Platforma Armata

Odpovědět
Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6099
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Platforma Armata

Příspěvek od martanus » 06 črc 2020, 16:51

Já bych posádku z Armaty neodstraňoval, ale jak jsem psal, přidal bych tam dalšího člena "Operátora" z zázemí. Ten by mohl zpravovat 1 - max 4 tanky najednou podle potřeby. A poskytovat informace nebo zpracovávat údaje z Armat. Řídil by podpůrné prostředky a přivolával leteckou podporu jak píše "nevadiii". Taková lepší Lidka Wiśniewska z 4 Tanku a pes.:wink:

Každý potřebuje operátora je to skoro všude od Mr. & Mrs. Smithových, přes Spidermana po IronMana.

Pokud by na každé Armátě bylo 10 kamikadze dronů a dva průzkumné. Dokážete si představit co by bylo schopno udělat 12 takových tanků, kdy drony by řídil tem operátor a tanky posádka.

A i pokud by byly poškozené tak budou skvělým obraným a průzkumným objektem na bojišti.

// Operátor jako člen posádky je prostě budoucnost tanků. Měli by jsme si tento nápad nechat patentovat, protože jako jako antidronovou zbraň to zase skopnou a nám nic nedají :wink: :D
Naposledy upravil(a) martanus dne 06 črc 2020, 18:24, celkem upraveno 1 x.
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

k42
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2167
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Platforma Armata

Příspěvek od k42 » 06 črc 2020, 18:03

bacil píše:
06 črc 2020, 13:34
protože by se vám celý film vešel na 20MB
Není pravda... Tedy je, když místo obrazu a zvuku přeneseš jenom větu "celý ten film je naprosto nedůležitá vypatlaná kokotina, na kterou se dívat je ztráta času" - no a hle! Máš geniální komprimační metodu, která funguje na 99,9% mediálního obsahu, takže dosáhneš významné úspory. :mrgreen:
Je prostě taková divná věda, říká se jí matematika, a ta definuje, jaká je přenášená informace. Úspora je samozřejmě možná, třeba "slovníkově" - místo přenosu filmu přeneseš jen jeho index ve filmotéce, která je stejná na obou stranách přenosu... zázračné komprimační algoritmy neexistují.

k42
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2167
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Platforma Armata

Příspěvek od k42 » 06 črc 2020, 18:08

Alchymista píše:
06 črc 2020, 11:59
Už desiatky milisekund sú smrtiace - stačí si vyskúšať nejakú "multiplayer strieľačku" s pingom 10-20ms a trebárs 50-70ms.
Přesně tak, stejně jako proč se gamesoidní střílečky hrají na 120-240 fps displejích atd.
Těch 100 ms jsem uvedl, že to je zpoždění, které operátor tak stupidního zařízení jako je pomalé polohování kamery nevnímá ještě "moc rušivě"...

Chtěl jsem prostě říct, že o úspěchu neúspěchu tak komplexního projektu, jako je Armata, může rozhodovat taková blbost, jako třeba volba nesprávného komprimačního algoritmu obrazu nebo nevhodný komunikační protokol. Prostě mezi posádkou v tanku a posádkou 10 km daleko je zásadní rozdíl.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6099
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Platforma Armata

Příspěvek od martanus » 06 črc 2020, 19:08

Rusko se chystá zahájit dodávky tanků Armata do zahraničí
Ruská federace připravuje nejnovější tank T-14 na základě platformy Armata k exportu. Informoval o tom ředitel Federální služby vojensko-technické spolupráce RF Dmitrij Šugajev.

„Ruští výrobci mohou nabídnout svým potenciálním partnerům systémy protivzdušné obrany, a sice S-300 a S-400, stejně jako moderní letouny a vrtulníky. Rovněž připravujeme k prodeji lehký stíhací letoun MiG-35 a nejmodernější tank T-14 Armata. Jinými slovy máme co nabídnout,” uvedl Šugajev ve svém rozhovoru srbským médiím.
https://cz.sputniknews.com/svet/2020070 ... zahranici/
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

