„První obětí každé války je pravda.“ Aischylos

Ropa a plyn

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 29168
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 21 zář 2022, 20:44

https://sk.news-front.info/2022/09/21/f ... europanov/
Francúzsky petrochemický štrajk šokuje Európanov
Agentúra „Reuters“ píše o nepríjemnom prekvapení, ktoré pre obyvateľov Európskej únie zariadili zamestnanci francúzskej ropnej rafinérie „Port Jerome-Gravenchon“ a petrochemického závodu „Notre Dame de Gravenchon“.

Obrovskej rafinérii s kapacitou 240.000 barelov/denne, ktorú prevádzkuje jedna z najväčších svetových ropných spoločností, americká „ExxonMobil“, hrozí štrajk.
Francúzske odbory vyzvali na štrajk ropných pracovníkov pre vážne nezhody s americkým predstavenstvom ohľadom miezd.
Štrajk sa začal v utorok.

Podľa expertov „ExxonMobil“ zníženie produkcie už zasiahlo rafinérie a petrochemický priemysel a ovplyvnilo aj objem paliva transportovaného kamiónmi.

Z vyhlásenia hovorcu spoločnosti „ExxonMobil“:

„Štrajk pracovníkov vážne ovplyvňuje rafináciu ropy a petrochemický priemysel, komplikuje dodávky a zhoršuje rýchlosť prepravy paliva. Táto situácia má potenciál ovplyvniť našich verných zákazníkov, spolupracovníkov, dodávateľov a zamestnancov v náročnom prostredí energetickej krízy.“

Výpadok vo francúzskej rafinérii a petrochemickom závode prichádza v čase katastrofálnej energetickej krízy v Európe, ktorá sa snaží nahradiť ruskú ropu, pred uvalením embarga EÚ na dovoz z Ruska po mori od začiatku decembra.

V súčasnosti Európa stále dováža viac ako milión barelov ruskej ropy denne a snaží sa doplniť zásoby pred nadobudnutím platnosti celoeurópskeho embarga.

Globálny trh s ropou sa však bude musieť pripraviť na stratu dodávok 2,4 milióna barelov denne, keď zákaz vstúpi do platnosti.

Ďalších 1 milión barelov denne ropných produktov a 1,4 milióna barelov ropy denne bude treba nájsť mimo Ruska.

Údaje, ktoré predtým zostavila agentúra „Bloomberg“ ukázali, že vývoz ropy z Ruska po mori klesol za posledné dva týždne o 900.000 b/d v porovnaní s posledným augustovým týždňom.

Zaujímavé. Tak zatvorenie európskych oceliarní, ako aj zatvorenie európskych ropných rafinérií a petrochemických závodov nejakou zvláštnou zhodou okolností súvisí so Spojenými štátmi.

Väčšina európskych fabrík má amerického vlastníka.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 29168
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 24 zář 2022, 13:17

https://casopisargument.cz/?p=45560
Itálie má problém s rafinerií, kterou vlastní Rusko
Krátce před volbami řeší v Itálii závažné potíže.

Závod společnosti ISAB Lukoil na rafinaci, zplyňování a kogeneraci, který se nachází v petrochemickém centru Priolo Gargallo (Syrakusy), je jedním z největších průmyslových závodů v Evropě a skládá se ze tří výrobních závodů propojených systémem potrubí. Nyní se řeší další osud tohoto zařízení.

Až v prosinci vstoupí v platnost sankce EU zaměřené proti vývozu ruské námořní ropy, rafinerie Priolo ztratí přístup k ropě dodávané společností Lukoil, na níž je závislá. Prodej neruským vlastníkům by závodu, který dodává 22 % italských pohonných hmot pro silniční dopravu, umožnil hledat alternativní zdroje ropy.

Jak informovaly 20. září noviny Financial Times, zájem o rafinerii projevila americká soukromá kapitálová společnost Crossbridge Energy Partners.

Itálie, která se od červencového rozpadu vlády národní jednoty nachází v politické patové situaci, odmítla zkoumat možnost znárodnění závodu Lukoil navzdory ohrožení dodávek pohonných hmot.

Ministr pro energetickou transformaci Roberto Cingolani minulý týden uvedl, že „nejlepší by bylo převzetí neruskou mezinárodní protistranou“.

K této záležitosti by se však mohla vrátit nová vláda po nedělních parlamentních volbách v zemi. Současná vláda má pravomoc zasáhnout pouze v případě bezprostředního ohrožení pracovních míst nebo národní energetické bezpečnosti.

