Zajímavosti - Střední Evropa

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 6240
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od skflanker_ » 16 kvě 2018, 12:41

GLOBSEC: Stredná a východná Európa je najzraniteľnejšia od roku 1989
Krajiny strednej a východnej Európy sú v súčasnosti geopoliticky najzraniteľnejšie od roku 1989. Vyplýva to zo správy GLOBSEC Megatrends 2018, ktorá identifikuje najvýraznejšie trendy ovplyvňujúce bezpečnosť a politiku vo svete. Podľa tohto dokumentu slovenského bezpečnostného inštitútu GLOBSEC má na súčasnú zraniteľnosť regiónu strednej Európy vplyv viacero faktorov. Ide napríklad o narastajúcu zmätenosť medzi Stredoeurópanmi. Nevedia sa rozhodnúť, či ich krajina smeruje viac na Západ alebo na Východ. Nie sú si istí, či je členstvo v NATO alebo v Európskej únii pozitívne pre ich krajinu alebo nie...
Zdroj https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/46 ... roku-1989/ z 16.05.2018

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od QVAK » 07 črc 2018, 17:00

Polský premiér Morawiecki se v Karlových Varech sešel s Andrejem Babišem

Před tím Morawiecki absolvoval oficiální setkání s českým protějškem Andrejem Babišem. Diskutovat měli o ekonomické spolupráci, o česko-polských projektech v dopravní infrastruktuře a o aktuálních otázkách mezinárodní politiky. Premiéři se mají setkat rovněž s podnikateli z obou zemí. Zatím poslední bilaterální jednání předsedů české a polské vlády se uskutečnilo před dvěma lety v Polsku, kde se sešli předchůdci současných premiérů Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Beata Szydlová. V roce 2016 Česko navštívil polský prezident Andrzej Duda. Prezident Miloš Zeman mu návštěvu oplatil letos v květnu.

https://echo24.cz/a/SL6mK/polsky-premie ... em-babisem

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od QVAK » 10 zář 2018, 15:13

Někdo to musí prostě zařídit!

Střední Evropa v užším geografickém smyslu (ČR, SR, Rakousko, Polsko a Maďarsko) nikdy nepatřila do oblastí spontánní občanské angažovanosti a individuální svébytnosti. Po „roce zázraků“ byl proto drtivou majoritou populací očekáván jakýsi samospádný příchod ráje. Protentokrát „model Západ".
Po dalších hrozivých hospodářských či morálních ztrátách tak byli postupně i největší hlupci v postsovětských satelitech přinuceni pochopit, že jsme nepřestali být nahlíženi jako nerovnoprávní hráči. Béčka. Neustávající přístup „vyspělých demokracií“ ke středovýchodní Evropě, soudobým „novým členským státům" (připomínám, že do EU bylo desatero paralelně inkorporovaných států uvedeno na Svátek práce r. 2004), se doteď dohromady nezměnil a pozitivní změnu tím nezaložil.
Ve svých vnitřních společenko-politických procesech zas nejednou, využívajíce hluboké hodnotové i strukturální krize EU, sestupují ke svým kořenům. Růstu katolictví ve veřejném životě, tendencím ke kultu osobnosti či budování neliberální demokracie.

http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky ... ost-zaidit

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od QVAK » 17 zář 2018, 20:59

Babiš a Pellegrini kritizovali Frontex. Posílí vzájemnou zbrojní spolupráci. ‚Fuj, hanba,‘ slyšel Babiš

Premiéři Česka Andrej Babiš a Slovenska Peter Pellegrini v pondělí shodně kritizovali plán Evropské komise značně posílit k roku 2020 pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex). Po společném jednání svých vlád v Košicích také informovali o vůli spolupracovat při zbrojních tendrech a vzájemně nakupovat vojenskou techniku, která se v obou státech vyrábí.
Babiš i Pellegrini rozšířený Frontex považují za zbytečnou paralelní strukturu k pobřežním strážím evropských států, za rozumnější považují posílení národních opatření. Babišovi vadí růst nákladů na evropskou stráž. „Náklady byly asi 1,7 miliardy euro (43,3 miliardy korun), teď komise navrhuje deset miliard,“ řekl. Podle Pellegriniho by bylo účelnější, kdyby se evropské peníze daly přímo Španělsku či Itáli.
Před radnicí při slavnostním ceremoniálu na Babiše čekalo i několik jeho kritiků. Zhruba dvakrát se ozvaly výkřiky „Hanba“ a „Fuj“, opakovala se tak situace z nedávné Babišovy návštěvy v Berlíně.

https://echo24.cz/a/SawtC/babis-a-pelle ... ysel-babis

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 6573
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od kenavf » 17 zář 2018, 21:15

QVAK píše:
17 zář 2018, 20:59
... rozšířený Frontex považují za zbytečnou paralelní strukturu k pobřežním strážím evropských států, za rozumnější považují posílení národních opatření....
Je to vojenská štruktúra EU na mori, ktorá nahrádza pobrežné jednotky európskych pobrežných štátov, neskôr sa možno na základe tohto modelu dočkáme EU jednotiek určených na stráženie hraníc aj vnútrozemských štátov?(salámová metoda)
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
Tomas BB SK
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2257
Registrován: 17 úno 2017, 18:33

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od Tomas BB SK » 17 zář 2018, 21:30

Frontex ... co mi to len pripomina... ahaaa - EULEX v kosove. Dakujem, neprosim :bliju
Poznej, co máš před svou tváří, a co je ti skryto, se ti odhalí. Neboť nic
není skrytého, co nebude odhaleno. Poznej sám sebe ...