bacil
Redakční rada
Příspěvky: 1923
Registrován: 08 úno 2017, 04:04

Re: Platforma Armata

Příspěvek od bacil » 06 črc 2020, 21:53

k42 píše:
06 črc 2020, 18:03
bacil píše:
06 črc 2020, 13:34
protože by se vám celý film vešel na 20MB
Není pravda...
... zázračné komprimační algoritmy neexistují.
Bohužel, je to právě ten úhel pohledu, který je tlačen do hlavy studentům, aby nebyli schopni vymyslet nic účinnějšího. U zvuku se třeba nekomprimuje ztrátově tak, že se maskované kmitočty vyháží, časově se to nařeže na statické úseky a zbytek se pak dá lehce zkomprimovat, tak se přenáší jen číslo fonémy a kmitočtová obálka. Místo jednotek kbps se dostáváme na malé desítky bps. Obraz se zase nekomprimuje tak, jak je učeno ve školách podle čtverečků pixelů, ale tak jak "letí" v čase oproštěn od pixelů. Spíše než analogovému průběhu vykreslování TV signálu na obrazovce se to dá spíš přirovnat k jedné zprůměrované drážce gramofonové desky, přehrávané dopředu, dozadu, dopředu, dozadu a změny oproti normálové drážce (získané průměrováním celého snímku, resp. postupně i jeho částí) jsou pak velmi řídké a opět je to jen o o čísle tvaru dané části podobně jako u fraktálů. Dost jsem to zjednodušil, ale principiálně to odpovídá. Tyto techniky se rozvíjely už v 90. letech, kdy byly dostupné i civilně (dokonce se na to vyráběly prototypově i čipy - měl jsem to totiž v ruce), ale byly utopeny ze strategických důvodů. Prostě civil dostal kostičky MPEG a zákaz zkoumat jiné metody. Proto se dodnes trápíme s DCT, která vlastně vůbec není potřeba, ale matematika je okolo toho jednoduchá a pochopitelná - a to je pro studenty důležité. Jelikož ten čip nebyl procesor s nějakými výpočty co dlouho trvají, ale přímo na tu určený obvod, dalo by se říct s "proudovým zpracováním", tak z něj šly data bez zpoždění hned, jako u analogové TV.

k42
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2167
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Platforma Armata

Příspěvek od k42 » 06 črc 2020, 22:28

:sipka: Študent (věčný) jsem sice furt, anžto člověk se furt učí, ale tyhle věci celkem znám. Prostě jak se říká, z ho*na bič neupleteš a když upleteš, a když zapráskáš...

Jasně že vím - dokonce jsem takový systém kdysi naprogramoval pro side-band utajenou komunikaci a implementoval to v FPGA/ASICu - o té zvukové fonemové kompresi, která dovoluje přeměnit řeč v pár bytů za sekundu nebo o vlnové kompresi videa. Ale všechno má své výhody a nevýhody, proto se to šířeji nepoužívá, anžto dnešní technologie už zvládají ty složité "výpočtové" MPEGové komprimace... Wavelet algoritmy na video bývaly používané v praxi ve vojenských systémech a CCTV dohledech ještě začátkem 2000+ let, pak se na to nějak "zapomnělo". Má to mimo jiné výhodu v proměnném datovém toku a necitlivosti na chyby/výpadky/zúžení přenosového kanálu - jedna z implementací umí to, že je necitlivá na zmizelé pakety a jediný výsledek je ztráta některých detailů, v podstatě to je celkem ideální komprimace pro přenos videa po internetu, jelikož jeden zdroj může zásobovat odběratele s různou rychlostí připojení, aniž by se něco muselo spešl překódovávat. Část těchto nápadů měl implementován třeba kodek pro RealVideo, který také umožňoval automatické přizpůsobení rychlosti linky. Ale jinak to bylo přetlačeno komercí kolem MPEG formátů. Což je vyloženě škoda, nicméně nové komprimační algoritmy tyto myšlenky obsahují znovu, samozřejmě v mnohem komplikovanější formě. DCT/iDCT se používá, jelikož to jde snadno implementovat jako hw kodek nebo napsat v SIMD instrukcích, na rozdíl od těch jiných možností.

V podstatě máš pravdu, v tom co tvrdíš, ale ne celou pravdu, je to prostě všechno složitější. A není vůbec pravda, že by se to na školách neučilo a studenti to neznali. Kodeky bez zpoždění existují, ovšem nejsou právě nejúspornější, právě z toho důvodu, že modernější komprimace přenáší jen změny proti minulým a budoucím obrázkům, takže abys dosáhl vysoké komprese, musíš v kodeku mít co nejvíce obrázků toho streamu - být o několik snímků "zpožděný". A tím je pak dané to zpoždění, i kdybys měl komprimační procesor s nekonečnou rychlostí. Nic zázračného v tom opravdu není... ale zároveň taky neexistuje žádný zázračný kodek. Stačí se detailně podívat, jak funguje MPEG-4, MPEG-4 level 10 (AVC), H.265, ty nové "googlovské" kodeky atd. Tam všechny ty myšlenky jsou použité...

bacil
Redakční rada
Příspěvky: 1923
Registrován: 08 úno 2017, 04:04

Re: Platforma Armata

Příspěvek od bacil » 06 črc 2020, 23:11

Trefa úplně do toho nejčernějšího černýho. RealVideo pohřbila licenční politika a Microsoft, bylo to až příliš dobré. A nepochybujme, že armáda nepoužívá ještě něco zcela jiného, co civilnímu světu bude dovoleno objevit až za 30 let, jako je tomu i nyní.

