https://colonelcassad.livejournal.com/5936118.html
google překlad + drobné upravy
1. Na jih od letiště Sirte Gardabia, nedávno znovuzískaného od libyjského GNA (PNS), dnes dorazila 3 IL-76, která podle GNA (PNS) vyložila lidi, vybavení a střelivo. GNA (PNS) tvrdí, že se jedná o ruská letadla. Spojené arabské emiráty však také použivali agenturou SAE k dodání zbraní do Haftaru. Současně řada tureckých účtů prohlašuje, že to ve skutečnosti nepřinášejí, ale vyvážejí PMC. GNA (PNS) také tvrdí, že „v západních oblastech Sirte se objevilo mnoho Rusů, kteří používají překladatele k zajištění kontroly přístupu“. Obecně se nemohou rozhodnout, co se tam opravdu děje. A znovu, bez fotografií a videí. Mezitím je zaznamenán příjezd zesílení LNA z Benghází do Sirte - tanky, motorizovaná pěchota + prapor speciálních sil, který strávil většinu války v Kyrenaici.
2. Nad Sirte létají stíhači „Rafal“. Někteří tvrdí, že Francie zasáhla, ale s velkou pravděpodobností by to mohli být egyptští bojovníci (Egypt koupil 21 letadel Rafale DM). Egypt tyto letadla koupil od Evropanů a nyní již Haftara zcela otevřeně podporují. Pro turecké F-16 je to vážný soupeř. Na druhou stranu, francouzský letecký tanker C-135 krouží severozápadně od Sirte. V sociálních sítích (GNA) PNS o tom, co se děje, existuje mírná hysterie ve stylu „ruských žoldáků s podporou francouzského letectví a peněz arabských diktatur, které brání libyjské GNA(PNS) v zachycení Sirte. Jak žít?!“
Pokud jde o Francii, je třeba si uvědomit, že kromě dodávek zbraní do Haftaru, Francie s ním uzavřela také smlouvy o ropě, které musel po svém vítězství zaručit, což ovlivnilo především zájmy společnosti Total Corporation (stejně jako italská ENI na Sarraj). Porážka Haftaru tedy ohrožuje zájmy francouzských ropných a plynových kampaní, které podněcují Francii k aktivnějšímu zásahu, přinejmenším za účelem stanovení současného současného stavu.
3. Tři turecké fregaty dnes doprovázely nákladní loď s vojenským materiálem na pobřeží Tripolitanie. Turci se zjevně obávají, že s dalším eskalací se „turecký expres“ může stát terčem letadla LNA a jeho sponzorů. Řecká loď se pokusila zastavit nákladní loď signály signalizujícími porušení zbrojního embarga, ale po varování tureckých lodí odpadla. Také se tam točil italský vrtulník. V rezoluci OSN a nedávno rozšířeném embargu byli všichni bezpečně položeni zařízením. Poměrně jasná ilustrace impotence OSN jako organizace.
4. Na sever od Sirte se otáčí Sentry NATO E-3 - není známo, zda přenáší data jedné ze stran. NATO dosud zaujalo pomalé postavení, protože v podstatě existují členové aliance na každé straně - Turecko a Itálie na jedné straně, Francie a Řecko na straně druhé. Je nepravděpodobné, že by přímá válka mezi členy aliance byla v oblasti zájmů Bruselu, proto se rétorika NATO scvrkává na myšlenku, že by bylo dobré uzavřít příměří, než se události vymknou z rukou.
5. Během dne pokračovaly masivní nálety na libyjské jednotky GNA(PNS) a turecké militanty, kteří se znovu stáhli pod náporem LNA a jejích sponzorů. Uvádí se, že byly zničeny mimo jiné turecké systémy protivzdušné obrany a MLRS. Zatím žádné fotografie ani videa.
Je již zřejmé, že nedošlo k rychlému útoku a Turecko musí zvýšit zatížení operace. Doposud se Turecko a GNA(PNS) omezily na útoky dronů v oblasti Sirte, zatímco LNA tvrdí, že jeden z dronů sestřelil emirátské „Pancíře“.
Ze strany Misuraty je starý S-125 tažen dopředu, což pravděpodobně nebude schopno pomoci libyjské demokracii, i když ji může něco snížit.
Libyjský ministr vnitra uvedl, že i přes ztráty GNA(PNS) stále vezme Sirte a „červené linie“ ostatních lidí ho nezajímají, GNA(PNS) nakreslí jejich červené linie krví mučedníků. Určitě bude spousta mučedníků, ale se zachycením Sirte to nemusí fungovat.
Řečník egyptského parlamentu uvedl, že „Libye je součástí„ strategické hloubky „Egypta“ a jakékoli hrozby této „strategické hloubce“.
6. Turecko odmítá jednat s Haftarem, ale naznačuje, že pokud dostane Sirte, je připravena jednat. Problém je však v tom, že Erdogan nechce dát to, co chtějí, což znamená, že si musí uvědomit své hrozby nebo zmírnit své ambice ustoupit.
Mezitím Haftar dnes vedl rozhovory s Němci, kteří také vyzývají strany, aby přijaly káhirskou deklaraci.
7. Turecký ministr obrany Hulusi Akar uvedl, že slova řeckého ministra obrany o připravenosti vést válku s Tureckem jsou „dohledem“ a že Řecko nedosáhne nic, pokud bude považovat Turecko a islám za své nepřátele. V Řecku mohli říci, že Erdogané přicházejí a odcházejí, ale Turecko a islám zůstávají. Dosud však nedošlo k trollingu „Recepova přítele“.
8. Příkaz LNA zasílá v západní Libyi dopisy, v nichž žádá, aby se nerespektovaly příkazy Liberálně demokratické strany a označovaly ji za nelegitimní teroristickou vládu. Problém je v tom, že doposud nikdo nepoznal jedinou moc Haftar v Libyi, a zatím se nezdá, že by někdo chtěl jít za to. Libyjský PNS je stále jedinou mezinárodně uznávanou vládou v Libyi.
9. Velvyslanectví USA v Libyi, stejně jako ministerstvo zahraničí, požaduje zastavení palby v oblasti Sirte a návrat k jednáním. Mezitím se americká armáda vrátila do Tripolisu, která odtamtud odešla v dubnu 2019 po zahájení útoku LNA. S největší pravděpodobností mluvíme o obnovení pevnosti afrického velení americké armády.