Ekonomika

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 13 led 2023, 10:18

https://casopisargument.cz/?p=47825
Jak se světové daňové ráje staly datovými centry digitální ekonomiky
Zdá se, že ve stejných geografických bodech, kde se dnes skrývá ekonomická moc, se velké technologické korporace rozhodly skrýt informační a digitální moc.

Studie TNI (Transnational Institut) zkoumá, jak se daňové ráje staly preferovaným místem pro ukládání dat. Jak uvidíme, nejde o přímý nebo příčinný vztah, ale existuje silná tendence ukládat tyto „strategické suroviny“ v těchto rájích.

V nové éře digitálního kapitalismu jsou data novou surovinou, která pohání technologický průmysl. Tato data jsou stále důležitější z hlediska hodnoty, ale především ze strategického hlediska.

Společnosti si proto kladou otázku, kde ukládat data tak, aby byla bezpečná, dostupná a levná. Tato potřeba vedla k podpisu různých dohod o volném obchodu s doložkou o volném pohybu dat, která stanoví, že společnosti mohou data přepravovat přes hranice bez omezení a cel. Tato doložka je podepisována v rostoucím počtu dohod mezi zeměmi, ale zejména mezi zeměmi, které patří na seznam daňových rájů.

Nejenže velké technologické společnosti ukládají své digitální suroviny (data) na těchto místech, ale existuje také rostoucí souvislost mezi nimi a globálními daňovými úniky. Ještě nikdy v historii jsme se nesetkali se společnostmi, které by měly takovou míru zisku jako digitální korporace, a přitom jsou proslulé mizivými ročními daňovými odvody.

Ve skutečnosti existuje vztah, který není přímý, ale který se mezi daňovými ráji a úložišti nebo datovými centry prosazuje. Dalo by se říci, že finanční moc se postupně spojuje s technologickou mocí ve stejných geografických lokalitách.
Impérium Big Tech

Velké technologické společnosti vybudovaly skutečné ekonomické impérium, v němž jsou data surovinou pro jejich výrobní linky, uvádí se ve studii TNI s názvem „Banking on Data – how the world’s tax havens became the data centres for the digital economy“. Poskytují „bezplatné“ používání softwaru, jehož prostřednictvím získávají naše data, aby je zpracovaly a přeměnily na prodejné produkty. Přidaná hodnota agregovaných údajů, které získávají, daleko převyšuje náklady na poskytování služeb, které uživatele motivují k poskytování údajů. Tyto společnosti tak nebývale nahromadily kapitál: pouhých pět technologických společností – Apple, Amazon, Alphabet, Microsoft a Meta – nyní tvoří 20 % celkové hodnoty akciového trhu, což je úroveň, která nebyla v jednom odvětví zaznamenána nejméně 70 let. Ty samé společnosti, které se skrývají za tvrzením, že jsou pouhými platformami, stále více investují do celého globálního datového hodnotového řetězce, včetně monumentálních projektů přenosu dat prostřednictvím podmořských kabelů a satelitů, datových center a investic do hledání stále lepších způsobů analýzy a zpracování surových dat. Jejich konkurenční výhoda je stále rozsáhlejší a globálně kontrolují stále více dat uživatelů. Proces sběru dat začal na konci 90. let a nikdy se nezastavil. Kde jinde jste viděli společnost, která neplatí za své suroviny? Napodobuje to spíše proces bezohledného extraktivismu než tradiční kapitalistické podnikání.

Ať je to jakkoli, tato data se stala velkým zdrojem hodnoty a moci. Budoucí nebo předvídatelné informace měly v historii lidstva vždy zásadní hodnotu.
Ukládání dat se stalo strategickou záležitostí a velkým byznysem

Kapitalistická struktura a akumulace hodnot se v posledních desetiletích vyvíjely. Slyšíme o čtvrté průmyslové revoluci a roboti jsou zobrazováni v interakci s lidmi, jako by to byla skutečná změna paradigmatu. Ve skutečnosti přinesl vznik a popularizace počítačů a mobilních telefonů nový technologický vývoj v softwarovém průmyslu, který umožnil nebývalé hromadění dat: Velká data jsou zde, aby zůstala. Pod pojmem Big Data máme na mysli velké objemy dat, které lidská mysl nedokáže zpracovat ani zpracovat: jsou zapotřebí automatizované systémy.

Tak vznikl digitální kapitalismus. Ekonomický systém, jehož průmyslovou funkcí je standardizovat a ovlivňovat naše chování. Tento proces v podstatě probíhá prostřednictvím získávání dat prostřednictvím digitálních aplikací a platforem, které denně používáme. Data jsou extrahována a algoritmicky zpracovávána za účelem získání vzorců a předpovědí budoucího chování. Na základě těchto informací jsou navrhovány pobídky a sankce, které mají schopnost modifikovat naše chování, a následně opětovně extrahovat data z nového chování, čímž se spustí behaviorální průmyslový cyklus. Tento proces byl poprvé proveden na nás jako na spotřebitelích, motivoval spotřebu určitých výrobků a služeb a je dobře zdokumentován v knize Shoshany Zuboffové Surveillance Capitalism (Kapitalismus dohledu). Stejné behaviorální inženýrství pak bylo provedeno na občanech, což dalo vzniknout například skandálu Cambridge Analytica, který ukázal, jak se jistá společnost snažila ovlivnit volby v zemích po celém světě. V nové fázi je toto behaviorální inženýrství praktikováno na pracovnících prostřednictvím platforem a digitalizace a získávání dat, což vytváří pobídky k rychlému a efektivnímu plnění požadavků společnosti.

Pozn. red.: Kniha Shoshany Zuboffové „Věk kapitalismu dohledu“ vyšla v roce 2022 také v češtině, ukázka z knihy je zde.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 20 led 2023, 15:21

https://casopisargument.cz/?p=47959
MMF: Mezinárodní ekonomika se fragmentuje
Podobně jako globalizace projevuje se geoekonomická fragmentace v celé řadě oblastí a dopadne nerovnoměrně na různé ekonomiky.

Mezinárodní měnový fond v materiálu pro Davoské ekonomické fórum hovoří o pokračující fragmentaci mezinárodní ekonomiky. Politici a byznys stojí před gordickým uzlem problémů, napsala k nové analýze výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgieva.

Nová studie Mezinárodního měnového fondu tvrdí, že po několika desetiletích rostoucí globální ekonomické integrace čelí svět riziku geoekonomické fragmentace. Studie zkoumá její možné důsledky. Identifikuje více kanálů, kterými se dříve přenášely výhody globalizace, a kterými pravděpodobně půjdou i náklady geopolitické fragmentace, které se budou týkat obchodu, migrace, kapitálových toků, šíření technologií a poskytování globálních veřejných statků. Zkoumá také důsledky geopolitické fragmentace pro mezinárodní měnový systém a globální finanční záchrannou síť a navrhuje pragmatickou cestu pro zachování výhod globální integrace i multilateralismu.

Vzhledem k tomu, že přínosy globalizace se šíří mnoha kanály, budou i nepříznivé důsledky geoekonomické fragmentace pociťovány v mnoha oblastech. Prohlubování obchodu, tvrdí studie, bylo po několik desetiletí prostředkem dohánění, tj. překonávání zaostalosti v přepočtu na obyvatele v jednotlivých zemích, a vedlo k výraznému snížení celosvětové chudoby. Spotřebitelé z toho měli neúměrný prospěch díky nižším cenám. A vice versa, rozpad obchodních vazeb dopadne nejsilněji na země s nízkými příjmy a na chudší spotřebitele ve vyspělých ekonomikách. Omezení přeshraniční migrace může hostitelské ekonomiky připravit o cenné dovednosti a snížit remitence do ekonomik, které na ně spoléhají. Negativní dopady může mít geopolitická fragmentace i na finanční toky, včetně přímých zahraničních investic, a na poskytování životně důležitých globálních služeb a veřejných statků.

Studie odhaduje náklady geopolitické fragmentace na základě ekonomických modelů, nicméně také uvádí, že tyto modely se značně liší. Dostupné studie naznačují, že čím hlubší je fragmentace, tím vyšší jsou náklady, a že technologické odpojení vede k obchodním ztrátám. Odhadují také, že rozvíjející se ekonomiky a nízkopříjmové země budou nejvíc ohroženy ztrátou transferu znalostí.

V závislosti na způsobu modelování by se náklady slabší fragmentace obchodu ve vztahu ke globální produkci mohly pohybovat od 0,2 do 0,5 % HDP. V případě silné fragmentace by dosáhly až 7 % HDP. Při započtení technologického oddělení by ztráty produkce mohly dosáhnout 8 až 12 %.

Aby nedošlo k nekontrolované fragmentaci, je nutné, aby se mnohostranný systém založený na pravidlech dokázal přizpůsobit měnícímu se světu, změnám v mezinárodním obchodu i v měnovém systému. Vzhledem ke geopolitickému napětí nebude nalezení konsensu jednoduché. Studie míní, že důvěru bude možná nutné obnovovat postupně prostřednictvím diferencovaných kroků závislých na preferencích a ochotě zemí spolupracovat. V oblastech, kde jsou zájmy sladěny, bude mnohostranná spolupráce zřejmě nejlepším řešením současných globálních problémů. V případě klimatické změny a pandemie je takový přístup nutností.

Pokud bude mnohostranné úsilí váznout, cestou v před mohou být otevřené a nediskriminační iniciativy, které se budou týkat menšího počtu zemí s vyššími ambicemi. V případě jednostranných kroků je podle MMF potřeba vytvořit důvěryhodné ochranné zábrany, které zmírní globální dopady a ochrání zranitelné – například má jít o „bezpečné koridory“ pro potraviny a léky.

Více v angličtině zde.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 20 led 2023, 22:03

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/uz- ... olarizace/
Už i západní banky klienty varují, že probíhá de-dolarizace
V současném světě dochází k výrazným geopolitickým a tržním posuvům od unipolárního hegemonického světového uspořádání k multipolárnímu řádu ovšem světovým trhům pořád více méně dominuje americký dolar. (Foto: Flickr)

Proces de-dolarizace však už plíživě probíhá a některé banky, jako švýcarská Credit Suisse, už svým prominentním klientům radí, aby s de-dolarizací výhledově počítali, ač její průběh je zatím dost nejasný. Jelikož je od II. světové války dolar vlastně měnou podloženou ropou, lze očekávat, že významný faktorem v tomto procesu bude pozvolný nástup petro-yuanu konkurujícího petrodolaru. V současnosti asi 40 procent prokázaných ropných rezerv OPEC+ drží Rusko, Írán a Venezuela, kdy tito všichni prodávají své produkty Číně se značnou slevou i s uplatněním swapů v yuanech.

Žádná revoluce svržení dolaru evidentně neproběhne, ale evoluce světových trhů k de-dolarizaci včetně ropných trhů už naplno probíhá a USA to svým využíváním dolaru jako zbraně a mocenské páky jen urychlují.

A když se USA svým zneužíváním dolaru jako nástroje dominance mj. značně tlačily na producenty uhlovodíků Rusko, Írán a Venezuelu se 40 procenty prokázaných ropných rezerv členů OPEC+, tak je vlastně svou arogancí dotlačily k tomu, aby tuto finanční systém podkládající komoditu ve zvýšené míře se slevou prodávali Číně, a to zčásti za yuany, a tak se i yuan zvolna stává ropou podloženou měnou.

Dalších 40 procent prokázaných ropných rezerv drží státy z Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC), zvláště Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Právě díky jejich součinnosti s USA v poválečném světě se dolar stal ropou podloženou měnou a umožnilo mu to získat globální finanční dominanci. Tyto země však v čím dál větší míře ekonomicky spolupracují spíše s Čínou než s kýmkoliv jiným, která je jejich rozhodujícím dodavatelem průmyslového zboží a realizátorem jejich industrializace a dnes i největším nákupčím jejich ropy a vůbec největším dovozcem ropy na světě. I zbývající významní světoví producenti proto do velké míry dodávají ropu právě Číně.

V současnosti nabývá také stále větší oblibu vyrovnávání v národních měnách aj., proto teď na dolar připadá ve světě už jen 41 procent mezinárodních vyrovnávání plateb. Mezitím se zvláště mezi zeměmi Iniciativy pásu a cesty (BRI) v rostoucí míře vzmáhá vzájemné vyrovnávání v yuanech a podíl yuanu na mezinárodních platbách narostl na 2,7 procenta. Nic se zatím v tomto směru nehýbe příliš rychle, ale tento vývoj probíhá neustále a nabývá na čím dál větší hybnosti.