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od QVAK » 03 říj 2018, 19:22

Radim Valenčík: Začíná středounijní restart EU?
Obrázek
Včera jsme byli svědky dvou významných událostí, které spolu na první pohled nesouvisejí, ale ve skutečnosti znamenají určitý průlom. Průlom, který znamená, že patrně ZAČÍNÁ STŘEDOUNIJNÍ RESTART EU, tj. že západní členské státy ztrácející v důsledku strategických chyb svou pozici a začíná se prosazovat role austrijského prostoru EU. Je to šance, jak uchovat funkční EU, která jinak neodvratně spěje k prohlubování diskriminací, vyvolávání staronových nepřátelství mezi státy a potupnému rozkladu.
První ze zmíněných událostí je hlasování Sněmovny o rezoluci EU namířené proti Maďarsku, kterou odsouhlasil Europarlament.
"Čeští poslanci pokládají za chybné a nešťastné hlasování Evropského parlamentu o sankčním řízení s Maďarskem kvůli údajnému vážnému ohrožení hodnot EU. "Jen dále prohloubí příkopy a nedůvěru mezi starými a novými členskými státy Evropské unie”. prošly další dvě usnesení: "Poslanecká sněmovna odmítá navrhované zavádění nových vlastních zdrojů Evropské unie." a "Poslanecká sněmovna doporučuje, aby dodatečné možnosti financování rozpočtu Evropské unie byly hledány v rámci stávajícího nastavení prostřednictvím úspor v provozu a optimalizace rozpočtů institucí Evropské unie."
"Slovensko se podle předsedy Směru po definitivním ukončení vyšetřování bude muset vrátit k událostem, které po vraždě následovaly. "Především k úkolům, jaké v nich sehráli prezident Andrej Kiska, opozice, média a nevládní organizace financované ze zahraničí. Od těchto lidí neočekáváme žádnou omluvu, protože jejich filosofie je založena na principu nenávisti.
Obě události znamenají, že se posiluje role V4 a celého středounijního prostoru, tj. že začíná postupný přesun těžiště neformální autority v EU do středounijního prostoru (možná i včetně Bavorska a Saska). Tady je i přirozený prostor pro skutečné reformy, které jsou orientovány na základní konkurenční výhodu v globálním světě – tou je podpora rozvoje a uplatňování schopností lidí jako hlavního faktoru určujícího dynamiku a podobu (kvalitu) ekonomického růstu.

http://literarky.cz/komentare/ostatni/2 ... restart-eu

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od QVAK » 16 říj 2018, 21:22

Naprosté ticho po pěšině ve veškerých masmédiích

Nežádoucí osoby musíme udržet co nejdál od EU, shodly se země Visegrádu

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) by měla poskytovat jen podpůrnou funkci členským zemím EU při ochraně vnějších hranic Unie. Během dnešní společné schůzky v Bratislavě se na tom shodli ministři vnitra nebo jejich zástupci ze Slovenska, Česka, Maďarska a Polska. Tedy zemí, které společně tvoří takzvanou Visegrádskou čtyřku (V4). Zprávu přinesla ČTK.

Schůzky ministrů vnitra ve slovenské metropoli se měl zúčastnit i zástupce Rakouska, které se z účasti na jednání ale předem omluvil.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... adu-555614

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od QVAK » 17 lis 2018, 16:38

Visegrádský tygr. Střední Evropa podle Orbána nabývá na síle

Střední Evropa nabývá na síle ve srovnání s tandemem Německo-Francie, jenž v Evropě tvoří osu. Podle tiskové agentury MTI to dnes prohlásil předseda maďarské vlády Viktor Orbán na uzavřeném zasedání Maďarské stálé konference v Budapešti.
Na záznamu z jednání, který na svůj web umístila vláda, Orbán prohlásil, že rozsah a hodnota obchodu Německa a Francie jsou poloviční ve srovnání s obchodem zemí visegrádské skupiny (V4) s Německem. To přitom označil za „bezprecedentní vývoj“.
https://echo24.cz/a/S56qF/visegradsky-t ... va-na-sile

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od QVAK » 21 úno 2019, 17:40

