Ekonomika

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 1874
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Ekonomika

Příspěvek od homer » 09 zář 2020, 16:42

České zbrojovce klesl zisk na 382 milionů, prodeje rostly
České zbrojovce klesl v letošním prvním pololetí čistý zisk meziročně o 23,5 procenta na 382 milionů korun. Výnosy i prodeje zbraní ale rostly. Důvodem poklesu zisku je nepříznivý vývoj směnného kurzu a s tím související ztráty z finančních operací. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Oznámila také záměr nabídnout na pražské burze své akcie v hodnotě až čtyři miliardy korun. Termín ještě není známý, nabídku musí schválit Česká národní banka.

Tržby jednoho z předních evropských výrobců ručních palných zbraní se v prvních šesti měsících roku zvýšily o 13,5 procenta na 3,4 miliardy korun. Firma prodala 228.205 zbraní, což bylo o 15 procent více než ve stejném období loňského roku.

"Co do provozních výsledků bylo prvních šest měsíců tohoto roku pro skupinu rekordních. Dosáhli jsme růstu ve všech klíčových ukazatelích, zejména výnosech a počtu vyrobených a prodaných kusů," uvedl místopředseda představenstva Jan Drahota.

Téměř 70 procent tržeb měla zbrojovka v USA. Ve Spojených státech plánuje postavit továrnu, má být ve městě Little Rock v Arkansasu. Peníze na expanzi chce získat právě z prodeje akcií na burze. Nabídne cenné papíry v hodnotě až 150 milionů eur (zhruba čtyři miliardy korun). "Chystaná veřejná nabídka akcií nám pomůže získat finanční prostředky na realizaci našich růstových plánů, zatímco investorům nabídne možnost být jejich součástí," uvedl prezident holdingu Lubomír Kovařík.

Akcie CZG se na akciovém trhu pražské burzy objevily v červnu. Holding ale zatím neuskutečnil jejich veřejnou nabídku, tento záměr oznámil až dnes. Podrobnosti o něm ovšem zveřejní až po schválení ČNB. Majoritní podíl ve zbrojovce ale zůstane nadále společnosti Česká zbrojovka Partners SE.

Současná poptávka po střelných zbraních zejména v USA je vysoká a překračuje kapacity skupiny, výhled pro druhé pololetí roku tedy vnímá zbrojovka jako příznivý. "Navíc poté, co útočná puška BREN 2 a pistole P-10 prošly úspěšně armádními zkouškami, se rámcová smlouva s Armádou ČR v předpokládané celkové hodnotě přibližně 2,35 mld. Kč přiblížila k fázi dodávky a vyúčtování," uvedla firma. Zahájení dodávek předpokládá v prvním čtvrtletí příštího roku.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ceske ... .sznhp.box

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 12862
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 16 říj 2020, 17:01

https://ekonomickydenik.cz/liberty-stee ... ssenkrupp/
Liberty Steel má zájem o ocelářskou divizi Thyssenkrupp
Společnost Liberty Steel, která vlastní i huť v Ostravě, učinila nezávaznou nabídku na ocelářskou divizi německého konglomerátu Thyssenkrupp. Finanční detaily firma zatím nezveřejnila. Dohoda by spojila čtvrtého a druhého největšího producenta oceli v Evropě, německé odbory jsou však proti. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Společnost Thyssenkrupp uvedla, že nabídku pečlivě prozkoumá. Pokračuje ale také v jednání s dalšími zájemci o divizi. Podle Reuters je mezi nimi německá firma Salzgitter, dále švédská SSAB a opět Tata Steel.

„Liberty Steel je přesvědčena, že kombinace s Thyssenkrupp Steel Europe může být správnou odpovědí z hlediska ekonomického, sociálního a environmentálního,“ uvedla firma.

Dohoda je dalším pokusem o velkou konsolidaci v evropském ocelářském průmyslu. Loni úřady zablokovaly pokus o vytvoření společného podniku mezi Thyssenkrupp a Tata Steel.

Německý odborový svaz IG Metall však nabídku Liberty Steel odmítá. Podle něj by mohla vést k propouštění a rozpadu firmy, řekl šéf odborového svazu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko Knut Giesler.

Německá vláda je nyní pod zvýšeným tlakem, aby pomohla ocelářské divizi Thyssenkrupp, která za devět měsíců vykázala provozní ztrátu 700 milionů eur (19,1 miliardy Kč). Zaměstnanci už plánují protesty, kterými chtějí dál zvýšit tlak na vládu. Generální ředitelka Thyssenkrupp Martina Merzová tento týden uvedla, že firma zváží všechny možnosti, včetně prodeje podílu v divizi vládě. Ministr hospodářství Peter Altmaier se však proti této myšlence zatím staví a dává přednost finanční podpoře, která by pomohla při přechodu na bezemisní výrobu oceli za pomoci vodíku.

Firmu Liberty Steel založil britský podnikatel indického původu Sanjeev Gupta. Podnik je součástí jeho rodinného konglomerátu GFG. Společnost má roční kapacitu výroby 13 milionů tun oceli, z toho je 72 procent v Evropě. Celkem zaměstnává zhruba 17.000 lidí. V ocelářské divizi Thyssenkrupp pracuje asi 27.000 lidí.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti