stíhání. Čína přitom nevyhrožuje pouze samotným čínským občanům, ale také členům jejich rodin, kteří zůstali v Číně. Podobné výhrůžky trvají již několik let – v roce 2020 upozornil ředitel FBI Christopher Wray na případ z USA, kdy čínský vládní „emisar“ navštívil jednoho Číňana (tzv. „cíl“) a řekl mu, že si může vybrat mezi návratem do Číny a sebevraždou.

Čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti 17. srpna 2022 uvedlo:
„Od dubna 2021 do července 2022 se v Číně výrazně snížil počet případů přeshraničních telekomunikačních podvodů zaměřených na čínské obyvatele, přičemž 230 000 podezřelých ze spáchání telekomunikačních podvodů bylo přesvědčováno k tomu, aby se vrátili do Číny a přiznali se ke svým trestným činům….“

„Oficiální pokyny výslovně uvádějí různé nástroje, které jsou k dispozici k ‚přesvědčení‘ těchto ‚cílů‘, aby se dobrovolně vrátily do Číny a čelily obvinění,“ napsala nevládní organizace Safeguard Defenders.

„Patří mezi ně i zaměření se na děti údajných podezřelých v Číně, kterým je odepřeno právo na vzdělání a také podobná taktika zaměřená na rodinné příslušníky a příbuzné. Stručně řečeno, jde o plnohodnotný trest za ‚asociaci s podezřelým‘, který má podezřelé ‚povzbudit‘ k návratu ze zahraničí.“

Čínské zahraniční policejní stanice údajně plní pouze administrativní a konzulární funkce, ale ve skutečnosti fungují jako organizace, které Číňanům v zahraničí vyhrožují, aby se vrátili do Číny, a neberou žádný ohled na nezbytné zákonné požadavky podle mezinárodního práva. Podle organizace Safeguard Defenders:

„Tyto metody umožňují Komunistické straně Číny a jejím bezpečnostním orgánům obcházet běžné dvoustranné mechanismy policejní a soudní spolupráce, čímž vážně narušují mezinárodní právo a územní celistvost dotčených třetích zemí…. Tím, že se Komunistická strana Číny vyhýbá běžným mechanismům spolupráce, se jí daří vyhýbat se rostoucímu dohledu nad dodržováním lidských práv a následným obtížím, s nimiž se potýká při získávání ‚uprchlíků‘ zpět prostřednictvím soudních řízení, jako jsou formální žádosti o vydání. Číňané legálně pobývající v zahraničí jsou tak plně vystaveni nelegálnímu pronásledování ze strany čínské policie, přičemž ochrana, kterou jim teoreticky poskytuje vnitrostátní i mezinárodní právo, je minimální nebo žádná….“

„Otevřeně označované jako zahraniční policejní služebny… například při obnovování čínských řidičských průkazů na dálku a dalších úkonech náležejících tradičně konzulátům… tyto policejní stanice slouží ovšem také zlověstnějším úkolům, neboť přispívají k ‚rozhodnému potírání všech druhů nezákonné a trestné činnosti, do níž jsou zapojeni Číňané žijící v zahraničí‘.“

Policejní stanice se také samozřejmě zaměřují na Číňany žijící v zahraničí, kteří nesouhlasí s režimem.

„Cílem těchto kampaní je jak potlačení disentu, tak i umlčení lidí,“ řekla Laura Harth, vedoucí projektů organizace Safeguard Defenders. „Lidé se proto bojí. Lidé, kteří jsou terčem útoků a mají rodinné příslušníky v Číně, se bojí promluvit.“

Zásadní je, že tyto policejní stanice fungují bez souhlasu a vědomí hostitelských zemí, jako například v Nizozemsku, kde jedna z policejních stanic působí v obyčejném přízemním bytě v Rotterdamu, který patří malé čínské firmě poskytující služby hodinového manžela. Několik zemí – například Kanada, Nizozemsko, Velká Británie, Portugalsko a Španělsko – nyní tuto záležitost vyšetřuje a některé z nich již vznesly požadavek na uzavření čínských zahraničních policejních stanic na svém území.

„Požádali jsme čínského velvyslance o úplné objasnění takzvaných policejních služebních stanic, které v Nizozemsku plní úkoly jménem čínské vlády,“ tweetoval nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra.

„Vzhledem k tomu, že k tomu nebylo od Nizozemska vyžádáno žádné povolení, ministerstvo informovalo velvyslance, že tyto stanice musí být okamžitě uzavřeny. Kromě toho tyto policejní stanice vyšetřuje i samotné Nizozemsko, aby zjistilo jejich přesnou činnost.“

V USA ředitel FBI Christopher Wray uvedl, že FBI tuto záležitost vyšetřuje.

„Jsme si vědomi existence těchto policejních stanic. Podle mě je nehorázné, že by si čínská policie pokoušela založit pobočku, třeba v New Yorku řekněme, bez řádné koordinace. Porušuje to suverenitu a obchází to standardní procesy spolupráce soudů a orgánů činných v trestním řízení.“

Christopher Wray dodal, že FBI „zkoumá příslušné právní parametry“, a uvedl, že FBI zahájila vyšetřování obtěžování, pronásledování, sledování a vydírání Číňanů žijících v USA, kteří se kriticky vyjadřovali o čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

„Je to skutečný problém a něco, o čem hovoříme i s našimi zahraničními partnery, protože nejsme jedinou zemí, kde k tomu došlo.“

Peking naprosto nepřekvapivě jakékoliv pochybení popřel. „Organizace, které jste zmínil, nejsou policejní stanice ani centra policejních služeb,“ trval na svém mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien Čao.

„Jejich činnost spočívá v pomoci místním čínským občanům s prodloužením prošlého řidičského průkazu online a v poskytnutí místa konání pro lékařské prohlídky.“

Španělský deník El Correo nicméně citoval nejmenovaného úředníka čínského ministerstva zahraničí v Šanghaji, který údajně připustil, že policejní stanice v zahraničí odpovídají tomu, jak Čína obvykle postupuje:

„Dvoustranné smlouvy jsou velmi těžkopádné a Evropa se zdráhá vydávat údajné pachatele do Číny. Nevidím nic špatného na tom, že se na zločince vyvíjí nátlak, aby je bylo možné postavit před soud.“

Organizace Safeguard Defenders dotčené státy vyzvala, aby proti čínským policejním stanicím urychleně zakročily.

„Vyzýváme poslance, aby přinutili své vlády se tímto problémem zabývat: zeptali se jich, zda a jak je tato praxe monitorována; v jakém rozsahu se takové operace v jejich zemi provádějí a jaká opatření byla proti nim přijata. Pokud tyto země nechtějí Číně umožnit na svém území provádění policejních kontrol menšinových skupin – prováděných často záměrně na úkor cílové země a její politiky – tak musí přijmout opatření na ochranu rychle rostoucí čínské diaspory. Cílem těchto kontrol je čínskou diasporu zastrašit, aby se na celém světě podřídila Komunistické straně Číny. Je třeba urychleně zavést specializované mechanismy pro podávání zpráv a ochranu.“
Zjavne niekomu šlápli na otlaky.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 47474
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Čína

Příspěvek od Alchymista » 17 led 2023, 23:23

https://echo24.cz/a/HAH4B/zpravy-svet-c ... lidnatejsi
Čína zažívá demografickou krizi. Indie se stane nejlidnatější zemí světa
Čínská populace se v loňském roce poprvé za posledních šest desetiletí zmenšila, ubylo asi 850.000 lidí. Informují o tom agentury Reuters a Kjódó s odvoláním na čínský národní statistický úřad. Úbytek v populaci zapříčinila historicky nízká porodnost a nejvyšší úmrtnost od roku 1974. Experti Organizace spojených národů (OSN) předvídají, že populace Číny se do roku 2050 zmenší o až 109 milionů lidí. Indie by se už letos měla stát nejlidnatější zemí světa, píší agentury.

V Číně nyní podle národního statistického úřadu žije 1,411 miliardy lidí poté, co v roce 2022 10,41 milionu lidí zemřelo a narodilo se 9,56 milionu dětí. Úřad sčítá pouze obyvatele pevninské Číny, tedy bez Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu.

Čína zaznamenala populační úbytek naposledy v 60. letech minulého století v období politických i hospodářských reforem, takzvaného Velkého skoku vpřed, diktátora Mao Ce-tunga. Následkem hladomoru tehdy zemřelo nejméně 20 milionů lidí.

Agentura Kjódó uvádí, že Indie se již nejlidnatější zemí světa stala, zatímco Reuters a AP s odvoláním na experty předvídají, že Indie s více než 1,4 miliardy lidí první místo zaujme v průběhu letošního roku.

Čínský statistický úřad také informoval, že mužů je v Číně nadále víc než žen, a to 722,06 milionu ku 689,69 milionu. Příčinou toho je podle agentury AP čínská politika jednoho dítěte, od které Čína upustila v roce 2016. V zemi také roste míra urbanizace. Ve městech nyní trvale žije 920,71 milionu lidí, tedy 65,22 procent populace.

Čínské úřady podle AP nenaznačily, že by existovala souvislost mezi populačním úbytkem a pandemií nemoci covid-19, která se z jedenáctimilionového města Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej rozšířila do celého světa a podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) má celosvětově na 6,7 milionu obětí.

„Čínská populace se začala zmenšovat o devět až deset let dříve než místní úřady i OSN předpokládaly. To znamená, že čínská demografická krize je ohromná… a čínská politika je postavená na chybných demografických datech,“ reagoval na zveřejněná data I Fu-sien, odborník na čínskou demografii z Wisconsinské univerzity v Madisonu.

Národní statistický úřad naopak v prohlášení uvedl, že lidé by z populačního úbytku neměli mít obavy, jelikož „celkové pokrytí pracovních sil stále převyšuje poptávku“, píše agentura Reuters.
:smich: Čo na to HDP na hlavu obyvateľa?
Pomer za rok 2021 je $12556 (Čína) ku $2277 (India), $26378 (ČR), $21087 (SR), $50801(D) $12172 (RU), $4835 (UA)...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8573
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Čína

Příspěvek od Kalinac » 22 led 2023, 22:18

Čína se řadí na první místo na světě v počtu platných patentů na vynálezy :nahoru:

18. ledna, People's Daily Online - 16. ledna uspořádala informační kancelář Státní rady Čínské lidové republiky tiskovou konferenci o práci v oblasti duševního vlastnictví v roce 2022. Podle obdržených informací bylo v roce 2022 vydáno 798 tisíc patentů na vynálezy, počet patentů na užitné vzory činil 2,804 milionu, počet patentů na průmyslové vzory - 721 tisíc, 74 tisíc mezinárodních patentových přihlášek bylo přijato v souladu se Smlouvou o patentové spolupráci (PCT).
Do konce roku 2022 činil počet aktivních patentů na vynálezy v ČLR 4,212 milionu, mezi nimi počet aktivních patentů v Číně (s výjimkou Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu) dosáhl 3,28 milionu. Mezi nimi dosáhl počet patentů na vynálezy s vysokou hodnotou 1,324 milionu, což představuje meziroční nárůst o 24,2 %, což je 40 % počtu aktivních patentů. Podle zprávy World Intellectual Property Indicators, kterou zveřejnila Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO), se Čína řadí na první místo na světě, pokud jde o počet platných patentů na vynálezy.
Podle Hu Wenhui bylo do konce roku 2022 v Číně 355 000 čínských společností, které mají platné patenty na vynálezy, což je o 57 000 více než v roce 2021, počet aktivních patentů je 2,324 milionu, což je nárůst o 21,8%. High-tech podniky, specializované společnosti mají 1,512 milionu platných patentů na vynálezy, což je 65,1% z celkového počtu patentů v Číně, o 0,5 procentního bodu vyšší ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Inovační schopnost čínských podniků se neustále posiluje.
Data navíc ukazují, že technologické inovace v digitální oblasti jsou stále aktivnější. Podle statistik v 35 technických oblastech klasifikovaných Světovou organizací duševního vlastnictví do konce roku 2022 rychle roste počet patentů v oblasti informačních technologií a řízení počítačových technologií, a to ve výši 59,6% a 28,8%. V roce 2022 činil počet patentů vydaných v hlavních odvětvích digitální ekonomiky 325 tisíc, což je 17,9% ve srovnání se stejným ukazatelem v roce 2021, patentová rezerva je neustále doplňována.

http://russian.people.com.cn/n3/2023/01 ... 97629.html
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Odpovědět