k42
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2167
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Platforma Armata

Příspěvek od k42 » 06 črc 2020, 23:22

:sipka: To je sice fakt, s tou dlouhou špinavou prackou Maloměku ("slavný" překlad Microsoftu, když kdysi jeden kolega byl zbuzerován nějakým managorem, že píše zprávy v počítačové hantýrce plné anglikanismů, takže vše přeložil komplet...) a likvidací RealVideo kodeku, ale opravdu dnešní kodeky jsou celkem "on the edge". Ano, jsou spešl kodeky pro spešl zadání - je např. možné identifikovat "objekty" (pomocí AI algoritmů) a přenášet jen jejich vektory pohybů a velikostí... ale takový kodek je ryze specializovaný. Navíc - a to je celkem málo známé - to už do určité míry dělají stávající kodeky také...

Vojáci prostě nic zázračného nemají, dokonce jsou proti civilistům v téhle oblasti poněkud pozadu, v technologii a implementaci. Jelikož vojenské projekty dlouho trvají a dělá na tom ve srovnání s komercí méně lidí, takže pak nastanou zdánlivě absurdní situace, jako že spešl Hi-Res (vysoké rozlišení) super hyper kamera v F-35 má HD rozlišení a nic více, když i laciná čínská placka umí FHD (protože když to zadávali, v civilním provozu nebyly ještě málem ani VGA kamery). V letadlech/družicích jsou používané procesory, které jsou z hlediska civilní produkce už dávno v muzeu. Sice bývají třeba jinak udělané - radiačně odolné a tak - ale výkonově a "moderností" jsou to vykopávky.
Naposledy upravil(a) k42 dne 06 črc 2020, 23:43, celkem upraveno 1 x.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 6892
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Platforma Armata

Příspěvek od kenavf » 06 črc 2020, 23:40

Do "bežných" vojenských aplikácií sa dávala elektronika trochu generačne nižšia a to z toho dôvodu že sa kládol dôraz na stabilitu a spolahlivosť práce. A nebola tak pretláčaná potreba vyšpičkovaného výpočetného výkonu.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

k42
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2167
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Platforma Armata

Příspěvek od k42 » 06 črc 2020, 23:49

Přesně tak. Ale také se dnes tento přístup mění - takže např. amícké moderní loďky (korvety, torpédoborce, LCS, ...) mají už v sobě místo spešl vojenské hyper super "obyčejné sprosté servery" (byť teda nějak předražené a zodolněné) s linuxem, propojené to je InfiniBandem jako někde v lepší servrovně a jede na tom běžný linux, soft je psaný čistě unixově v C++ a dalších jazycích, běžně jako komerční aplikace, s Corba brokerem, komponentovým způsobem...

V příští verzi do toho rovnou zabušej Playstation 8 nebo tak něco.
:dobre:

bacil
Redakční rada
Příspěvky: 1923
Registrován: 08 úno 2017, 04:04

Re: Platforma Armata

Příspěvek od bacil » 07 črc 2020, 00:07

Ale on není potřeba až tak vysoký výkon. Výkon je potřeba na souběžné sledování populace, nikoli na jednotlivé činnosti. Vraťme se do 70. let, co se tenkrát dařilo s umělou inteligencí a rozpoznáváním řeči i obrazu. Tenkrát, za tehdejších výkonů. Mě třeba posadilo, jak absolutně nevýkonný je Ratnik a přitom co všechno umí. A ty čipy, on si nikdo netroufne tam dát cokoli novějšího, co nemá aspoň 10-20-30 let. Vzpomeňme na osud Arianne 5, do které dali nový procesor. A FullHD - no vezmi si foťák 4Mpix co tehdy stál >1000 dolarů a srovnej obraz s dnešním "13Mpix" mobilovým. A ještě si představ "fonémy" v obraze, co by to udělalo s datovým tokem... Armáda využívá normálně dostupné komerční čipy pro infrastrukturu, ale co po nich běhá, vůbec nemusí být nám dobře známé latentní TCP/IP/UDP (ano, i UDP je pomalé). Za dřevních dob měl Novell svoji vlastní komunikaci, ale později přešli na TCP.

já bych armádu nepodceňoval, občas se objeví naprosto šokující informace jako tisková zpráva nějaké firmy, pak je 10-20 let úplné ticho a najednou to "atlantická" armáda používá. Pokud předběhnu do budoucna, tak místo filmu si budeš prakticky stahovat něco jako scénář... 30kB jako ZIP. Dokážeš si tipnout, za kolik let bude mít celovečerní film 30kB? A ani to není konečná, totiž přesně to hodnocení jak jsi napsal původně, bude stačit pro dekódování/vytvoření celovečerního filmu...