Čína sice nechce žádné prudké změny v mezinárodním finančním systému, ale postupný proces prosazování yuanu jako měny mezinárodních vyrovnávání vítá a hodlá ho posilovat. I čínský prezident Xi v prosinci slíbil, že vystupňuje úsilí o prosazování yuanu v mezinárodních energetických obchodech a v tomto smyslu probíhala i následná jednání se zeměmi GCC v saúdské metropoli, kdy pro yuanové obchody se má používat Šanghajská burza ropy a zemního plynu, která je na to plně připravena. Využívání petro-yuanu se totiž během loňského roku rozběhlo naplno a Ukrajinská krize se Západními pokusy o sankce tento proces jen urychlila.

Proto také poradce Credit Suisse Pozsar klienty této banky v poněkud Západním, i když propagandisty neošáleném duchu varuje: „Čína chce přepsat pravidla globálního energetického trhu a to udělá tak, že nejdříve vytlačí dolar z orbitu zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína), které byly postiženy využitím postavení dolaru jakožto zahraniční měnové rezervy jako zbraně ve snaze potrestat Rusko a zabránit Putinovi, aby si z válečných zisků plnil kufry.“

Taková situace samozřejmě Číně, největší dílně světa, otvírá dveře k tomu, aby pro svoji měnu získala takové mezinárodní postavení, jaké odpovídá světovému významu její ekonomiky. Takže státům v Zálivu Peking slíbil, že mají naprosto zaručené možnosti nechat si za ropu a plyn platit v yuanech a prezident Xi slíbil: „Neustále dovážet ropu a plyn z GCC v obrovských množstvích.“

Xiho prosincová návštěva v Saúdské Arábii byla o komplexním posílení spolupráce Číny se Zálivem včetně využívání yuanu, takže ji někteří označují až za petro-yuanový okamžik. Přitom podepsala dohody o nákupech za 30 miliard $, z čehož se část vyrovná v yuanech.

Čína má značnou část svých rezerv v aktivech denominovaných v dolarech a stejně tak jsou denominovány i její mezinárodní pohledávky. Země GCC mají své investiční portfolio ještě více dolarové, a tak nikdo z nich žádný strmý pád dolaru nechce, ale pozvolné vytváření petro-yuanového systému se Číně hodí mimo jiné i jako ochrana před zneužíváním dolaru ze strany USA a když 25 procent jejích dovozů pochází ze Saúdské Arábie, tak je cesta k vzestupu petro-yuanu vydlážděná.

Ač ta cesta nebude nijak kvapná, když mezi čínskými rezervami je např. balík amerických státních dluhopisů za bilion dolarů a Saúdové jsou úplně propletení s finančním systémem petrodolaru. Ale v Saúdské Arábii se diskutuje např. o odpojení saúdského rijálu od dolaru, na který má napevno vázaný kurz, i když zatím jen teoreticky. Ovšem nákupy ropy za yuany, za které si pak levně pořídí čínské zboží, by měly být už brzkou skutečností.

Nic nepůjde rychle. Čína své strategické záměry dosahuje pozvolna jako voda prosakováním, erozí a postupným vznikáním řečiště, kdy její strategické cíle se obvykle naplňují generace. A stejně to půjde s prosakováním a prodíráním se yuanu na trh ropy a komodit a přes organizace jako BRICS a Šanghajská organizace pro spolupráci (SCO).

A Západ a USA s každým geopolitickým střetem, jako třeba v probíhající Ukrajinské krizi, kdy probíhají pokusy o sankce s využitím dolarového systému k těmto účelům, Pekingu s dosažením jeho dlouhodobě výhledových cílů, jako prosazení své měny do postavení globálního platidla, pomůže.

V tomto směru nebude docházet k žádným okázalým proklamacím, k žádnému mediálnímu hluku. Vše bude pozvolné, ale jisté a kdo nepočítá se změnami v globálním finančním systému a na trzích energií v tomto směru, bude se časem dost divit a ten údiv nebude zadarmo.

Amerika zatím pořád ještě těží z dominantního postavení své měny, jinak by neufinancovala své státní dluhy a monstrózní vojenskoprůmyslový komplex. Vydavatel nových peněz z nich totiž od jejich tržních uživatelů vybírá určitou nepřímou daň. S touto výhodnou může Washington ještě nějakou dobu počítat. Ale svět se pozvolna mění na jiný a vůbec to nesměřuje k tomu Novému americkému století, o kterém američtí geopolitičtí stratégové po konci Studené války snili, a americký dolar nejspíš čeká stejný osud, jaký stihl britskou libru, která je sice pořád velmi významnou měnou, ale už ne dominantní světovou měnou, jakou historicky relativně nedávno bývala.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 26 led 2023, 21:33

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/byl ... rvni-meny/
Byl oznámen plán zemí BRICS na vytvoření nové mezinárodní rezervní měny
Zatímco údaje o inflaci v Evropě a USA se minulý měsíc výrazně zvýšily, Rusko a členové zemí BRICS odhalili, že představitelé pěti hlavních rozvíjejících se ekonomik jsou uprostřed „vytváření mezinárodní rezervní měny“. (Foto: Shutterstock)

Analytici se domnívají, že rezervní měna zemí BRICS má konkurovat americkému dolaru a měně Mezinárodního měnového fondu (MMF) v podobě zvláštních práv čerpání (SDR).

Během summitu BRICS ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že pět členských ekonomik – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika – plánuje vydat „novou globální rezervní měnu“.

„Otázka vytvoření mezinárodní rezervní měny založené na koši měn našich zemí se posuzuje,“ řekl tehdy Putin. „Jsme připraveni otevřeně spolupracovat se všemi férovými partnery,“ dodal.

Kromě toho o vstupu do skupiny BRICS uvažují Turecko, Egypt a Saúdská Arábie. Analytici se domnívají, že krok BRICS k vytvoření rezervní měny je pokusem oslabit americký dolar a zvláštní práva čerpání MMF.

Na letošním summitu BRICS oznámil ruský prezident Vladimir Putin, že se pracuje na nové mezinárodní měně vyvinuté zeměmi BRICS.

„Jedná se o krok, který má řešit vnímanou hegemonii MMF ze strany USA,“ vysvětlil koncem června Chris Turner, vedoucí globálního oddělení trhů ve společnosti ING. „Umožní to zemím BRICS vybudovat si vlastní sféru vlivu a měnovou jednotku v rámci této sféry.“

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že země BRICS budou na nadcházejícím summitu skupiny v Jihoafrické republice jednat o vytvoření společné měny.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said that BRICS countries will discuss creating a common currency at the group's forthcoming summit in South Africa https://t.co/z4kRRn1YqZ pic.twitter.com/MYMfSwBr2x
— ANADOLU AGENCY (@anadoluagency) January 25, 2023
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 26 led 2023, 23:41

https://svobodny-svet.cz/jak-investicni ... kou-krizi/
Jak investiční fond Blackrock spustil globální energetickou krizi
F. W. ENGDAHL
Přidání se k agendě OSN Trvalé udržitelnosti 2030 znamená kolosální pod-investování sektorů ropy a plynu o biliony dolarů.

Většina lidí je vyjevených, co je to ta globální energetická krize se souběžně narůstajícími cenami ropy, plynu a uhlí a dokonce nutící zavírat významné průmyslové závody jako chemičky nebo hliníkárny či ocelárny. Bidenova administrativa i EU tvrdí, že to je kvůli Putinovým a ruským vojenským akcím na Ukrajině. Tak to ale není. Ta energetická krize je dlouho plánovanou strategií určitých Západních korporátních a politických kruhů k rozbití průmyslových ekonomik ve jménu antiutopické Zelené agendy. Ta má své kořeny v dobách dávno před únorem 2022, kdy Rusko spustilo svoji vojenskou operaci na Ukrajině.
Blackrock protlačuje ESG

V lednu 2020 na počátku ekonomicky a sociálně devastujících covidových lockdownů poslal generální ředitel největšího světového investičního fondu BlackRock Larry Fink kolegům z Wall Streetu a korporátním ředitelům dopis o budoucnosti toků investic. Fink, který řídí největší světový investiční fond pod jeho správou, v dokumentu oznámil radikální odklon korporátních investic. Peníze „půjdou zeleně“. Ve svém přísně sledovaném dopisu z roku 2020 Fink prohlašoval:

„V blízké budoucnosti – dříve než většina čeká – dojde ke značené re-alokaci kapitálu… Klimatické riziko je investičním rizikem.“ Dále prohlásil: „Každá vláda, společnost a akcionář musí bojovat s klimatickou změnou.“

V dalším dopise investičním klientům Blackrock přednesl Fink novou agendu kapitálových investic. Prohlásil, že Blackrock opustí určité vysoce uhlíkaté investice jako do uhlí, tj. největšího zdroje elektřiny v USA a v mnoha zemích. Dodal, že BlackRock bude prověřovat nové investice do ropy, plynu a uhlí, aby zjistil, jak jsou poslušné vůči agendě „trvané udržitelnosti“ OSN 2030.

Fink dal jasně najevo, že největší světový fond začne s odklonem investic od ropy, plynu a uhlí. „Společnosti a vlády, které nebudou reagovat na zainteresované a řešit rizika s trvalou udržitelností,“ psal Fink, „budou časem narážet na rostoucí skepsi trhů a následně na vyšší kapitálové náklady.“ Dodal, že: „Pro dlouhodobou perspektivu společností se definujícím faktorem stala klimatická změna, jsme totiž na zlomu, který od základu přeformuje finance.“ [ii]

Z hlediska tohoto ESG investování, se mezi spekulativními fondy bankami na Wall Streetu a investičními fondy včetně State Street a Vanguard stalo všeprostupující módou trestat společnosti emitující CO2 jako ExxonMobil. Takovou má Blackrock moc. Fink také zvládl do nové správní rady ExxonMobile protlačit čtyři nové členy odhodlané ukončit ropný a plynový business této společnosti.

Tento Finkův dopis z ledna 2020 byl vyhlášením války velkofinančníků tradičnímu energetickému průmyslu. BlackRock byl zakládajícím členem Úkolových sil finančních odklonů spojených s klimatem (TCFD) a je signatářem PRI – Principy odpovědného financování OSN, tj. OSN podporované sítě investorů protlačujících nulové uhlíkové investice pomocí vysoce zkorumpovaných kritérií ESG – Environmentálně sociální správy – vnucených do investičního rozhodování. Neexistuje žádná objektivní kontrola falešných údajů společností ESG. BlackRock rovněž podepsal Vatikánské prohlášení 2019 prosazující režim zpoplatňování uhlíku. V roce 2020 se BlackRock rovněž přidal ke Klimatické akci 100, tj. ke koalici téměř 400 investičních manažerů spravujících 40 bilionů US $.

Larry Fink tímto osudovým dopisem ředitelům z ledna 2020 rozhýbal kolosální globální odklon investic od sektorů ropy a plynu. V tomto roce Fink z BlackRock pozoruhodně jmenoval Radu správců antiutopického Světového ekonomického fóra (WEF) Klause Schwaba, tj. korporátního a politického propletence Agendy nulového uhlíku 2030 od OSN. WEF má i platformu Strategického zpravodajství obsahující 17 cílů trvale udržitelného rozvoje Agendy 2030.

Fink svým dopisem ředitelům z roku 2021 přitvrdil ve svém útoku na ropu, plyn a uhlí. „Vzhledem k tomu, jak bude energetický přechod stěžejní pro růstovou perspektivu každé společnosti, tak společnosti žádáme, aby předložily plány, jak bude jejich business model poslušný k záměrům ekonomiky nulového uhlíku,“ psal Fink. Další činitel BlackRock na nedávné energetické konferenci řekl: „Kam jde BlackRock, tam ho ostatní následují.“ [iii]

Odhaduje se, že během pouhých dvou let do roku 2022 byly globálně opuštěny investice do hledání a těžby ropy a plynu ve výši 1 bilionu $. Těžba ropy je drahý business a s krácením vnějších investic od BlackRock a dalších investorů Wall Streetu je to pro takový průmysl rozsudek pomalé smrti.
Je Biden prezidentem od BlackRocku?