Prozatím není nic bližšího známo, protože společnosti Crossbridge a Lukoil se odmítly vyjádřit.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 29168
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od Alchymista » 24 zář 2022, 13:21

https://echo24.cz/a/SGLCb/zpravy-zahran ... -frakovani
Británie ruší zákaz frakování pro těžbu plynu a ropy
Britská vláda oficiálně zrušila zákaz takzvaného frakování, tedy hydraulického štěpení, které se používá k těžbě plynu a ropy z břidlicových ložisek. Vláda chce tímto krokem přispět k zabezpečení dodávek energií v době, kdy se energetický trh potýká s negativními dopady války na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Britský ministr hospodářství a energetiky Jacob Rees-Mogg uvedl, že vzhledem k invazi ruských vojsk na Ukrajinu je posilování energetické bezpečnosti Británie absolutní prioritou. Dodal, že Británie se do roku 2040 hodlá stát čistým vývozcem energií.

Zákaz frakování Británie zavedla v roce 2019 kvůli riziku seizmických otřesů. Zrušení zákazu již začátkem tohoto měsíce avizovala britská premiérka Liz Trussová v rámci svých plánů na řešení energetické krize.

Podle odborníků nicméně zrušení zákazu frakování ke zmírnění cen energií během nadcházející zimy nijak nepřispěje, protože rozvoj tohoto odvětví zabere řadu let a není jisté, zda lze touto metodou v Británii dosáhnout výraznějšího objemu těžby.

Při frakování se do hlubokých hornin vhání pod tlakem voda s pískem a chemikáliemi, což horninu rozbíjí a z trhlin pak proudí potrubím zpět ropa či plyn. Technologie má řadu odpůrců, kteří poukazují hlavně na ekologická rizika takovéto těžby.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 9685
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od kenavf » 24 zář 2022, 23:01

https://gass.ga/lng.php
Kapacita dodávky: ~100 milionů kubíků (~1000 GWh)
Cena dodávky: neveřejná
Odhadovaná cena dodávky (podle aktuálních cen na burze): 605 163 715 Kč
To by bolo 6Kč za kubík plynu? Podľa ceny na burze? :roll:
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

DJW
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1292
Registrován: 16 dub 2018, 11:45

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od DJW » 25 zář 2022, 19:46

Mio píše:
16 říj 2021, 18:20
od 34:40 prečo má Duslo drahý plyn ...
Bývalý šef URSO opať na tému energie. Nehovorí nič pekné, ak sa nikto nespamätá, čakajú nás fakt ťažké časy.

Tiež dobrý rozhovor o energetike s presahom do ekonomiky
Nečakaj. Začni teraz, tam kde si, a použi to čo máš k dispozícii. /// Optimista sa učí anglicky, pesimista čínsky, realista si kúpil Kalašnikov.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 7207
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Ropa a plyn

Příspěvek od homer » 26 zář 2022, 15:41

V nově vybudovaném, ale nefunkčním plynovodním potrubí Nord Stream 2 přes noc prudce klesl tlak. Provozovatel tohoto rusko-německého plynovodu položeného na dně Baltského moře, kterým plyn po jeho loňském dokončení nezačal pro komerční účely nikdy proudit, příčinu poklesu nezná. S odkazem na mluvčího provozovatele o tom dnes informovala agentura Reuters.

Nord Stream 2 měl zdvojnásobit objem přepravovaného plynu z Ruska do Německa. Jeho zprovoznění zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska v únoru napadla Ukrajinu.

"Někde musí být díra," řekl agentuře DPA mluvčí provozovatele Ulrich Lissek. Tlak podle něj klesl v potrubním rameni A. "Jen nikdo neví kde," dodal. Je podle něj možné, že plyn uniká v pobřežní oblasti. Kdyby tomu tak bylo na souši, provozovatel by si toho všiml.

Za normálních okolností je v plynovodu tlak 105 barů. Nyní je na německé straně pouze sedm barů. V potrubí je pouze technický plyn.

Vyšetřování poklesu tlaku pokračuje, podle provozovatele ho ale komplikují sankce, nedostatek personálu a blokované peníze. Provozovatel Nord Streamu 2, který sídlí ve Švýcarsku, informoval o věci příslušné úřady.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-nef ... ak/2262423

Odpovědět