Neapolí otřásla exploze. Před nemocnicí pro pacienty s covidem-19 je obrovský kráter. Video
Plocha kráteru je větší než 500 metrů čtverečných a skončilo v něm několik aut. Zatím nejsou hlášeny žádné informace o obětech nebo zraněných. Nemocnice byla evakuována.
K výbuchu došlo na parkovišti před nemocnicí v Neapoli, ve které jsou hospitalizováni pacienti s koronavirem. Na místě dvacet metrů hlubokého kráteru pracují záchranáři.Příčina výbuchu se vyšetřuje. Nemocnice musí být evakuována, a to z toho důvodu, že mohou být narušeny dodávky vody a elektřiny. Podle guvernéra nemocnice bude opět otevřena během několika dnů.Italie : un gouffre énorme s'est ouvert dans le parking d'un hôpital à Napleshttps://t.co/faOFth0st3 pic.twitter.com/RmvubLIdhc
— franceinfo (@franceinfo) January 8, 2021
Podle italských novin La Repubblica zprvu panovalo podezření, že za výbuchem mohl někdo stát. Hasiči ovšem vyloučili, že by se jednalo o úmyslný čin. Nejsou žádné důkazy o tom, že by se mohlo jednat o teroristický útok.První zprávy vyšetřovatelů uvádějí, že mohlo dojít k výbuchu plynovodního potrubí, které vede pod místem neštěstí. Není ani vyloučeno, že ve skutečnosti došlo k závrtu, který následně poškodil potrubí.#lariachetira Si è aperta un'enorme voragine nel parcheggio interno dell'Ospedale del Mare a #Napoli, dove era stato allestito un Covid center. La Procura ha aperto un'inchiesta, non ci sono vittime e l'origine non sembra dolosa https://t.co/OBsfxikyb5
— La7 (@La7tv) January 8, 2021
Závrty jsou v Neapoli častým jevem, který obvykle vzniká rozpouštěním rozpustné horniny směrem do podzemí. Jen v roce 2019 jich bylo zaznamenáno dvacet. Podobné jevy se vyskytují i v Římě. Předloni bylo zaznamenáno 100 závrtů.
Loni v dubnu se například objevil závrt u Pantheonu. Nikomu se naštěstí nic nestalo, neboť obvykle přeplněné náměstí zelo prázdnotou kvůli opatřením proti koronaviru. V lednu se zase propadl chodník na silnici nedaleko Kolosea.
Zlé znamení
Za zmínku stojí, že zlé zprávy zasáhly Neapol už v prosinci. Během obřadu v katedrále totiž krev svatého Januaria nezkapalněla navzdory dlouhým modlitbám.
Třikrát ročně je nádoba, ve které je podle věřících uschlá krev patrona Neapole, vystavena v katedrále města. Lidé se kolem ní shromažďují a po modlitbách jsou obvykle svědky jejího zkapalnění.
Událost je označována jako „zázrak svatého Januaria“. Pokud se ale prach v krev nepromění, je to považováno za zlé znamení. V minulosti, když se krev světce nedostavila, postihlo Neapol a zbytek Itálie nějaké neštěstí.
Dva měsíce poté, co se v září 1980 zázrak nekonal, udeřilo na oblast mohutné zemětřesení, které zabilo téměř tři tisíce lidí. Předtím k zázraku nedošlo ani v letech 1939 a 1940, tedy v letech, kdy vypukla 2. světová válka a kdy do ní Itálie vstoupila. K dalšímu zlému znamení došlo v září 1943, kdy němečtí nacisté okupovali Itálii.