Počátkem tehdejší mdlé prezidentské kampaně měl Biden koncem roku 2019 schůzku za zavřenými dveřmi s Finkem, který tomuto kandidátovi údajně řekl: „Jsem tu, aby vám pomohl.“ Kanditát Biden pak po této osudové schůzce s Finkem z BlackRocku oznámil: „Zbavíme se fosilních paliv…“ V prosinci 2020 ještě, než byl Biden v lednu 2021 inaugurován, jmenoval globálního šéfa trvale udržitelného investování BlackRock Briana Deese asistentem prezidenta a ředitelem Národní ekonomické rady. Zde Deese, který sehrál klíčovou roli při koncipování Obamovy Pařížské klimatické dohody 2015, potichoučku formoval Bidenovu válku s energiemi.

Ta je pro ropný a plynový průmysl katastrofální. Finkův muž Deese aktivně poskytl novému prezidentu Bidenovi seznam proti-ropných opatření, aby v lednu 2021 podepsal onu vyhlášku počínající jeho dnem jedna v úřadě. Ta zahrnovala uzavření ohromného ropovodu Keystone XL, který by přiváděl 830 000 barelů denně z Kanady až k texaským rafineriím, a zastavení nových nájmů v Arktické národní rezervaci (ANWR). Biden se rovněž zase přidal k Pařížské klimatické dohodě, kterou Deese vyjednal pro Obamu a Trump ji roku 2015 zrušil.

Stejného dne Biden rozběhl změnu tzv. „Sociálních nákladů uhlíku“, která uvaluje trest 51 $ za tunu CO2 pro ropný a plynový průmysl. Tento krok provedený čistě výkonnou složkou moci bez souhlasu Kongresu je počínám devastujícím investiční náklady do ropy a plynu v USA, tj. v zemi, která byla jen dva roky předtím největším producentem ropy. [iv]
Zabití kapacity rafinerií

Co je horší, Bidenovy agresivní ekologické předpisy a ESG povinnosti od BlackRock zabíjí v USA kapacitu rafinerií. Bez rafinerií nezáleží na tom, kolik barelů ropy vytáhnete ze strategických ropných rezerv. Během prvních dvou let Bidenova prezidentování zavřely USA kapacitu asi 1 milionu barelů benzínu a nafty denně, což je nejrychlejší pokles v historii USA, ač něco bylo i kvůli kolapsu poptávky během covidu. Tato odstavení jsou trvalá. V roce 2023 ještě přibyla kapacitu 1,7 milionu barelů denně, která je určena k uzavření jak v důsledku odklonu investic ze strany BlackRock a ESG Wall Streetu, tak i kvůli Bidenovým předpisům.

Generální ředitel Chevronu v červnu 2022 s poukazem na ohromné odklony investic Wall Streetu od ropy a Bidenovu proti-ropnou politiku prohlásil, že nevěří, že v USA se někdy postaví nějaká nová rafinerie. [vi]

K členu správní rady Světového ekonomického fóra Klause Schwaba Larry Finkovi se přidala i Evropská unie, jejíž předsedkyně Komise EU, notoricky zkorumpovaná Ursula von der Leyen, opustila správní radu WEF roku 2019, aby se stala šéfovou Evropské komise. Jejím prvním velkým činem v Bruselu bylo protlačení agendy EU nulového uhlíku sedící pro 55. Ta v EU uvalila značné uhlíkové daně a další omezení na ropu, plyn a uhlí už před ruskými operacemi na Ukrajině v únoru 2022. Tím, co vytváří nejhorší energetickou a inflační krizi v historii, je kombinace dopadů Finkovy podvodné agendy ESG v Bidenově administrativě spolu s šílenstvím nulového uhlíku v EU.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 27 led 2023, 23:41

https://casopisargument.cz/?p=48124
Kam směřuje německý export?
Objem německého vývozu od roku 2011 nepřetržitě překračuje jeden bilion eur.

Čína a Spojené království v poslední době ztratily na významu jako cílové země německého vývozu. Naopak Francie, Nizozemsko, Polsko a Rakousko získaly na významu. To ukazuje graf webu Statista založený na údajích společnosti Gesellschaft für Außenwirtschaft und Standortmarketing GTAI. Zvláště nápadný je propad Spojeného království z třetího místa v roce 2016 na osmé. Podle Spolkového statistického úřadu v tom sehrál významnou roli brexit, ke kterému došlo na začátku roku 2020. USA jsou na prvním místě od roku 2015.

Čína ztratila na významu i mezi německými vývozci: Podle prognózy GTAI se Lidová republika v roce 2022 umístila mezi nejvýznamnějšími exportními trhy až na 4. místě, když ještě v roce 2021 zaujímala 2. místo. Německý dovoz z Číny však v poslední době stále roste. Jak ukazuje tento graf, obchodní bilance Německa s Čínou nedávno dosáhla nového záporného rekordu.

Podle GTAI z klesajícího významu Číny jako cílové země německých vývozců těží i další obchodní partneři. Mezi deseti nejdůležitějšími prodejními trhy v roce 2022 dosáhly proto všechny země s výjimkou Lidové republiky dvouciferného růstu německých dodávek. Vývoz do USA, zdaleka nejdůležitějšího exportního trhu, se oproti předchozímu roku zvýšil dokonce o 28,7 %.

Německo celkově vyváží výrazně více zboží, než dováží. V takovém případě se hovoří o přebytku obchodní bilance. Celkově objem německého vývozu od roku 2011 nepřetržitě překračuje jeden bilion eur. V krizovém koronavirovém roce 2020 klesl vývoz oproti předchozímu roku přibližně o 9 %. V roce 2021 se hodnota vývozu opět zvýšila o 14 %.

Pořadí cílových zemí německého vývozu podle hodnoty. Zdroj: Statista.
Obrazek1-3[1].png
Obrazek1-3[1].png (253.84 KiB) Zobrazeno 4920 x
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14470
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Ekonomika

Příspěvek od martanus » 30 led 2023, 18:24

Předpovědi AK se naplňují. :pivo Vznikají paralelní ekonomické systémy.

Rusko a Írán v souvislosti se západními sankcemi spojily své bankovní systémy.
Informovala o tom agentura Reuters.
Íránské banky údajně již nemusí používat SWIFT pro mezibankovní komunikaci a převody s ruskými bankami.
Mohsen Karimi, náměstek guvernéra íránské centrální banky, uvedl, že do systému bude zapojeno přibližně 700 ruských bank a 106 neruských bank ze 13 různých zemí. Ruská centrální banka se k této informaci zatím nevyjádřila.
V roce 2018 byl Írán odpojen od služby SWIFT pro zasílání finančních zpráv a po 24. únoru 2022 byla podobná omezení uvalena na některé ruské banky.
Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/stranaua/88339
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 30 led 2023, 23:17

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/rus ... cnou-menu/
Rusko a Írán plánují stablecoin krytý zlatem, Brazílie a Argentina chtějí společnou měnu
Dominantní postavení dolaru v globálním obchodu a investičních tocích čelí řadě nových hrozeb, protože mnoho zemí prosazuje plány na podporu používání alternativních měn. (Foto: Flickr)

Státy od Číny a Ruska až po Indii a Brazílii prosazují, aby se více obchodovalo v jiných než dolarových jednotkách – plány sahají od používání místních měn až po zlatem podložený stablecoin a novou rezervní měnu BRICS.

Po desetiletí vládla zelená bankovka jako světová rezervní měna a je široce používána v přeshraničním obchodě, zejména s komoditami, jako je ropa. Díky své relativní cenové stabilitě ji investoři považují za bezpečné aktivum v dobách zvýšené ekonomické a geopolitické nejistoty.

Dolar byl v loňském roce dále podpořen prudkým růstem úrokových sazeb v USA, který jej učinil atraktivním pro zahraniční investory hledající vyšší výnosy. Během prvních devíti měsíců roku 2022 vzrostl o 17 %, ale od té doby ztratil část svého lesku kvůli vyhlídce, že Federální rezervní systém může brzy ukončit zvyšování sazeb v důsledku rychlého ochlazení inflace.

Na tomto pozadí přicházejí nejnovější hrozby pro vládu zelené bankovky – zde je pět měnových projektů z celého světa, které mají v konečném důsledku za cíl podkopat nadvládu dolaru.

Brazílie a Argentina plánují společnou měnu
Brazílie a Argentina nedávno oznámily, že se připravují na zavedení společné měny nazvané „sur“ (jih), která by se nakonec mohla stát projektem podobným euru, který by přijala celá Jižní Amerika.

Společná měna by mohla pomoci posílit jihoamerický obchod, uvedli představitelé zemí ve společném prohlášení, protože se vyhne nákladům na konverzi a nejistotě směnných kurzů. To by mohlo oslabit dominantní postavení dolaru v regionu, vzhledem k tomu, že podle údajů Federálního rezervního systému tvořily zelené bankovky v letech 1999 až 2019 až 96 % obchodu mezi Severní a Jižní Amerikou.

Rusko a Írán usilují o stablecoin krytý zlatem
Rusko a Írán spolupracují na kryptoměně kryté zlatem – „stablecoinu“, který by mohl nahradit dolar při platbách v mezinárodním obchodě.

Obě země, které zasáhly západní sankce, chtějí vydat „token perského regionu“ pro použití v přeshraničních transakcích, přičemž plánují jeho spuštění ve zvláštní ekonomické enklávě v Astrachani na jihu Ruska, která již odbavuje íránské zásilky.

Podle jednoho z moskevských zákonodárců se však projekt může posunout kupředu až poté, co bude ruský trh s digitálními aktivy plně regulován.

Podle think tanku Jamestown Foundation Rusko a Írán v posledních měsících zintenzivnily snahu o „oddolarizaci“. Jejich cílem je zvýšit objem obchodu na 10 miliard dolarů ročně prostřednictvím kroků, jako je rozvoj alternativního mezinárodního platebního systému k systému SWIFT, který mají zakázaný.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 02 úno 2023, 09:41

https://echo24.cz/a/HEDWk/zpravy-svet-r ... ie-de-croo
Ruské diamanty ztrácejí jiskru. Belgický premiér chce zastavit jejich dovoz na Západ
Neochota belgické vlády zakázat dovoz ruských diamantů, což by poškodilo Antverpy, globální centrum pro drahé kameny, pobouřilo Ukrajinu a její příznivce v EU.

V Bruselu už ruské diamanty nejsou ničím nejlepším přítelem. Belgická vláda dosud nebyla ochotná zastavit jejich dovoz z Ruska, ale premiér Alexander De Croo ho chce nyní zakázat na úrovni celé Evropy a USA. „Ruské diamanty jsou krvavé diamanty,“ prohlásil. Informuje o tom server Politico.

Plány na nové kolo sankcí proti Rusku znovu rozdmýchaly debatu o morálnosti evropského obchodu s diamanty z Ruska. Zákaz dovozu diamantů by ruské ekonomice nezpůsobil ani zdaleka tak fatální škody jako zákaz fosilních paliv, avšak pokračující dovoz diamantů je brán jako symbol toho, že západní země stále staví své národní zájmy nad zájmy Ukrajiny. Právě Ukrajina proti jejich dovozu dlouhodobě protestuje, obchod mimo jiné obohacuje společnost Alrosa, která je částečně vlastněná Kremlem.

Evropa a Severní Amerika představují dohromady 70 procent světového trhu s přírodními diamanty, uvádí Politico. „Příjmy Ruska z diamantů se mohou zastavit pouze tehdy, pokud již nebude možný přístup ruských diamantů na západní trhy. Na zastavení Belgie spolupracuje se svými partnery,” řekl De Croo.

Takové rozhodnutí je však v Belgii poměrně kontroverzní. Belgické Antverpy jsou totiž světovým centrem obchodu s diamanty a utažení přístupu drahých kamenů z Ruska město bezesporu ekonomicky zasáhne.

Ruský obchod s diamanty v Antverpách byl již dříve vážně zasažen, částečně kvůli americkým sankcím. Rusku se ale povedlo najít díru na trhu. Surové diamanty bývají přesměrovány na jiné trhy a často si najdou cestu zpět na Západ už broušené a leštěné.

Belgie mění kurz právě ve chvíli, kdy je její pozice ohledně sankcionování ruských diamantů znovu pod útokem – nejen ze strany ostatních zemí EU a belgických opozičních stran, ale také v rámci De Croovy vlastní vlády. V té se ozývají jak hlasy podporující zákaz dovozu, tak ty, které nepovažují otázku za zásadní.