Zrušení summitu V4 a Izraele? Dobrá zpráva, pochvaluje si německý Die Welt

Že chtějí Izrael a středoevropské státy těsněji spolupracovat, je dobré pro Evropu. Ale že schůzka visegrádské čtyřky (V4) v Izraeli ztroskotala, ukázalo na jisté hranice. Historii není možné přepisovat, napsal německý deník Die Welt v souvislosti s roztržkou mezi Polskem a Izraelem. Ta vznikla kvůli výrokům izraelských vládních činitelů na adresu Polska a jeho postoje k Židům za druhé světové války.
Kolaps plánovaného summitu V4 a Izraele v Jeruzalémě je dobrá zpráva, která usvědčuje ze lži všechny na levici i pravici, kteří věřili, že vláda Benjamina Netanjahua je ochotna v zájmu spolupráce s evropskými pravicovými populisty mlčet o jejich antisemitismu a falšování historie. Izrael se nedvoří visegrádským zemím proto, že v nich (s výjimkou Slovenska) vládnou populisté, ale navzdory tomu, píše Die Welt. Svými proamerickými a proizraelským postoji totiž tyto země vytvářejí protiváhu mnohým západoevropským členským zemím EU.
Izrael získá spojence v Evropské radě a parlamentu a dotyčné vlády dostanou razítko, že jsou „košer“. Tím ze sebe smyjí podezření z antisemitismu. Protože se ale Netanjahu a jeho nový ministr zahraničí Jisrael Kac odvážili vzpomenout na spolupráci mnohým Poláků s Němci při vyvražďování Židů, rozhodla se polská vláda tohoto razítka vzdát.

https://echo24.cz/a/St6vn/zruseni-summi ... y-die-welt

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od QVAK » 01 kvě 2019, 22:59

EU není dojná kráva, zpražil na oslavě 15 let východní země eurokomisař

Evropská unie není stroj na peníze ani dojná kráva. Ve Varšavě to v řekl místopředseda Evropské komise (EK) Jyrki Katainen. Prohlásil také, že od Polska očekává výraznější příspěvek k budoucnosti Evropy. V polském hlavním městě se konají oslavy k 15. výročí vstupu Polska, České republiky a dalších osmi zemí převážně střední a východní Evropy do Evropské unie.
Katainen také podle agentury Reuters upozornil, že největší hrozbou pro Evropu jsou politici, kteří si myslí, že liberální demokracie je překonaný koncept. Polsku tento finský politik vzkázal, že pokud členská země EU zpochybňuje principy právního státu nebo liberální demokracie, automaticky to vede k oslabení její pozice v evropské osmadvacítce.
Český premiér Andrej Babiš Katainenovo vyjádření ostře kritizoval, podle něj není možné, aby komisař peskoval polského premiéra.„Nechápu, jak si to může dovolit. Je to naprosto nevhodné. Není možné, aby komisař vystoupil a peskoval polského premiéra,“ komentoval vystoupení místopředsedy EK Babiš.

https://echo24.cz/a/SRjjr/eu-neni-dojna ... urokomisar

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od QVAK » 13 čer 2019, 19:48

V4 nemá ambice mít kandidáty do čela Evropské komise, řekl Babiš v Budapešti

Premiéři zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4) se na neformální schůzce v Budapešti neshodli na konkrétních kandidátech do čela Evropské komise (EK). Po setkání předsedů vlád Maďarska, Slovenska, Česka a Polska to řekl český premiér Andrej Babiš. Předseda EK je nejdůležitější pozicí a Evropská unie by podle něj měla najít někoho, kdo má všechny předpoklady pro tuto funkci.
„Není to o tom, že bychom chtěli někoho prosazovat,“ řekl Českému rozhlasu a České televizi Babiš. Jde podle něho o to, zda se šéfem Evropské komise stane některý z takzvaných spitzenenkandidátů (volebních lídrů jednotlivých frakcí z evropských voleb) nebo někdo jiný.
„Nemáme kandidáta na Evropskou komisi, nemáme konkrétní kandidáty, jde o výběr toho nejlepšího pro všechny,“ řekl Babiš a zdůraznil, že V4 takové ambice nemá.

https://echo24.cz/a/SCPg2/v4-nema-ambic ... -budapesti

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od QVAK » 08 říj 2019, 18:33

Visegrádská čtyřka zvažuje pozvání Trumpa do Varšavy, oznámil Babiš

Země takzvané visegrádské čtyřky, tedy Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko, uvažují o společném pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa do Varšavy. V rozhovoru pro server Blesk.cz to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda pozval amerického prezidenta na návštěvu Česka.

https://echo24.cz/a/Smfg5/visegradska-c ... amil-babis

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 3037
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Zajímavosti - Střední Evropa

Příspěvek od Rado Info » 11 zář 2020, 18:52

Premiéři V4 se shodli na společném postoji k Bělorusku
Premiéři Česka, Polska, Maďarska a Slovenska se na dnešní schůzce visegrádské čtyřky (V4) shodli, že v Bělorusku se musí konat svobodné volby, a následně by Evropská unie měla Bělorusku nabídnout program hospodářské spolupráce.
https://www....smazáno....cz/clanek/prem ... ....smazáno....cz

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host