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6099
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Platforma Armata

Příspěvek od martanus » 07 črc 2020, 06:23

V každém tanku už je nějaká inteligence. Umí rozpoznat cíle, umí rozpoznat JA/TY, ví kde jsou a další UI vychytávky.

Přehled o bojišti a Video by zajištovali drony/orlany a další. Takže video rovnou z tanku by nebylo potřeba pokud by nebyla nějaká vyjíměčná situace. Vypadalo by to spíš jako takové lepší WOT. :wink:
Hlavní bojové operace by zajištovala posádka. Operátor by pak posádce pomáhal informace a třeba naváděním kamikaze dronů nebo řízením průzkumných dronů atd.. Prostě takový Jarvis z Irom mana, LIdka z 4 tankistů a pes, nebo Tank z Matrixu :D

Operátor by převzal řízení tanku jen ve velmi výjměčných situacích kdy by byla posádka mrtvá nebo zraněná a stroj nebyl totálně zniče.
J.A.R.V.I.S


Lidka


Tank z Matrixu

Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
El Diablo
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2422
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Platforma Armata

Příspěvek od El Diablo » 30 srp 2020, 22:16

Čím bude nahrazen ruský supertank Armata? A je vůbec potřeba supertank?
Ruská armáda nedávno získala nejmodernější tank a vědci se již zamýšlejí nad novým, který ho má vystřídat. Nač ten spěch, je to vůbec potřeba? Potřebujeme v moderní válce maximálně „prošpikovaný“ tank, nebo je to spíš hračka pro bohaté?

Je takový vtip: Indové prý chtěli koupit před pěti lety ruské tanky Armata, aby nahradili zastaralé bojové slony. Jenže uplynulo pět let a Armaty se neobjevily. Litovali toho všichni, samozřejmě kromě bojových slonů.
https://cz.sputniknews.com/nazory/20200 ... supertank/
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
puma
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 10959
Registrován: 17 zář 2017, 12:49

Re: Platforma Armata

Příspěvek od puma » 30 srp 2020, 22:26

Armata není tank, ale platforma. Trochu humoru do toho. :D
Nechť tě provází Síla! Není nevědomosti, pouze poznání. Co je politická korektnost? Temná strana Síly.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 6892
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Platforma Armata

Příspěvek od kenavf » 30 srp 2020, 23:31

Armata už navždy zostane tank. Trochu humoru do toho. :D
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

vojvoda
Redaktor
Příspěvky: 143
Registrován: 02 dub 2020, 15:37

Re: Platforma Armata

Příspěvek od vojvoda » 31 srp 2020, 13:27

Ráta táto platforma do budúcna aj s iným pohonom než je piestový motor? Napríklad turbína a hybrid
срочно расстрелять

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 15484
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Platforma Armata

Příspěvek od Alchymista » 31 srp 2020, 14:34

Turbína možno - ale nasadenie na T-80 príliš nepresvedčilo.
A hybrid? Kde sa hybrid reálne osvedčil?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

danny1691
Sponzor fóra
Příspěvky: 1078
Registrován: 06 úno 2017, 02:09

Re: Platforma Armata

Příspěvek od danny1691 » 31 srp 2020, 14:59

Alchy- ale ta turbína na T-80 nebyla primárně konstruována. Myslím, že se jedná o část motoru z vrtulníku

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 15484
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Platforma Armata

Příspěvek od Alchymista » 31 srp 2020, 15:12

A existuje nejaká, ktorá nebola pôvodne leteckým motorom a je lepšia?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.

vojvoda
Redaktor
Příspěvky: 143
Registrován: 02 dub 2020, 15:37

Re: Platforma Armata

Příspěvek od vojvoda » 31 srp 2020, 22:13

Tak napríklad turbína z elektrární :D

Hybrid nemusí byť tak zložitý ako v automobilovej doprave. Stačil by elektrický prenos výkonu + nejaká batéria či superkondenzátor pre udržanie palubnej elektroniky aj keď turbína nebeží.
Už Honda má v predaji hybrid s čiste elektrickým prenosom výkonu.

Armata má/mala problémy so svojím motorom a osobne nevidím dôvod pre udržiavanie piestovej pohonnej jednotky.
Podobne ako v letectve, turbína bude znamenať pravdepodobne revolúciu aj v pozemnej doprave.

Vraj sa ruské tankové motory nerovnajú tým západným v ekonomickosti prevádzky. Dokonca ani ten pôvodný pre Armatu to vraj nedorovnal.
Je to pravda či zase sa jednalo len o rusonenávistnú propagandu?
срочно расстрелять

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host