Ve složitém belgickém politickém systému mají slovo i regionální vlády. Například vláda severního regionu Flander je proti zákazu dovozu. Tuto vládu vedou vlámští nacionalisté, jejichž předseda strany Bart De Wever je také starostou Antverp. „Jejich názor se ničím nezmění,“ řekl k postoji nacionalistů jeden z belgických představitelů.

Pokud ale rozhodnutí padne na celoevropské úrovni, budou odpůrci v belgické politice pod mnohem větším tlakem se zákazem diamantů souhlasit.

Belgie doufá, že vznikne mezinárodní koalice, která bude pohyby ruských diamantů sledovat. Podle expertů by takový režim měl mnohem větší sílu a účinnost než plošné sankce, které jde obejít.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 07 úno 2023, 21:21

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/rot ... dy-dolaru/
Rothschildové nabízí převzetí banky do soukromých rukou za 4 miliardy dolarů
Kultovní rodina Rothschildů, jejíž nahromaděné, i když většinou skryté bohatství patří podle některých k největším na světě, plánuje převést svou vlajkovou investiční banku Rothschild & Co do soukromého vlastnictví. (Foto: Flickr)

Banka, jejíž předchůdci pomáhali financovat vítězství vévody z Wellingtonu nad Napoleonem v bitvě u Waterloo v roce 1815, v pondělí oznámila, že její hlavní akcionář plánuje nabídku na koupi, která by firmu ocenila na přibližně 3,7 miliardy eur, tedy 4 miliardy dolarů.

Tento krok, který přichází v době, kdy se mnoho jejích kolegů vydává opačnou cestou a usiluje o veřejný kapitál, by podle mluvčí ukončil veřejné vlastnictví firmy, která je v té či oné podobě kótována na burze od roku 1838. Jak poznamenává agentura Bloomberg, soukromý odkup bude znamenat poslední krok v úsilí rodiny o upevnění kontroly poté, co reorganizace v roce 2012 účinně spojila francouzské a britské podniky pod jednu střechu a zjednodušila organizační strukturu.

Stejně jako většina samostatných současných investičních bank generuje pařížská firma většinu svých příjmů z poskytování finančního poradenství, které lze snadno nazvat nejhlubším seznamem klientů na světě, ačkoli má také oddělení správy majetku a aktiv a obchodní bankovnictví. Banka, kterou od roku 2018 vede 42letý Alexandre de Rothschild (jehož pra, pra, pra, pra, pra dědeček je Mayer Amschel Rothschild, zakladatel dynastie Rothschildů), expanduje v USA a podařilo se jí obejít velkou část propadu na trhu poradenství v oblasti transakcí a podle agentury Bloomberg se loni umístila na 6. místě podle počtu fúzí a akvizic.

Alexandre de Rothschild se v roce 2018 stal sedmou generací rodiny v čele banky
Rothschild & Co má tři divize: globální poradenství, správu majetku a aktiv a obchodní bankovnictví. „Žádný z podniků skupiny nepotřebuje přístup ke kapitálu z veřejných akciových trhů,“ uvedla Concordia, holdingová společnost rodiny, v prohlášení samolibě v době, kdy mnoho jejích kolegů trpí nedostatkem příjmů z poradenství. „Kromě toho je každý z podniků lépe hodnocen na základě své dlouhodobé výkonnosti než na základě krátkodobých zisků. Díky tomu je soukromé vlastnictví skupiny vhodnější než veřejný vstup na burzu.“

Záměr rodiny Rothschildů převést svou butikovou společnost do soukromého vlastnictví je v rozporu s trendem posledních dvou desetiletí, kdy se vlna menších poradenských společností, jako jsou Evercore a Lazard, snažila o veřejné kótování v USA.

Společnost Concordia, která je rodinným holdingem Rothschildů a již vlastní 38,9 % akcií firmy a 47,5 % hlasovacích práv, uvedla, že očekává, že za akcie, které ještě nevlastní, nabídne 48 EUR za akcii, což je 19% prémie oproti páteční uzavírací ceně. Akcie společnosti Rothschild vzrostly o 17 % na 47 EUR.

Plán přechodu do soukromého vlastnictví přichází tři měsíce poté, co ve věku 91 let zemřela Evelyn de Rothschild, bývalá šéfka britské části bankovní skupiny. Evelyn a jeho bratranec David de Rothschild, který dohlížel na francouzskou část, spojili obě pobočky, což bylo považováno za klíčový krok k udržení konkurenceschopnosti. David převzal manažerskou kontrolu nad britskou částí podniku v roce 2004 poté, co jeho bratranec Evelyn odešel do důchodu. Pod jeho vedením a pod vedením jeho syna se těžiště moci věřitele přesunulo dále do Paříže. Podle výroční zprávy Rothschildovy rodiny má Davidova strana de Rothschild 39,42 % hlasovacích práv společnosti Concordia, zatímco strana jeho bratrance Erica de Rothschild 55,6 %.

Před čtyřmi lety došlo v bance ke střídání stráží, když David de Rothschild odstoupil a předal otěže svému synovi Alexandrovi, který se stal sedmou generací rodiny v čele banky. Pod vedením mladšího de Rothschilda se banka snažila diverzifikovat své aktivity z hlavního francouzského a britského poradenství, expandovat v USA, kde měla v minulosti problémy, a do oblasti soukromého kapitálu.

Concordia uvedla, že v současné době probíhají pokročilá jednání s investory a bankami o dokončení financování transakce. Pokud budou jednání úspěšná, hodlá nabídku podat do konce první poloviny roku 2023.

Společnost Rothschild & Co. uvedla, že na příští valné hromadě 25. května plánuje nabídnout akcionářům dividendu ve výši 1,4 EUR. Společnost rovněž navrhne mimořádnou dividendu ve výši 8 EUR, pokud se Concordia rozhodne podat svou nabídku. O tyto částky by byla upravena cena nabídky směrem dolů.

Podle FT pracovala společnost Rothschild & Co v uplynulém roce na některých z největších transakcí v Evropě, včetně primární veřejné nabídky akcií společnosti Porsche koncernem Volkswagen, akvizice společnosti Partner Re společností Covéa v hodnotě 9 miliard USD, znárodnění německé energetické skupiny Uniper a spojení satelitních operátorů Eutelsat a OneWeb. Její tržby za 3. čtvrtletí ve výši 864 milionů eur meziročně vzrostly o 30 %. Výnosy z globálního poradenství, které je její největší činností, se ve stejném období meziročně zvýšily o 18 % na 547 milionů eur. Skupina varovala, že rok 2023 bude vzhledem k makroekonomickému a geopolitickému prostředí pravděpodobně náročnější.

Společnost Rothschild & Co ve svém prohlášení uvedla, že „vzala navrhovanou transakci na vědomí“ a jmenovala společnost Finexsi, finanční poradenskou společnost se sídlem v Paříži, jako nezávislého odborníka, který vypracuje posudek o spravedlivosti.

Firmu Rothschild založil Mayer Amschel, který začínal s nákupem a prodejem starých mincí ve frankfurtském ghettu. Na počátku 19. století vyslal svých pět synů, aby založili základny Rothschildů v Londýně, Paříži, Neapoli, Vídni a Frankfurtu. Byl úspěšný a dnes jsou jeho potomci úzce a rozsáhle zapojeni prakticky do všech aspektů světového bankovnictví.

Jméno Rothschild bylo po léta středem sporů mezi jednotlivými větvemi rodiny. V roce 2018 firma urovnala dlouholetý spor se správcem majetku Edmond de Rothschild (Suisse) SA, který je řízen jinou větví rodiny, ohledně používání jména. V rámci této dohody se obě společnosti dohodly na zrušení vzájemných podílů.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 09 úno 2023, 08:13

https://echo24.cz/a/HmQWR/zpravy-ekonom ... zeni-emisi
Válka pomohla ropným a plynovým gigantům k pohádkovým ziskům. Ty jsou nejvyšší v historii
Rok 2022 byl velmi silným rokem pro světové producenty energií: ropné a plynárenské firmy jako British Petroleum, Shell nebo ExxonMobil zaznamenaly rekordní miliardové výdělky. British Petroleum za poslední rok zdvojnásobila zisk na 27,7 miliard dolarů, což je rekord za 114 let fungování společnosti. Také Shell registruje nejvyšší výdělky za posledních 115 let v podobě 40 miliard a americká firma ExxonMobil hlásí vůbec největší celosvětové zisky v podobě 56 miliard dolarů. Hlavním důvodem rekordních zisků je prudké zvýšení cen ropy a zemního plynu, které má na svědomí ruská agrese na Ukrajině, informuje zpravodajský server BBC. Miliardové rekordy ospravedlňují energetické firmy omezením emisí a snížením těžby ropy a plynu do roku 2030.

Britská společnost BP pomáhá zajišťovat energii, kterou svět potřebuje, prohlásil šéf energetického giganta Bernard Looney. Zpráva o největším výdělku v historii firmy přichází krátce poté, co BP oznámila plány na snížení emisí uhlíku v rámci snížení těžby ropy a plynu. Zároveň společnost BP zvýšila výplatu akcionářům a dividendy o 10 procent.

BP je jednou z prvních ropných a plynárenských společností, která oznámila ambici „snížit emise na čistou nulu“ do roku 2050. Kromě toho hodlá do konce tohoto desetiletí snížit emise o 35-40 procent s tím, že aktuálně se zaměřuje na snížení o 20-30 procent. „Kvůli současné poptávce ale musíme dále investovat do těžby ropy a zemního plynu,“ uvedla BP v prohlášení.
BP reported a record profit of $28 billion for 2022 while boosting its dividend in a sign of confidence, as it sharply raised overall spending plans and scaled back ambitions to reduce oil and gas output by 2030 https://t.co/fcb5XY6x9Y pic.twitter.com/uai7EA3gaY
— Reuters (@Reuters) February 7, 2023
Ceny energií začaly stoupat krátce poté, co se zrušila opatření proti koronavirové nákaze, ale v roce 2022 opět prudce vzrostly kvůli ruské agresi na Ukrajině. Válka na východě Evropy vyvolala velké obavy o celosvětových dodávkách ropy a zemního plynu. Cena ropy Brent dosáhla v jeden čas až na téměř 128 dolarů za barel, ale od té doby klesla zpět na 80 dolarů. Ceny plynu také nárazově rostly, ale už klesly zpět, což vedlo k nárazovým ziskům energetických společností, ale také k rekordnímu růstu účtů pro domácnosti a podniky.

Britská vláda zároveň zavedla neočekávanou daň z „mimořádných“ zisků pro energetické společnosti. „Sazba byla původně stanovena na 25 procent, ale nyní byla zvýšena na 35 procent a vztahuje se pouze na zisky z těžby ropy a plynu ve Spojeném království. Ropné a plynárenské společnosti platí ze svých zisků také 30% daň z příjmů právnických osob a dodatečnou 10% sazbu, takže jejich celková daňová sazba činí 75 %,“ uvádí analýza televizní stanice BBC.

Výši daně může snížit a ovlivnit také započítání ztráty nebo výdaje v rámci těžby ropy či plynu jako je např. vyřazení ropných plošin v Severním moři z provozu, apod. „Za uplynulý rok 2022 zaplatíme na daních 2,2 miliardy dolarů, včetně 700 milionů dolarů v rámci daně z energetických zisků,“ uvedla společnost BP. Britská společnost se podílí na téměř 10 procent všech celosvětových zisků z ropného a plynárenského průmyslu.

K tomu se přidal také americký gigant ExxonMobil, který loni oznámil zisk téměř 56 miliard dolarů, což je rekordní hodnota pro jakoukoli americkou nebo evropskou ropnou společnost. Zisky společnosti Chevron se v roce 2022 také více než zdvojnásobily a společnost vykázala historicky nejvyšší příjmy ve výši 36,5 miliardy dolarů, píše magazín Forbes. Rekordní zisky od roku 2012 v podobě 18,7 miliardy dolarů také hlásí největší aljašský producent ropy ConocoPhillips.

Vzhledem k tomu, že energie ovlivňovala vše od dopravy, výroby, vytápění a prodeje, ceny všude rostly a životní náklady prudce stoupaly. Vzhledem k rekordním ziskům a rostoucí krizi životních nákladů vlády a kritici po celém světě obviňují energetické firmy ze ziskuchtivosti a z toho, že si zisky plynoucí z rostoucích nákladů na energii nechávají pro sebe, místo aby ceny snižovaly. Zprávy o rekordních ročních ziscích oživily debatu o nových neočekávaných daních v Evropě a ve Spojeném království, píše Forbes.

Navzdory rekordním ziskům manažeři tvrdí, že vyšší účty za energie tu pravděpodobně zůstanou kvůli nákladům na přechod od fosilních paliv k ekologičtějším zdrojům energie. Společnost BP sice uvedla, že po rekordních ziscích zvýší investice do obnovitelných zdrojů, ale zároveň omezila své závazky v oblasti klimatu a slíbila, že zvýší své cíle v oblasti těžby ropy a zemního plynu. Většina velkých společností čelí obviněním z „greenwashingu“, jelikož jejich tvrzení o ochraně klimatu se neshoduje s reálnými činy.

Podle enviromentální organizace Greenpeace společnost BP silně podkopala tlak investorů a vlád, aby z ropy a zemního plynu vytěžila ještě více špinavých peněz. Greenpeace se také domnívá, že společnost Shell uvádí nereálné prostředky, které investuje do ochrany klimatu, upozorňuje BBC.
🚨 BREAKING: Shell has tried to SILENCE Greenpeace’s peaceful protest at sea with legal threats.
SHELL FAILED.
More climbers have just joined the activists currently occupying @Shell’s oil platform on its way to the North Sea. ✊#MakeShellPaypic.twitter.com/c20htz6SaL
— Greenpeace Aotearoa (@GreenpeaceNZ) February 6, 2023
Greenpeace zároveň pořádají stávky a protesty proti těmto energetickým společnostem. „Shell se pokusila umlčet pokojný protest Greenpeace na moři právními hrozbami,“ napsali Greenpeace na Twitteru s tím, že právní žádost společnosti neuspěla. Videozáznam ukazuje protesty na ropné plošině v Severním moři, kde se aktivisté snaží dostat ze člunu na těžební plošinu společnosti Shell.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 09 úno 2023, 08:22

https://svobodny-svet.cz/keynesianske-p ... laby-rust/
Keynesiánské politiky nám dávají vysoký dluh, inflaci a slabý růst
Důkaz za posledních 30 let je jasný. Keynesiánské politiky zanechávají masivní množství dluhu, slabšího růstu a klesajících reálných mezd. Navíc, jak se díváme na každý z tzv. stimulačních plánů, skutečnost ukazuje, že tzv. multiplikační efekt vládního utrácení ve skutečnosti neexistuje a má dlouhodobé negativní dopady na zdraví ekonomiky. Stimulační plány nafoukly velikost vlády, která naopak vyžaduje více dolarů z reálné ekonomiky, aby financovala své aktivity.

Jak upozorňuje Daniel J. Mitchell, je zde důkaz o vytěsňovacích nákladech, jak rostoucí vládní výdaje vytěsňují aktivity soukromého sektoru a znamenají vyšší daně anebo rostoucí inflaci v budoucnosti nebo obojí. Vyšší vládní výdaje nemůžou býti financovány vyšším ekonomickým růstem, protože charakteristikou současných výdajů je právě to, že neposkytují žádnou ekonomickou návratnost. Vláda neinvestuje; financuje mandatorní výdaje ze zdrojů produktivního sektoru. Každý dolar, který vláda utratí znamená o jeden dolar méně v produktivním sektoru ekonomiky a vytvoření negativních multiplikačních nákladů.

Když se společnost rozhodne použít jistou část zdrojů generovaných produktivním sektorem pro aktivity bez ekonomické návratnosti, ať jsou to společenské výdaje anebo snížení rizika, může to být uděláno jen tak, že se porozumí tomu, jak velká část produktivní kapacit ekonomiky je schopna udržet tyto větší náklady. Když nejsou náklady považovány za břemeno, ale jsou považovány za nároky, produktivní kapacita není posílena, ale je oslabována.

Hlavním problémem uplynulých dekád, ale obzvláště od roku 2008 je to, že vládní výdaje a monetární politika se staly řešením, ke kterému se prvně uchylujeme při jakémkoliv poklesu ekonomické aktivity, dokonce i když je takový pokles vytvořen vládním rozhodnutím, jako je lockdown ekonomiky kvůli zdravotní krisi. Navíc, vládní utrácení narůstá a uvolněná monetární politika pokračuje i v růstové periodě. To naopak, vytvoří neudržitelný veřejný deficit, který musí být monetizován anebo refinancován. Obě řešení zvětšují škody na produktivním sektoru, když nárůst dluhu vede k vyšším daním pro každého, ale také k rostoucím životním nákladům plynoucím z destrukce kupní síly měny.

Vládní utrácení neposiluje aktivity soukromého sektoru, a tím méně, když je celý rozpočet utracen na neinvestiční výdaje. Je to i horší, když občané věří, že infrastruktura nebo investice s reálnou ekonomickou návratností by měly být prováděny s penězi daňových poplatníků. Jestliže je nějaká investice produktivní a ekonomicky schopná růstu, potom zde není potřeba účast vlády. Přinejlepším by se vláda měla účastnit jen jako spoluinvestor, jak ukazuje příklad technologie a obrany, ale nikdy jako alokátor zdrojů z jednoduchého důvodu. Veřejné intervence vždy cílí na zachování existujících neefektivností a maximalizaci rozpočtu. Efektivní alokace zdrojů nemůže přijít od entity, která má hlavní zájem na rozšiřování rozpočtu a vždy vidí každou neefektivnost anebo chabý výsledek, jakožto následek toho, že neutratila dost peněz.

Poslední tři dekády ukázaly, že zotavení z krise je pomalejší, s méně produktivním růstem, slabším růstem reálných mezd a slabší zaměstnaností. To se shoduje s příchodem utrácení bilionů dolarů a „stimulačních“ plánů, které nafukují pokaždé bublinu, ale nikdy neposkytují udržitelné a produktivní vylepšení. To je to, proč dluhy stále rostou a deficitní utrácení není nikdy skutečně eliminováno.

Keynesiánskou odpovědí je to, že vládní utrácení je poháněčem ekonomického růstu a pomáhá soukromému sektoru se zotavit, zatímco deficity a dluhy pouze vytvářejí „rezervy“ pro soukromý sektor, protože jedna jednotka dluhu je jednou jednotkou úspor. Není to velkolepé? I když uvěříte tomuto nesmyslu, to co říkají je to, že vaše úspory jsou k dispozici vládě, a že všechna soukromá aktivita je ve službách veřejného sektoru, ne naopak.

Vládní utrácení spotřebovává kapitál. Nevytváří ho. Jako takové vládní utrácení musí být nahlíženo jako možnost poslední volby, ne jako možnost první volby. Když se stane větším a příliš velkým ke zvládnutí, spotřebovává skrze daně a inflaci více kapitálu. Vládní utrácení musí býti nahlíženo jakožto poskytování služeb, které musí míti přesně omezeno svoje aktivity, aby se vyhnulo destrukci svých vlastních klientů. Podobně jako byznys, který poskytuje služby, může zbankrotovat, pokud jsou náklady na služby pro jeho zákazníky příliš vysoké, aby je dokázali zaplatit. Skutečný negativní aspekt vlády je ten, že když náklady na služby převýší to, co si může soukromý sektor dovolit, ti co zkrachují jsou subjekty z produktivního sektoru.

Vyšší vládní utrácení financované rostoucími daněmi a oslabující kupní sílu měny je jen formou znárodnění soukromého sektoru. Důvodem je nemoudré rozhodnutí zvýšit velikost vlády v krisi a udržovat tuto velikost v časech růstu. U některých služeb zde může být potřeba růstu v době krise, podpora v nezaměstnanosti nebo zdravotnictví, ale prioritizace je to, co by vláda měla dělat. O žádné správě nemůže být řeč, pokud její členové vnímají, že vše musí být vyřešeno větším utrácením a zdaněním.

Globální ekonomika je nyní po bilionech dolarů vynaložených na veřejné stimulační balíčky a monetární injekce na hraně další recese. Povídačkou je, že to vše je kvůli válce na Ukrajině a několik zvýšení zásob, ale to je jednoduše směšné. Globální ekonomika vstupuje do recese výrobního sektoru, protože bezprecedentní výdajové balíčky z minulých několika let nepřinesly ekonomice žádné přínosy, zombifikovaly obrovsky zadlužené ekonomiky a vytěsnily schopnost soukromého sektoru investovat více v čase příležitostí. Někteří řeknou, že je to kvůli tomu, že vláda neutrácí dostatečně. Ach jo.

Ekonomický kapitál je pohlcován rostoucí vládou, která vždy obviňuje nejproduktivnější, že nepřispívají dosti. Každá jednotlivá jednotka vládních výdajů je placena vámi, pomocí vyšších daní, vyšší inflace nebo obojím. Vláda vám nedává peníze navíc, dává vám drahou destrukci vašich možností pro lepší život.

Trvale rostoucí vládní výdaje nevedou k rostoucímu výběru, svobodě a ekonomické prosperitě, jde o pomalé znárodnění ekonomiky. Když nastane inflace a stagnace, vaše nezávislost na vládě bude taková, že si nebudete chtít stěžovat a budete doufat, že vláda absorbuje více vnějších zdrojů, aby vás odškodnila. To se nestane.

Všichni rozumíme tomu, jak je monopol špatný. Nyní uvažujme o tom jaký je vládní monopol, protože má represivní a donucovací moc.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 10 úno 2023, 11:15

https://ekonomickydenik.cz/velke-podnik ... rdy-korun/
Velké podniky požádaly stát o kompenzace za drahé energie za více než 5,5 miliardy korun
Velké firmy zažádaly stát o kompenzace na zvýšené náklady za energie za více než 5,5 miliardy korun. Stát pro tento program, který spustil v polovině listopadu a proti původním plánům prodloužil až do dnešní půlnoci, původně vyčlenil až 30 miliard korun. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zbylé peníze stát použije na zastropování cen elektřiny a plynu v letošním roce. „Celkově evidujeme žádosti ve výši přes 5,5 miliardy korun. Rozdíl mezi původní alokací a vyčerpanými prostředky použijeme na zastropování cen energií,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Dotace byly určené pro velké podniky, které jsou připojené na vedení vysokého a velmi vysokého napětí. O kompenzace mohly konkrétně žádat firmy, kterým se loni zvýšily jednotkové ceny na plyn a elektřinu proti roku 2021 více než dvojnásobně. Ministerstvo nakonec obdrželo celkem 1041 žádostí za téměř 5,52 miliardy korun. Z toho zatím úřad schválil 393 žádostí za 2,76 miliardy korun, zamítnuty naopak dosud byly dvě žádosti za 3,4 milionu korun. „Zbylé žádosti bychom měli vyhodnotit do konce března,“ řekl vrchní ředitel sekce hospodářství Eduard Muřický.

„Odhad alokace jsme prováděli na přelomu loňského léta a podzimu, kdy byly ceny energií na svém vrcholu. Naším cílem bylo, i na základě jednání se zástupci průmyslu, abychom měli zajištěnou částku k pokrytí maxima možného počtu oprávněných žadatelů,“ dodal.

Jednotlivé podniky mohly získat podporu až 45 milionů korun. Nejvýše 200 milionů korun pak mohly dostat firmy z energeticky vysoce náročných oborů, které jsou v provozní ztrátě.

Ministerstvo původně dotace zamýšlelo jako pomoc firmám, pro které neplatil vládní cenový limit na energie. Vláda však ke konci loňského roku rozhodla o rozšíření zastropování i pro velké společnosti (více v textu „Vláda určí, kolik dostanou velké podniky na drahé energie. Limity jsou od 48 milionů do 3,6 miliardy korun„). I proto firmy nevyužily veškerý rozpočet programu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 10 úno 2023, 11:40

https://roklen24.cz/?quick_news=ekonomi ... i-kolem-11
Ekonomický komentář ČBA: Nová prognóza ČBA očekává v letošním roce stagnaci ekonomiky a inflaci kolem 11 %
ČBA dnes zveřejnila novou makroekonomickou prognózu pro roky 2023-2024

Hlavní ekonomové bank zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace (ČBA) očekávají v letošním roce stagnaci ekonomiky. Odhad pro tento rok se tak oproti minulé prognóze z listopadu 2022 nezměnil. Tuzemská ekonomika setrvá zkraje letošního roku v mělké recesi, od druhé poloviny by měla začít mírně růst. Inflace byla pro letošek přehodnocena směrem nahoru a v průměru se bude pohybovat mírně nad 10% hranicí, koncem roku pak u 8 %. V příštím roce však prognóza předpokládá pokles inflace k 3 %, ačkoli odhady budoucích inflačních tlaků jsou v současné mimořádné době velmi nejisté. Růst mezd by měl v roce 2023 dosáhnout necelých 8 %, pokles reálných mezd však bude pokračovat i letos, ačkoli bude oproti minulému roku podstatně mírnější. Úrokové sazby ČNB začnou klesat, na konci letošního roku vidí prognóza základní sazbu na 6 %, koncem příštího roku pak na 3,5 %. Kurz koruny je pro letošní i příští rok očekáván kolem úrovně 24,2 Kč za euro, ačkoli jednotlivé odhady se v tomto ohledu rozcházejí.
CBA[1].png
Držme si klobúky...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 11 úno 2023, 11:39

https://casopisargument.cz/?p=48423
Největší světové ekonomiky
Spojené státy zatím zůstávají jako ekonomická mocnost na prvním místě.

Podle nejnovějších odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) zveřejněných v říjnu se očekává, že celosvětový HDP v roce 2023 překročí hranici 100 bilionů dolarů. V loňském roce činil přibližně 94 bilionů dolarů, informoval web Statista.

S HDP ve výši 25 bilionů dolarů v roce 2022 představují Spojené státy o něco více než čtvrtinu světové ekonomiky a zůstávají největší ekonomickou mocností. V těsném závěsu následuje Čína s HDP 18,3 bilionu dolarů, což představuje téměř 20 % celkového HDP. Pětici nejvýznamnějších zemí uzavírají Japonsko, Německo a Indie s HDP mezi 3,5 a 4,3 biliony dolarů.

Jak je patrné z grafu níže, který porovnává velikost deseti největších světových ekonomik, je třeba sečíst HDP Japonska, Německa, Indie, Spojeného království, Francie, Kanady, Ruska a Itálie (tj. 24,1 bilionu dolarů), aby se dosáhlo (téměř) stejného HDP jako v USA.

Deset ekonomických velmocí uvedených v grafu tvoří dohromady přibližně 70 % světového HDP.
Obrázek
Velikost deseti největších světových ekonomik podle HDP v roce 2022 (v bilionech amerických dolarů).
A v reálnej ekonomike, po odčítaní drog, showbiznisu, medicínskych produktov a bankového sektoru?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 11 úno 2023, 23:47

https://casopisargument.cz/?p=48449 + odkazy v texte
Česko a Slovensko mají stále mnoho společného
Česko společně se Slovenskem patří dlouhodobě k nejprůmyslovějším zemím v rámci EU.

Od rozdělení Československa v lednu 1993 vzrostl počet obyvatel Česka a Slovenska shodně o zhruba dvě procenta a obě země čelí zřetelnému stárnutí populace. Nezaměstnanost je nyní v tuzemsku oproti Slovensku o polovinu nižší a celková ekonomická výkonnost Česka je o třetinu vyšší. Obě země jsou silně závislé na průmyslu, který tvoří více než čtvrtinu přidané hodnoty jejich ekonomiky, informuje magazín Českého statistického úřadu Statistika a my.

„I po třiceti letech samostatné existence Česka a Slovenska mají oba státy stále mnoho společného, přetrvávají však i některé rozdíly. Podobný je například jejich demografický vývoj, orientace na průmysl, zvláště automobilový, a otevřenost ekonomik. Dlouhodobé odlišnosti byly mimo jiné v úrovni nezaměstnanosti, vývoji inflace, výkonnosti ekonomik, míře zadlužení vládních institucí či obecně velikosti regionálních rozdílů,“ uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

V lednu 2022 žilo v Česku 10,52 milionu obyvatel, na Slovensku 5,43 milionu. Oproti roku 1993 jejich populace posílila o 1,8 %, resp. 2,3 %. V Česku k tomu přispěla kladná bilance zahraničního stěhování, na Slovensku spíše přírůstek přirozenou měnou. Mezi lety 1993 a 2021 se věkový medián v Česku navýšil z 35,8 na 43,3 let, na Slovensku z 31,9 na 41,4 let. Míra nezaměstnanosti osob ve věku 15-74 let činila v roce 2021 v Česku 2,8 %, na Slovensku 6,8 %.

V úhrnu za posledních 30 let vzrostla cenová hladina pro spotřebitele na Slovensku dynamičtěji než v Česku, a to hlavně vlivem období let 1999 až 2006, kdy bylo průměrné meziroční tempo inflace na Slovensku (7,0 %) skoro třikrát vyšší než v Česku (2,5 %). Celková ekonomická výkonnost měřená HDP v paritě kupní síly na obyvatele dosáhla v roce 2021 v Česku 92 % úrovně EU, na Slovensku 69 %.

Česko společně se Slovenskem patří dlouhodobě k nejprůmyslovějším zemím v rámci EU. V roce 2021 vytvářel průmysl v Česku 28 % přidané hodnoty celé ekonomiky, obdobný podíl měl rovněž na celkové zaměstnanosti. Na Slovensku šlo analogicky o 26 %, resp. 23 %, v celé Evropské unii pak jen o 20 %, resp. 16 %. Mezi průmyslovými obory v obou zemích dlouhodobě posiluje výroba automobilů. Klíčová role průmyslu i podniků pod zahraniční kontrolu v Česku i na Slovensku se odráží v silné otevřenosti obou ekonomik.

Česko i Slovensko vstupovaly do prvních let své existence se srovnatelně nízkým dluhem. Míra zadlužení sektoru vládních institucí činila v roce 1995 v Česku 13,6 % HDP, na Slovensku 21,6 % HDP. Zatímco míra zadlužení v Česku se i přes rozpočtové schodky ve 2. polovině 90. let zvyšovala jen mírně, na Slovensku již na přelomu milénia přesáhla 50 % HDP. Vstup do EU a následné konjunkturní období vedly ke zlepšení hospodaření. V roce 2021 vystoupalo zadlužení na Slovensku na rekordních 62,2 % HDP a bylo tak o polovinu vyšší než v Česku. Podrobné informace přináší publikace ČSÚ Česká republika od roku 1989 v číslech a Štatistického úradu SR Slovenská republika v číslach 2022.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5617
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Ekonomika

Příspěvek od Kalinac » 10 bře 2023, 19:34

Padla hlavní banka pro Silicon Valley. Je to největší bankovní krach v USA od krize v roce 2008

Něco se stalo? Tváří v tvář krizi likvidity se cena akcií Silicon Valley Bank ve Spojených státech propadla o více než 60%, americký bankovní regulátor ji uzavřel. :roll:
SVB byla jednou z největších bank v USA
Silicon Valley Bank měla ke konci minulého roku celková aktiva v hodnotě 212 miliard amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 4,7 bilionu korun. To z ní činilo šestnáctou největší banku ve Spojených státech amerických.
Generální ředitel SVB Gregory Becker se své klienty snažil ujistit, že peníze jsou u nich v bezpečí. Přesto ale někteří odborníci radili, aby prostředky z této finanční instituce preventivně vyjmuli.
Mezi její významné klienty se v minulosti řadilo třeba i Airbnb nebo Uber. Silicon Valley Bank se sídlem v Kalifornii poskytovala financování asi polovině firem z technologického a life science odvětví, jež jsou spolufinancovány rizikovým kapitálem.

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_jla
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 12 bře 2023, 19:24

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/ ... -a-ruskem/
Jaké jsou po roce ekonomické výsledky války meti NATO a Ruskem?
Pro ty, kdo se domnívají, že o vítězi sporu mezi NATO a Ruskem na Ukrajině rozhodne ekonomika, je důležité zhodnotit situaci rok po zahájení speciální operace.
Všichni si pamatujeme válečné a rázné prohlášení z 1. března 2022 pana Bruna Lemaire, francouzského ministra hospodářství, financí a obnovy: „Docílíme kolapsu ruské ekonomiky.“


A prohlášení předaná BFMTV pana Macrona, který si je sám sebou velmi jistý, na konci summitu NATO v březnu 2022 věnovaném Ukrajině. „Ruská ekonomika je v prodlení, její měna se propadá, její izolace roste,“

A samozřejmě postoj Madame Van der Leyenové během její návštěvy Ukrajiny: „Rusku hrozí ‚rozklad‘ kvůli stále přísnějším sankcím, zatímco Ukrajina má ‚evropskou budoucnost‘ “

Jaká je ekonomická situace dnes po roce?
Zatímco Rusko podléhá desátému kolu sankcí ze strany EU, obchod mezi Ruskem a EU dosáhl v roce 2022 maximální hodnoty za 8 let 258,6 miliardy euro, součet dovozu z Ruska do EU překonal podle Eurostatu historický rekord.

Dovoz z Ruska do EU dosáhl 203,4 miliardy euro, což téměř odpovídá historickému maximu v roce 2012 (203,6 miliardy euro).
Vývoz z EU do Ruska naopak klesl o 38,1 % na 55,2 miliardy euro.

Je zřejmé, že obchodní bilance EU s Ruskem se proto prudce zhoršila a dosáhla historického rekordního schodku 148,2 miliardy euro. Tento evropský deficit s Ruskem se mezi lety 2021 a 2022 zdvojnásobil.

V důsledku toho Rusko zaznamenalo s EU rekordní obchodní přebytek ve výši 148,2 miliardy euro. Tento přebytek se proto mezi lety 2021 a 2022 zdvojnásobil.

Tímto tempem, zjevně spojeným s „bumerangovými“ sankcemi, způsobí EU nebo Rusko ekonomický kolaps toho druhého? A kdy ?

Je samozřejmě na čtenáři, aby si udělal vlastní názor. Čtenář si všimne, že hodnota rublu se v březnu 2023 zhodnotila ve srovnání s jeho hodnotou před zahájením speciální operace (únor 2022 100 rublů = 1,20 eur; březen 2023 100 rublů = 1,26 eur)

Pokud jde o Francii, její obchodní deficit vůči zbytku světa se v letech 2021 až 2022 zdvojnásobil a dosáhl historického rekordu... A bumerangové sankce s tím mají něco společného.

Takže, nejen pánové Macrone a Lemaire, která je dnes ta kolabující ekonomika?
Trpí USA stejně jako EU bumerangovými sankcemi proti Rusku, které uvalila na členské země NATO?
Odpověď je ne. USA trpí mnohem méně, zaprvé proto, že obchod mezi USA a Ruskem byl vždy mnohem nižší (v hodnotě) než obchod mezi EU a Ruskem.
Rusko nikdy nebylo hlavním obchodním partnerem USA, s výjimkou několika málo míst. Vždy však bylo pro EU důležitým partnerem.

V roce 2022 činil obchod mezi EU a Ruskem 258,6 miliardy eur (271,5 miliardy dolarů)
Obchod mezi USA a Ruskem činil pouze 16,2 miliardy dolarů.
V roce 2011 dosáhl obchod mezi USA a Ruskem historického maxima 43 miliard dolarů.
Kromě tohoto prvního pozorování můžeme vidět, že hodnota obchodu mezi EU a USA vyskočila o 19 %, ze 762 na 902 miliard $.
Vývoz USA do EU +30 % v roce 2022, dovoz USA z EU: +13 %

Evropská unie proto zůstává více než kdy jindy prvním obchodním partnerem USA, což nepochybně posiluje atlantické vztahy.

Bylo Rusko izolováno?
Odpověď je ne. Aliance navázaná od roku 2000 (BRICS a OCS) a její sítě přátelství vytvořené po bombardování Bělehradu (1999) zafungovaly. Mnoho zemí odmítlo uplatňovat ekonomické sankce, čímž projevily svou solidaritu se svým ruským přítelem a učinily strategii západních sankcí marnou a neúčinnou.

Mezi největší podporovatele Ruska patří Čína a Indie, jejichž význam, technologická úroveň a potenciál jsou „západní koalicí“ příliš často podceňovány, stejně jako jejich ekonomika a Rusové v rovnováze potenciálu před zarytým rozhodnutím o ekonomických sankcích.

Tak například podle zprávy zveřejněné velmi seriózním think-tankem Australian Strategic Policy Institute, navzdory své blízkosti k NATO, zprávy předané Guardianem a Le Figaro, Peking celosvětově dominuje ve 37 ze 44 studovaných pokročilých technologií, opuštěných USA a hlavními západními zeměmi .

S takovými dlouholetými partnery a přáteli se Rusko nemusí o svou ekonomiku a obchod příliš starat, zejména proto, že úroveň jeho obchodu s EU (v hodnotovém vyjádření) i přes sankce stále dosahuje rekordních hodnot.

Na závěr, zatíženi jistotou o své předpokládané ekonomické a technologické převaze, o svých údajně univerzálních morálních, sociálních a společenských hodnotách, ale někdy proti přírodě a vzbuzující malou podporu mimo správu NATO, přesvědčeni, že stále a vždy ovládají veškeré mezinárodní finance, která jim do té doby umožňovala vládnout planetě tím, že trestali všechny, kdo se odmítli podřídit, si lidé ze Západu zřejmě neuvědomili, že svět se od konce 2. světové války značně vyvinul.

Na konci 2. světové války představoval HDP USA sám o sobě polovinu HDP planety.

V roce 1992 představoval HDP USA a EU v paritě kupní síly (PPP) 19,6 % a 23,6 % světového HDP, nebo 43,2 % mezi nimi.

V roce 2022 HDP USA a EU v paritě kupní síly představuje 15,5 % a 14,9 % světového HDP/PPP, tedy 30,4 % mezi nimi.

Tento neustálý a neúprosný pokles podílu globálního Západu na světovém HDP se zrychlil s krizí Covid, která je na Západě řízena hůře než kdekoli jinde, a ještě více se zrychluje s dobrodružstvím Spojených států / NATO na Ukrajině, zaměřené na rozbití Ruska, aby přímo či nepřímo převzaly kontrolu nad ruskýmii přírodními zdroji.

Tento armwrestling mezi NATO a Ruskem, který se den za dnem mění v armwrestling „NATO+“ proti „zbytku světa“, je odsouzen k neúspěchu.

Proč ?
Protože k posunu již došlo a dobrodružství NATO na Ukrajině přichází příliš pozdě na to, aby doufalo v úspěch.

V roce 1992 se takový manévr mohl podařit s využitím ekonomické slabosti Ruska a Číny. Pět zemí, které měly o několik let později tvořit BRICS, mezi sebou představovalo pouze 16,5 % světového HDP v paritě kupní síly oproti 43,2 % v USA+EU.

V roce 2022 tvoří 5 zemí BRICS 31,7 % světového HDP oproti 31,4 % v USA + EU. Ekonomická dynamika je dnes na straně BRICS a nejméně patnáct států nyní klepe na dveře BRICS, aby se staly členy. Říká se ekonomická masa. Západ se nevzpamatuje a nikdy se nevrátí před BRICS. Nebude žádné „nové americké století“, žádná urážka amerických a evropských globalistických neokonzervativců. Zbytek 21. století bude euroasijský.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 12 bře 2023, 19:30

https://www.michalapetr.com/map-1633-kr ... ili-v-usa/
MAP 1623 Krach! Americká bankovní tsunami dorazila včera do Evropy! Viníkem krachů bank je bruselská politika ESG a DEI oznámili v USA!
Včera se bankovní krize SVB převalila do Evropy. Hrozí okamžitý kolaps všech IT firem, které zaměstnávají statisíce zaměstnanců, oznámili včera přední manažeři 140 firem technologického průmyslu šokovaným ministrům britské vlády Rishiho Sunaka, a na mimořádném krizovém zasedání vlády se dožadovali okamžitých vládních opatření! Britská vláda už v pátek pobočky banky SVB v Británii uzavřela, a vyhlásila jejich úpadek, protože nebyly schopné vyplácet vklady. Tím ale rozzuřila britské podnikatele, protože krach britské části americké SVB znamená, že se jako náhrada vyplatí maximálně 85 tisíc liber na jeden účet. A zbytek, až podle výsledku konkurzu, což trvá měsíce, a je nejisté jak to dopadne. Tento postup by pro řadu IT firem znamenal rychlý konec. A proto všichni IT podnikatelé včera po vládě požadovali, aby britskou část americké SVB převzala, a pomocí veřejných peněz banku zachránila!

Evropské banky zkrachují, protože Brusel po nich požaduje, aby dodržovaly jeho nové finanční nařízení DEI a ESG! A byla to právě tato nařízení, která způsobila krach 16-té největší americké banky SVB! S tímto poselstvím včera v USA vzbudil senzaci Vivek Ramaswamy, republikán, kandidát na příštího prezidenta USA, a investiční podnikatel s majetkem 600 milionů USD.

Ramaswamy pro svoje tvrzení vytáhnul i jasné důkazy z účetnictví banky SVB! Ramaswamy, sám mimořádně úspěšný manažer finančních fondů, se bankéřům SVB vysmál, že jako důkaz kreditní spolehlivosti své banky používali výpočty skóre ESG a DEI. Laicky přeloženo do češtiny – banka SVB dokazovala, že je finančně spolehlivá, protože při všech svých bankovních operacích absolutně dodržuje politiku Green Deal, Gender, WOKE, LGBTQ, a tzv. trvale udržitelného rozvoje! (Viz ESG) (Viz DEI) A přesně tuto politiku požaduje nyní Brusel, aby dodržovaly všechny evropské banky! Pokud má Ramaswamy pravdu – krach SVB = krach všech bank, které kritéria ESG a DEI plní!

Ramaswamy včera na shromáždění v Ohiu řekl: Federální rezervní systém již 15 let do bank doslova rozhazuje veřejné peníze z letadel. Všichni jsme tak 15 let lyžovali na umělém sněhu. Jenže nyní se stroj na zasněžování rozbil, a během necelého roku uvidíte, jak banky selhávají, protože neumí lyžovat na ničem jiném než na umělém sněhu!

Ramaswamy je v USA považován za “hlavního křižáka” v tažení republikánů proti pravidlům ESG uvaleným na finanční sektor, a má velkou podporu významných republikánských kongresmanů, jako je nynější předseda Kongresu Kevin McCarthy.

Ramaswamy včera důrazně požadoval po amerických zákonodárcích, aby zabránili jakémukoli pokusu Bidenovy administrativy zachránit banku SVB miliardami dolarů z federální kasy! Ramaswamy považuje novou ekologickou a sociální politiku (ESG,DEI) v bankovnictví za podvod na lidech, který vytváří pomocí vládních dotací nekonkurenční bankovnictví, které zákonitě zkrachuje, jakmile přestane dostávat dotace, a tento krach potom postihne obyčejné lidi s daleko horšími následky, než přináší provozování klasického finančnictví z posledních dekád minulého století! Ramaswamy tvrdí, že současné (DEI, ESG) finančnictví je jen mazaný podvod, kterým nejbohatší jednotlivci okrádají obyčejné občany. Za hlavního provozovatele tohoto finančnictví označuje nechvalně známou skupinu BlackRock!

Ramaswamy tvrdí, že pravým důvodem minulé finanční krize Lehman Brothers 2008 byla Clintonova politika. Cílem Clintonovy vlády bylo chlubit se, že každý Američan by měl vlastnit dům, a proto se vytvořila politika sociálního alokování kapitálu do levných hypoték pro lidi, o kterých se vědělo, že své hypotéky nikdy nesplatí, když přijde krize. Když krize nastala celý systém levných hypoték se zhroutil, a statisíce lidí byli exekucemi hypoték postiženi daleko hůře, než kdyby hypotéku nikdy nedostali. Podle Ramaswamy, je přeci jasné, že když si nemůžete dovolit koupit malý byt, neměli byste si půjčovat na velký dům!

Včera také v USA zazářil Jindřich Rajchl a jeho včerejší demonstrace na Václavském náměstí! Když se článek o této události dostal na přední stranu amerických médií, je to bezesporu úspěch! Tak jen tak dál!
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42428
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 14 bře 2023, 14:32

https://zvedavec.news/komentare/2023/03 ... ewcoin.htm
Pohyblivá multipolarita v Moskvě: Jízda ve vlaku „Newcoin“
Pepe Escobar
Nová měna by měla být schopna stát se v budoucnu „vnějšími penězi“ pro ukládání kapitálu a rezerv, nikoli pouze zúčtovací jednotkou.

Ach, ty radosti z Velké okružní dráhy (BKL, v cyrilici): objíždí celou Moskvu v délce 71 km a 31 stanic: od Textilščiki – ve staré textilní čtvrti – do Sokolnik – suprematisticko-konstruktivistické galerie (Malevič žije!); od Rižské – s nádhernými ocelovými oblouky – k Maryině Rošce – se 130 metrů dlouhým eskalátorem.
[...]

BKL je jako živá, dýchající a běžící metafora hlavního města multipolárního světa: rychlokurz umění, architektury, historie, urbanismu, technické dopravy a samozřejmě „výměny mezi lidmi“, abychom citovali naše čínské přátele z Nové hedvábné stezky.

Prezident Si Ťin-pching mimochodem pojede na BKL s prezidentem Putinem, až 21. března přijede do Moskvy.

Není tedy divu, že když zkušený investor na špičce světových finančních trhů s desítkami let zkušeností souhlasil, že se podělí o některé ze svých klíčových postřehů o globálním finančním systému, navrhl jsem mu jízdu na BKL – a on ji okamžitě přijal. Říkejme mu pan S. Tzu. Toto je minimálně upravený přepis našeho pohyblivého rozhovoru.

Děkujeme, že jste si našli čas na setkání – v tak nádherném prostředí. Při současné nestabilitě trhu pro vás musí být těžké odejít od obrazovek.

S. Tzu: Tzu: Ano, trhy jsou v současné době velmi náročné. Posledních několik měsíců mi připomíná roky 2007-8, jen místo fondů peněžního trhu a rizikových hypoték v těchto dnech vybuchují ropovody a trhy se státními dluhopisy. Žijeme v zajímavé době.

Oslovil jsem vás proto, abych si vyslechl vaše názory na koncept „Bretton Woods 3“, který představil Zoltan Poszar. Rozhodně jste v obraze.
S. Tzu: Tzu: Děkuji, že jdete přímo k věci. Je jen velmi málo příležitostí být svědkem vzniku nového globálního finančního řádu a my právě prožíváme jednu z těchto epizod. Od sedmdesátých let minulého století se snad jen příchod bitcoinu před necelými čtrnácti lety přiblížil svým dopadem tomu, co nás čeká v příštích několika letech. A stejně jako načasování bitcoinu nebylo náhodné, podmínky pro současné tektonické posuny ve světovém finančním systému se připravovaly celá desetiletí. Zoltánův postřeh, že „až tato válka skončí, „peníze“ už nikdy nebudou jako dřív...“, byl dokonale načasován.
Porozumění „externím penězům“

Zmínil jste bitcoin. Co na něm bylo v té době tak převratného?

S. Tzu: Pokud pomineme kryptografickou stránku věci, příslibem a důvodem počátečního úspěchu bitcoinu bylo to, že bitcoin byl pokusem o vytvoření „vnějších“ peněz (použijeme-li vynikající terminologii pana Zoltána), které nebyly odpovědností centrální banky. Jedním z klíčových rysů této nové jednotky byl limit 21 milionů mincí, které bylo možné vytěžit, což dobře rezonovalo u těch, kteří viděli problémy současného systému. Dnes to zní triviálně, ale myšlenka, že moderní peněžní jednotka může existovat bez podpory jakékoli centralizované autority a fakticky se stát „vnějšími“ penězi v digitální podobě, byla v roce 2008 revoluční. Netřeba dodávat, že krize státních dluhopisů eurozóny, kvantitativní uvolňování a nedávná globální inflační spirála jen umocnily rozladění, které mnozí pociťovali po celá desetiletí. Důvěryhodnost současného systému „vnitřních peněz“ (opět použiji elegantní terminologii pana Poszara) byla zničena dávno předtím, než jsme se dostali ke zmrazení rezerv centrálních bank a rušivým ekonomickým sankcím, které se odehrávají v současnosti. Bohužel neexistuje lepší způsob, jak zničit důvěryhodnost systému založeného na důvěře, než zmrazit a zabavit devizové rezervy uložené na účtech Centrální banky. Potvrdila se kognitivní disonance, která stála za vznikem bitcoinu – systém „vnitřních peněz“ byl v roce 2022 plně vyzbrojen. Důsledky jsou hluboké.

Nyní se dostáváme k podstatě věci. Jak víte, Zoltan tvrdí, že v další fázi vznikne nový systém „Bretton Woods 3“. Co tím přesně myslí?

S. Tzu: Tzu: Také mi není jasné, zda pan Poszar má na mysli transformaci současného západního systému „vnitřních peněz“ v něco jiného, nebo zda naráží na vznik „Bretton Woods 3“ jako alternativy mimo současný finanční systém. Jsem přesvědčen, že nová iterace „vnějších peněz“ je na Západě v této fázi nepravděpodobná, a to kvůli nedostatku politické vůle a nadměrnému státnímu dluhu, který se již nějakou dobu hromadí a v posledních letech exponenciálně roste.

Než se současný západní finanční řád posune do další vývojové fáze, je třeba některé z těchto nesplacených závazků reálně snížit. Pokud je historie nějakým vodítkem, obvykle k tomu dochází prostřednictvím platební neschopnosti nebo inflace, případně kombinací obojího. Zdá se velmi pravděpodobné, že západní vlády budou spoléhat na finanční represi, aby udržely loď nad vodou a vyřešily problém zadlužení. Očekávám, že se objeví mnoho iniciativ na zvýšení kontroly nad systémem „vnitřních peněz“, které budou pravděpodobně stále nepopulárnější. Jednou z takových iniciativ by mohlo být například zavedení CDBC. Nepochybuji o tom, že nás v tomto ohledu čekají rušné časy. Zároveň se v této fázi zdá být nevyhnutelné, že se objeví nějaký alternativní systém „vnějších peněz“, který bude konkurovat současnému globálnímu finančnímu řádu „vnitřních peněz“.

A proč tomu tak je?

S. Tzu: Globální ekonomika se již nemůže spoléhat na systém „vnitřních peněz“ v jeho současném stavu, kdy je vyzbrojen zbraněmi, pro všechny své obchodní, rezervní a investiční potřeby. Pokud jsou sankce a zmrazení rezerv novými nástroji změny režimu, musí každá vláda venku přemýšlet o alternativách k používání cizí měny pro obchod a rezervy. Není však zřejmé, jaká by měla být alternativa k současnému chybnému globálnímu finančnímu řádu. Historie nemá mnoho příkladů úspěšných přístupů k „vnějším penězům“, které by nebylo možné redukovat na nějakou verzi zlatého standardu. A existuje mnoho důvodů, proč je samotné zlato nebo měna plně směnitelná za zlato jako základ moderního měnového systému příliš omezující.

Současně má bohužel i nedávný nárůst obchodu v místních měnách omezený potenciál, neboť místní měny jsou pouze jinou variantou „vnitřních peněz“. Existují zřejmé důvody, proč by mnoho zemí nechtělo přijímat cizí místní měny (nebo dokonce své vlastní) výměnou za vývoz. V tom plně souhlasím s Michaelem Hudsonem. Protože „vnitřní peníze“ jsou závazkem centrální banky dané země, čím nižší je její úvěrová bonita, tím více potřebuje investovatelný kapitál a tím menší je ochota ostatních stran držet její závazky. To je jeden z důvodů, proč je typický soubor „strukturálních reforem“, které požaduje například MMF, zaměřen na zlepšení úvěrové kvality vlády dlužníka. „Vnější peníze“ nutně potřebují právě ty země a vlády, které se cítí být rukojmími MMF a současného finančního systému „vnitřních peněz“.
Zadejte „newcoin“

Zdá se, že se tím zabývá mnoho odborníků. Například Sergej Glazjev.

S. Tzu: Ano, v nedávných publikacích se objevily určité náznaky. Nejsem sice do těchto diskusí zasvěcen, ale určitě jsem přemýšlel o tom, jak by tento alternativní systém mohl také fungovat. Velmi důležitou součástí této diskuse jsou pojmy pana Pozsara „vnitřní“ a „vnější“ peníze. Dualita těchto pojmů je však zavádějící. Ani jedna z těchto možností není plně adekvátní problémům, které musí nová peněžní jednotka – říkejme jí z pohodlnosti „newcoin“ – řešit.

Dovolte mi, abych vám to vysvětlil. Vyzbrojením současného systému „vnitřních peněz“ v americkém dolaru a současnou eskalací sankcí se svět fakticky rozdělil na „globální Jih“ a „globální Sever“, což jsou poněkud přesnější termíny než Východ a Západ. Důležité je, a čeho si pan Pozsar okamžitě všiml, že se do jisté míry vyzbrojují i dodavatelské řetězce a komodity. Friend-shoring tu zůstává. Z toho vyplývá, že hlavní prioritou newcoinu by mělo být usnadnění obchodu uvnitř Jihu, aniž by se spoléhal na měny globálního Severu.

Pokud by šlo o jediný cíl, bylo by na výběr několik relativně jednoduchých řešení, od používání renminbi/jüanu pro obchod, vytvoření nové sdílené měny (po vzoru eura, ECU nebo dokonce středoafrického CFA franku), vytvoření nové měny založené na koši zúčastněných místních měn (podobně jako SDR MMF), potenciální vytvoření nové měny vázané na zlato nebo dokonce navázání stávajících místních měn na zlato. Historie je bohužel plná příkladů toho, jak každý z těchto přístupů vytváří vlastní řadu nových problémů.

Samozřejmě existují i další paralelní cíle nové měnové jednotky, které žádná z těchto možností nemůže plně řešit. Očekávám například, že všichni účastníci budou doufat, že nová měna posílí jejich suverenitu, nikoli ji oslabí. Dále problémy s eurem a dříve zlatým standardem ukázaly širší problém s „pevnými“ směnnými kurzy, zejména pokud počáteční „fixace“ nebyla pro některé členy měnové zóny optimální. Problémy se časem pouze kumulují, dokud není kurz „znovu zafixován“, často prostřednictvím násilné devalvace. Aby účastníci zůstali ve svých měnových rozhodnutích suverénní, musí zůstat zachována flexibilita při úpravě relativní konkurenceschopnosti uvnitř zemí globálního Jihu v průběhu času. Dalším požadavkem by mělo být, aby nová měna byla „stabilní“, pokud by se měla stát úspěšnou jednotkou pro stanovení cen nestálých věcí, jako jsou komodity.

A co je nejdůležitější, nová měna by měla být schopna stát se „vnějšími penězi“ pro ukládání kapitálu a rezerv, a ne pouze zúčtovací jednotkou. Ve skutečnosti mé přesvědčení, že nová měnová jednotka vznikne, vychází především ze současného nedostatku životaschopných alternativ pro rezervy a investice mimo ohrožený finanční systém „vnitřních peněz“.

Jaké řešení navrhujete vzhledem ke všem těmto problémům?

S. Tzu: Dovolte mi nejprve konstatovat zřejmé: technické řešení tohoto problému je mnohem snazší než dosáhnout politického konsensu mezi zeměmi, které by se mohly chtít připojit k novoměnovým zónám. Současná potřeba je však podle mého názoru natolik akutní, že potřebné politické kompromisy budou v pravý čas nalezeny.

Dovolte mi, abych vám představil jeden takový technický plán pro newcoin. Začnu tím, že by měl být částečně (navrhuji podíl alespoň 40 % hodnoty) krytý zlatem, a to z důvodů, které budou brzy jasné. Zbývajících 60 % newcoinu by tvořil koš měn zúčastněných zemí. Zlato by poskytovalo „vnější peněžní“ ukotvení struktury a prvek koše měn by účastníkům umožnil zachovat si suverenitu a měnovou flexibilitu. Pro newcoin by bylo zjevně nutné vytvořit centrální banku, která by emitovala novou měnu. Tato centrální banka by se mohla stát protistranou křížových swapů a také by mohla zajišťovat zúčtovací funkce systému a prosazovat předpisy. Každá země by se mohla k newcoinu připojit za několika podmínek.

Kandidátská země musí nejprve prokázat, že má ve svých domácích skladech fyzické nezatížené zlato, a přislíbit určité množství výměnou za přijetí odpovídajícího množství nových mincí (s použitím výše uvedeného poměru 40 %). Ekonomickým ekvivalentem této počáteční transakce by byl prodej zlata do „zlatého poolu“, který kryje newcoin, výměnou za poměrné množství newcoinu kryté tímto poolem. Skutečná právní forma této transakce je méně důležitá, protože je nutná pouze k tomu, aby bylo zaručeno, že emitovaný newcoin je vždy krytý alespoň 40 % zlata. Není ani nutné veřejně zveřejňovat zlaté rezervy jednotlivých zemí, pokud se všichni účastníci mohou přesvědčit, že jsou vždy k dispozici dostatečné rezervy. Může stačit každoroční společný audit a monitorovací mechanismus.

Za druhé, kandidátská země by musela zavést mechanismus určování ceny zlata v domácí měně. S největší pravděpodobností by jedna ze zúčastněných burz drahých kovů zahájila fyzické obchodování se zlatem v každé z místních měn. Tím by se stanovil spravedlivý křížový kurz pro místní měny s využitím mechanismu „vnějších peněz“, který by je stanovoval a upravoval v čase. Cena zlata místních měn by určovala jejich hodnotu v koši pro nově emitované nové mince. Každá země by zůstala suverénní a mohla by emitovat tolik místní měny, kolik by se rozhodla, ale to by nakonec upravilo podíl její měny na hodnotě newcoinu. Zároveň by země mohla získat další newcoiny od centrální banky pouze výměnou za příslib dalšího zlata. Čistým výsledkem by bylo, že hodnota jednotlivých složek newcoinu ve zlatě by byla transparentní a spravedlivá, což by se promítlo i do transparentnosti hodnoty newcoinu.

A konečně, emise nebo prodej newcoinů centrální bankou by byly povoleny pouze výměnou za zlato pro kohokoli mimo newcoinovou zónu. Jinými slovy, jediné dva způsoby, jak mohou vnější strany získat velké množství newcoinů, je buď jejich přijetí výměnou za fyzické zlato, nebo jako platbu za poskytnuté zboží a služby. Zároveň by centrální banka nebyla povinna nakupovat newcoiny výměnou za zlato, čímž by se odstranilo riziko „runu na banku“.

Opravte mě, pokud se mýlím: zdá se, že tento návrh ukotvuje veškerý obchod uvnitř newcoin zóny a veškerý vnější obchod na zlato. Jak je to v tomto případě se stabilitou newcoinu? Vždyť zlato bylo v minulosti volatilní.

S. Tzu: Tzu: Myslím, že se ptáte na to, jaký dopad by mělo, kdyby například cena zlata v dolarech dramaticky klesla. V takovém případě, protože by neexistoval přímý křížový kurz mezi newcoinem a dolarem a protože centrální banka globálního Jihu by zlato za newcoin pouze nakupovala, nikoliv prodávala, okamžitě vidíte, že arbitráž by byla velmi obtížná. V důsledku toho by volatilita měnového koše vyjádřeného v newcoinu (nebo zlatě) byla poměrně nízká. A to je právě zamýšlený pozitivní dopad „vnějšího peněžního“ zakotvení této nové měnové jednotky na obchod a investice. Je zřejmé, že některé klíčové vývozní komodity by země globálního Jihu oceňovaly pouze ve zlatě a newcoinu, čímž by se „run na banku“ nebo spekulativní útoky na newcoin staly ještě méně pravděpodobnými.

Pokud bude zlato na globálním Severu podhodnoceno, bude se časem postupně, nebo možná rychle, přesouvat na globální Jih výměnou za export nebo newcoin, což by pro systém „vnějších peněz“ nebylo špatné a urychlilo by to široké přijetí newcoinu jako rezervní měny. Důležité je, že vzhledem k tomu, že fyzické zlaté rezervy jsou mimo newcoinovou zónu konečné, nerovnováha by se nevyhnutelně napravila, protože globální Jih zůstane čistým vývozcem klíčových komodit.

To, co jste právě řekl, je plné cenných informací. Možná bychom se k celé věci měli v blízké budoucnosti vrátit a probrat zpětnou vazbu na vaše nápady. Teď jsme dorazili k Maryině Rošce, je čas vystoupit!

S. Tzu: Tzu: Bylo by mi potěšením pokračovat v našem dialogu. Těším se na další smyčku!
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět